Slobodno vreme
Turistički vodič
Meandrima Zapadne Morave
08.02.2008. 12:00
Izvor: Blic
Meandrima Zapadne Morave
Najživopisnija klisura koju Zapadna Morava proseca između Ovčara i Kablara, spajajući Požešku i Čačansku kotlinu i gradeći meandre, čije lepote postajete svesni tek kada ih gledate sa vrha jedne od ove dve planine, duga je dvadesetak kilometara. Na njenim strmim krečnjačkim stranama priroda je izdubila nekoliko pećina koje celom krajoliku daju posebnu draž, a kada se tome dodaju biljne i životinjske vrste koje naseljavaju ovaj predeo, onda Ovčarsko-kablarska klisura predstavlja neiscrpan izvor za sve ljubitelje prirode.
- Ovaj predeo naseljava više od sto vrsta ptica, što uz bogatstvo biljnih vrsta Ovčarsko-kablarsku klisuru čini izuzetno atraktivnom za prirodnjake. Na drugoj strani, dva veštačka jezera bogata belom ribom, ali i somom i šaranom, i šume nastanjene brojnim vrstama divljači, od kojih je najatraktivnija divlja svinja, predstavljaju izuzetan potencijal za lovni i ribolovni turizam. Ljubiteljima aktivnog odmora Ovčarsko-kablarska klisura pruža mogućnost da svoje sposobnosti i fizičku kondiciju provere na planinskim stazama, na dva bazena i sportskim terenima. Planinarsko društvo „Kablar“ redovno organizuje izlete do jednog od deset ovčarsko-kablarskih manastira, zbog kojih je klisura i nazvana srpskom Svetom gorom, vrhova Ovčara i Kablara. U narednom periodu naš prevashodni cilj jeste da razvijemo i nove ponude za ljubitelje sportskog turizma kao što su daljinsko jahanje, paraglading ili veslanje. Sportsko-turističke manifestacije kakve su Velika planinska trka ili plivački maraton nesumnjivo su doprineli promociji Ovčarsko-kablarske klisure i Ovčar Banje, zbog čega očekujemo da ovaj predeo postane još posećeniji - kaže Dragan Đolović, direktor Turističke organizacije „Čačak“.
Ovčar Banja je dugo bila daleko ispod standarda banjskog turizma, ali je nakon izgradnje modernog velnes centra i rekonstrukcije postojećih i izgradnje novih smeštajnih kapaciteta postala atraktivnija.
- Mineralna voda temperature između 35 i 38 stepeni, koja izvire u Ovčar Banji, zahvaljujući lekovitim komponenatama koje sadrži, delotvorno deluje kod reumatskih oboljenja, povreda mišićnog tkiva, preloma kostiju, spondiloze i sportskih povreda. Upravo ova činjenica je i podstakla ljude u firmi „Jugohol“ da nekadašnji motel „Kablar“ pretvore u moderni velnes i fitnes centar sa kadama za hidromasažu i zatvorenim bazenom - objašnjava Đolović.
U poslednjih nekoliko godina, zahvaljujući pre svega privatnoj inicijativi, smeštajni kapaciteti u Ovčar Banji su višestruko uvećani, tako da velnes centar, motel „Dom“, nedavno rekonstruisani Planinarski dom, konak manastira Blagoveštenje i privatni pansioni trenutno raspolažu sa više od 100 soba, a tome svakako treba dodati i kapacitete auto-kampa koji se svrstava u red najuređenijih u Srbiji. Ljubitelji seoskog turizma na raspolaganju imaju i nekoliko domaćinstava u kablarskim selima Rošci i Vrnčani.