Slobodno vreme
Turistički vodič
Crna Gora: zahuktalo ka novom letu
07.04.2007. 12:00
Izvor: Politika
Crna Gora: zahuktalo ka novom letu
Pripreme za letnju sezonu počele ranije, cene neznatno iznad prošlogodišnjih, očekuje se više turista, među kojima i veliki broj gostiju iz Srbije
Zahtevni gosti i brojne privlačne destinacije umerenih cena u okruženju, izgleda da su naterali Crnogorce da se late posla i sve ono bogomdano počnu da uvažavaju na pravi način. Nekad su pripreme počinjale u maju i junu, ali iz godine u godinu sezone su sve duže, počinju ranije i završavaju se sve kasnije, što zahteva da se radi cele godine, uz veliku borbu za svakog gosta, na prvom mestu pružanjem kvalitetnog servisa 24 sata.
Prema rečima Saše Radovića, direktora Nacionalne turističke organizacije, prošle godine je Crna Gora ugostila oko milion turista, a ove se očekuje za 10 odsto više, tačnije oko sedam miliona noćenja. Ove godine ima mnogo toga novog da se ponudi.
– U prilog tome ide i malo moderniji i fleksibilniji pristup, jer savremeni gosti su vrlo zahtevni. Oni, osim sunca, plaže i mora, očekuju i mnogo više. Crna Gora ima i planinu i kanjon i jezero, i to na tako malom području. To želimo i pokušavamo da predstavimo potencijalnom klijentu, da u jednom danu može da bude na plaži, da planinari ili vozi maunti bajk po planini, da ide na rafting kanjonom Tare, da pođe u obilazak Skadarskog jezera i naseobina ptica... Kad se završi dan gosti vole da su u udobnim hotelima, saunama, bazenima, ili na masaži. Ustvari, oni hoće kompletnu relaksaciju posle jednog burnog dana – kaže Radović.
Da bi sve bilo spremno za prihvat prvih turista, uređuje se saobraćajna infrastruktura, dok gotovo čitavo Crnogorsko primorje liči na veliko gradilište na kome se užurbano radi, od krečenja privatnih kuća do krupnih zahvata na celom primorju.
Dobar primer je Budva u kojoj će ove godine turiste dočekati novi bulevar kroz centar grada, sa po dve trake u oba pravca, renovirani hotelski kapaciteti, kao i privatni smeštaj boljeg kvaliteta. Morsko dobro je zaduženo da kupališta (sa trenutno četiri plave zastavice) budu na nivou evropskih, a biće i novih adrenalinskih dešavanja na vodi. Ovu turističku sezonu pratiće posebno dobar noćni život, a lokalna turistička organizacija zadužena je za niz novih manifestacija i kulturnih događaja.
I Bečiće je sve teže prepoznati jer konačno dobijaju smeštajne kapacitete i sadržaje, koje je trebalo da imaju još mnogo ranije. Sve luksuzniji hoteli već su meta visokoplatežne klijentele, buking sa inostranih tržišta je već veoma dobar, a, po rečima domaćina, i ove godine očekuje se veliki broj turista iz Srbije. Iako je ponuda bogatija, ovogodišnje cene nisu znatnije promenjene.
Izbor hotela u Bečićima diktira i prosečnu cenu smeštaja (noćenje i doručak) u predsezoni: raspon je od 16 do 138 evra po osobi. Po visini cena prednjače „Montenegro” (61-138 evra) i „Maestral” (46-104), zatim „Splendid” sa cenom od 97 evra u dvokrevetnoj sobi.
Inače, u glavnoj sezoni u „Splendidu” pun pansion koštaće 170 evra, a u apartmanima 230 („Junior”), odnosno 280 evra po osobi („Velnes”).
Primera radi, u špicu sezone u Budvi za najam apartmana na Slovenskoj plaži treba izdvojiti 16-40 evra po osobi, a za pun pansion u hotelu „Aleksandar” 18-46 evra po osobi. Cena kreveta u privatnom smeštaju u Budvi je od pet do 12 evra, zavisno od lokacije i kategorije sobe.
Hotelski smeštaj u Kotoru košta od 30 do 100 evra, a u hotelima na Tivatskoj rivijeri polupansion u glavnoj sezoni, recimo u dvokrevetnoj sobi, u rasponu je od 25 do 29 evra po osobi. U istom periodu, zavisno od kategorije, za privatni smeštaj treba izdvojiti od šest do 10 evra, dok krevet u apartmanima košta od 10 do 15 evra.