Slobodno vreme
Turistički vodič
Vruće migracije leta 2007.
04.06.2007. 12:00
Izvor: Politika
Vruće migracije leta 2007.
Grčka i turska obala i dalje bez premca po ukusu naših turista, dok se za treće mesto bore Egipat i Bugarska, a u trku ulaze i nekada omiljena letovališta u Hrvatskoj
Kuda nameravaju građani Srbije ovog leta? Iako se trendovi u turizmu kod nas smenjuju svakih četiri do pet godina, turoperatori u Srbiji slažu se u jednom: i sada su najprodavanije destinacije koje ne zahtevaju mnogo administrativnih komplikacija (ili one za koje nam viza nije uopšte potrebna!) i naravno – mora do kojih se može putovati automobilom, što opet snižava troškove letovanja.
Da je ovo, kojim slučajem, takmičenje za pesmu Evrovizije – mnogi bi odavno pozaspali: kao i poslednjih pet godina, prva dva mesta po bukiranju letovanja ubedljivo drže Grčka i Turska, a, kako stvari za sada stoje, izgleda da ih prati – Egipat.
– Što se trećeg mesta tiče, tu je Crna Gora za sada u blagoj prednosti ispred Egipta, ali, još je maj... Nekada veoma popularna odredišta, poput Malte koja je pre mesec dana počela da odbija izdavanje viza, imaju veoma strog vizni režim za nas. Iz tog razloga je Španija skoro pala u zaborav. Ali, zato Italija stoji na raspolaganju našim turistima: ostrvo Sardinija (oko 700 evra uz avio-prevoz), recimo, i Lido di Jesolo nedaleko od Venecije (od 200 evra za letovanje). Ne treba zaboraviti ni Bugarsku, ali izgleda da se našem svetu ne mili da čeka baš pred bugarskom ambasadom. Pred francuskom i italijanskom ambasadom, naprotiv, redovi se na smanjuju tako da je, što se Bugarske tiče, problem više psihološki nego tehnički – kaže Momir Čurović iz agencije Eurodžet.
Kako kažu u ovoj agenciji, čak 65 odsto bukiranih aranžmana je za grčka odredišta, pa se ostatak od 35 odsto deli na sve ostale i otud su procenti bukiranja za njih neuporedivo manji. Cene za prve junske polaske se kreću – za Grčku od 189 evra paket aranžman sa avio-prevozom, za Tursku (Antalija) cena ide od 449 evra, takođe avionom, a očekuju se i last minit ponude uz gratis vizu i osiguranje za Grčku, odnosno popust od sedam odsto za Antaliju!
– Kako je počelo, prodaja je ove godine veća za sve destinacije, sem za Tunis, koji je u prethodnom ciklusu bio popularan, pa je zasićenje bilo očekivano. Ipak, zna se da Srbija nije ni blizu Sloveniji po broju dana provedenih na putovanju po glavi stanovnika, tako su sve te cifre u stvari nevelike. Ako se ovaj trend bukiranja letovanja nastavi, Grčka i Turska sigurno ostaju u vrhu popularnosti. A ako dospemo na belu listu početkom 2008. godine, kao što se najavljuje, bugarsko more opet će biti hit – procenjuje Mirko Bauk, direktor agencije Odeon.
U ovoj agenciji desetodnevno letovanje u Grčkoj može se pazariti već od 174 evra (za Krf, avionom), u Turskoj 10 dana košta od 149 evra (isto čarter let), Tunis ide od 230, a Egipat od 275 evra...
Naši ljudi izbegavaju visoke cene, a običaji avio-prevoznika da reklamiraju samo cenu leta a troškovi taksi i ostalog ostanu prikriveni takođe odbijaju putnike, dodaje Bauk. I vize za Španiju idu u red skupih poduhvata zbog stresa: retko ko može da izdrži pritisak da do dva dana pred put ne zna na čemu je, a agencijama je, naravno, potpuno neisplativo da gube putnike...
U Džoli trevelu bukiraju se istovetne destinacije naših južnih suseda. Ali, za treće mesto vodi se žestoka borba. Najveća dilema onih koji će ove godine da preskoče Grčku i Tursku jeste: da li Hurgada ili El Guna (obe u Egiptu).
– Crna Gora je takođe aktuelna, naročito Budvanska rivijera, ali naš svet običava da tek u junu misli na letovanje u Crnoj Gori, pa smo za sada u pripravnosti. Nije redak slučaj ni da se nešto desi kao prošle godine sa Kritom: ovo grčko ostrvo je prošlog juna bukvalno planulo za nekoliko dana, a bez ikakve najave – kaže Jasmina Končar iz Džoli trevela.
Cene za Grčku u ovoj agenciji su od 70 evra za apartman, do hiljadu za ekskluzivne hotele; u Turskoj letovanje preko Džolija košta od 199 evra, a za Egipat aranžmani su od 299 do 900 evra, naravno, u dinarskoj protivvrednosti.
Nekadašnje omiljeno mesto letovanja današnje srednje i starije generacije – hrvatska obala izgleda da lagano stiče sve više povratnika: prema rečima Jasmine Končar, Kvarnerski arhipelag i Dubrovnik, a naročito gostoljubiva Istra i krstarenja, iz sezone u sezonu sve više se traže!
– Iako nam se čini da vlada malo zasićenje, Grčka je i ove godine aktuelna, ubedljivo se najviše traže ostrva i Halkidiki. Za Grčku je uvek bila potrebna viza i to našim turistima nikada nije posebno smetalo, dok je, recimo, za Tunis i Tursku ovaj režim doprineo opadanju interesovanja, doduše blagom. Primetno je da je vanpansionska potrošnja svuda ovog leta skuplja nego ranije: u Bugarskoj su, zbog ulaska u EU, malo povišene cene i to bi moglo da utiče na prodaju aranžmana, ali mali revolti uvek kratko traju... – kaže Aleksandar Vučković iz Argus tursa.
Cene su kod Argusa od 3.499 dinara i 20 evra za predsezonu u Grčkoj; u Bugarskoj idu od 3.999 dinara i 29 evra naviše, u Turskoj leto košta od 5.499 dinara i 45 evra na gore, a najniža cena u Tunisu je – 13.999 dinara i 89 evra!