Najbolji bh. atletičar
Tuka s petim rezultatom sezone u konkurenciji 33 atletičara na 800 m
07.07.2016. 12:00
Izvor: mojportal.ba
Najbolji bosanskohercegovački atletičar Amel Tuka u konkurenciji 33 prijavljena takmičara, učesnika evropskog prvenstva u Amsterdamu, ima peti rezultat sezone na 800 metara.
Tuka je svoje najbolje ovogodišnje vrijeme istračao na mitingu u Madridu (23. juna) gdje je pobijedio rezultatom jedna minuta 45,23 sekunde.
Bolje rezultate od bh. atletičara ove sezone imaju Francuz Pierre-Ambroise Bosse (1:44,51), Poljaci Marcin Lewandowski (1:44,91) i branilac naslova evropskog prvaka Adam Kszczot (1:44,99) te Britanac Michael Rimmer (1:44,93).
Od svih prijavljenih takmičara Tuka ima najbolji lični rekord 1:42,51, koji je istrčao u julu prošle godine u Monaku.
Dvadeset petogodišnji atletičar iz Kaknja ove sezone je trčao pet utrka, dvije na Dijamantskoj ligi u marokanskom Rabatu i američkom Eugeneu na kojim je zauzeo treće (1:45:41) i šesto mjesto (1:45,90), dok je pobijedio na mitinzima u Lucernu (1:45,55), Madridu i Zenici (1:48,59).
Najveće uspjehe u karijeri Tuka je ostvario prošle godine na Svjetskom prvenstvu u Pekingu, te 2013. na Evropskom prvenstvu do 23 godine u finskom Tampereu, na kojim je osvojio bronzane medalje.
Kvalifikacije utrke na 800 m počinju u četvrtak, 7. jula (od 11.35 sati), polufinale je u petak, 8. jula (18.36), dok je finale na programu posljednjeg dana prvenstva u nedjelju, 10. jula (18.30).