Slobodno vreme
Turistički vodič
Žad u senci nebodera
16.01.2008. 12:00
Izvor: Press
Žad u senci nebodera
Peking se modernizovao i u ostalim oblastima života. Na sve strane niču nove zgrade i neboderi, što je nezamislivo za grad u kojem do pre 20 godina nije smela da se podigne građevina koja bi se usudila da nadvisi zidove Zabranjenog grada. Danas je Peking metropola koja raste koracima od sedam milja, pa se od čuvene Kulturne revolucije grad povećao neverovatnih 15 puta. S prečnikom od 180 kilometara i 17 miliona stanovnika je drugi najveći grad u zemlji posle Šangaja.
Ipak, Peking nije vrsta modernog lavirinta - ovde se svako može vrlo lako snaći, a dovoljna je samo mapa grada. Peking je građen u prstenovima. Danas ih ima pet, a centralni deo grada su Zabranjeni grad i Trg Tjenanmen. Ceo poslovni deo se nalazi u drugom i trećem prstenu gde je i nikao najveći broj modernih višespratnica. Ovde su ne samo sedišta svih većih kineskih kompanija i banaka, već i predstavništva najvećih svetskih kompanija, kao i brojni luksuzni hoteli.
Mada je gužva na ulicama često nesnosna, grad je najlakše obići taksijem koji nije mnogo skup jer vožnja od 12 kilometara košta oko tri evra. Vozači uglavnom ne govore engleski, niti bilo koji drugi strani jezik, ali bar umeju da voze. Stoga u svim hotelima postoje kartice sa nazivima najvažnijih znamenitosti i marketa. Sve što treba da se uradi jeste da se kartica pokaže vozaču koji će potom voziti do željene destinacije. Drugi vid vožnje je gradski prevoz u kojem je uvek velika gužva, a i ne može se baš najlakše snaći jer u Pekingu postoji mnoštvo autobuskih linija. Treći i možda najkonvencionalniji i najbrži način prevoza je metro, ali će turiste, kao i od autobusa, odvratiti nesnosna vreva. Bicikli polako postaju deo istorije.

Biserna pijaca
Odmah posle turističkih atrakcija turisti pikiraju markete. Uličnih pijaca i prodavaca skoro da više nema, a svi marketi su na zatvorenom. Najčuveniji su "Silk market" (Svilena pijaca), "Pearl market" (Biserna pijaca) i market "Yaxiu" (Jaksju). Ovde može veoma dobro da se pazari, a onaj ko ima malo više živaca izboriće se za dobru cenu. Za svaku stvar se treba cenkati i ne treba nikada pristati na prvobitnu cenu. Za strance je ona često i do 10 puta veća. Košulje, jakne, gaće, majice, farmerke, nakit, tehnika bukvalno sve se može naći na jednom mestu.
A ono što nikako ne treba izbeći jeste prilika da se kupe žad i koral. Pošto se fosili nalaze uglavnom u sedimentnim stenama, oni, smatraju Kinezi, nose informaciju o prošlim životima. Koriste za osvešćivanje karme i prošlih inkarnacija. Za žad Kinezi veruju da je živ jer je kristalizovan oko biljke ili dela životinje, pa zato služi za amajlije i talismane.
Žad je u Kini još od trećeg milenijuma pre nove ere cenjen kao kraljevski dragi kamen "ju". Reč "ju" koristi se u kineskom za imenovanje nečeg dragocenog, kao u drugim jezicima zlato. Žad je stavljan u grobnice careva jer se verovalo da održava telo posle smrti. U jednom grobu nađeno je čitavo odelo od žada da bi se osigurala fizička besmrtnost njegovog vlasnika. Prema starim kineskim knjigama trebalo je pokrenuti specijalno ministarstvo koje bi regulisalo upotrebu žada. U tim knjigama navodi se da je žad korišćen u različitim ritualima - političkim, žrtvenim, uspostavljanjem saveza, ratovima, itd. Sudovi korišćeni u privatnom ritualu nisu smeli biti korišćeni za javne rituale i obrnuto.
Pa, ako se dobro cenkate, narukvicu od žada možete pazariti i za tri evra. Samo vodite računa o obimu ruke svoje drage jer veličina obično odgovara Kineskinjama koje su isuviše sitne građe za Evropljanke.
Vangfuđing (Wangfujing) je najveća pešačka zona u gradu i nalazi se nedaleko od Zabranjenog grada. Veliki tržni centri nalaze se duž cele ulice, a jedina stvar vredna pomena je katolička katedrala. U Pekingu, ali i Kini, sve je više ljudi koji prihvataju hrišćanstvo. A, odmah iza raskošnih tržnih centara nalazi se jedino mesto u centru na kojem se mogu videti ulične tezge. Na njima trgovci prodaju satove sa likom Mao Cedunga i ukrasne kineske lampione. Odmah pored prodavnica suvenira smestili su se restorani brze hrane sa specijalnom ponudom za Evropljane: ražnjići od zmijskog mesa, žaba, guštera, kao i raznorazne bube i njihove larve. Sigurnija varijanta je ušećereno voće koje se kao i meso prodaje na ražnjiću.