Slobodno vreme
Turistički vodič
Australija, zemlja na kraju sveta
02.05.2008. 12:00
Izvor: Press
Australija, zemlja na kraju sveta
Srpskim putnicima u poslednje vreme daleke destinacije veoma su primamljive. Ipak, Australija je još uvek pomalo skrajnuta sa liste egzotičnih putovanja na koja prvo pomislimo. A zemlja kengura, koala i Aboridžina, zapravo nudi jedinstven turistički doživljaj koji se ne može nigde naći...
Australijski kontinent, koji ime duguje srednjovekovnom latinskom nazivu Terra australia incognita (nepoznata južna zemlja), krije u sebi mnoge lepote - čuda prirode, veliki broj sunčanih dana, neverovatnu floru i faunu, prijateljski nastrojeno lokalno stanovništvo i njihov opušten način života.
Obilazak Australije u organizaciji agencije „Travel house" počinje posetom najstarijem i najvećem gradu u Australiji - Sidneju koji ima više od četiri miliona stanovnika. Zadivljujuća zgrada Opere, živopisna luka i preko 30 zlatnih plaža koje se protežu od severa ka jugu na samo 20 minuta od centra grada su nešto što bi trebalo videti. Jedna od atrakcija grada je most Harbour bridge koji iz milošte zovu Vešalica i na koji se većina turista i penje ne bi li imala jedinstven doživljaj pogleda na sidnejsku luku.
Iako je najmanji kontinent, obilazak prirodnih lepota Australije koje se nalaze u unutrašnjosti zemlje, najlakši je avionom. Tako bi nastavak putešestvija mogao da bude let do svetinje - veličanstvene crvene stene Ajers rock-a, znanog i kao Uluru. To je ogromna peščarska formacija crvenkaste boje, visoka 346 metara i dugačka više od osam km koja u toku dana menja boju u zavisnosti od odsjaja sunca. Uglavnom je boje rđe koju dobija usled oksidacije. U retkim kišnim periodima Uluru je srebrno sive boje, prošaran crnim kanalima kojima se sliva kiša.
Nacionalni park, u čijem je središtu čuvena stena, u vlasništvu je i pod upravom naroda Anangu. Za ovaj narod, koji preko 30.000 godina naseljava Australiju, Uluru je sveto mesto i dom mnogih božanstava. Stena, koja za Aboridžine ima mistično značenje, dominira krajolikom, a njena intenzivna crvena boja tokom čitavog dana menja se pod uticajem Sunca. Četvorosatna šetnja i penjanje na stenu sa lokalnim vodičem Aboridžinom ostavlja neponovljiv utisak!
U blizini je, te se do nje može stići i peške, Dolina vetrova ili Kata Tjuta. Tu će vam, među ogromnim stenovitim formacijama, večera biti poslužena ispod zvezda. Svakako bi trebalo posetiti Karns i Mosman Gorge koji se nalazi u srcu Daintri prašume. Tokom vožnje do ovih mesta očaraće vas bajkoviti pejzaž okeana i bujne vegetacije. U Daintri prašumi, egzotičnoj i uzbudljivoj oazi, turisti uglavnom uživaju u vožnji bicikla, kanua, trekingu po džungli...
Nemojte zaobići ni Ostrvo guštera, jedno od najekskluzivnijih australijskih risorta. Dva dana na ovom ostrvu trebalo bi da vas napuni energijom i odmori od avantura. Koristite brojne tretmane ili jednostavno uživajte u rajskim plažama.
Na raspolaganju vam je i mini-tura do ostrva Tasmanije, nadaleko čuvenom po tasmanijskom đavolu, agresivnoj maloj životinji. Obiđite Baterz Point - australijsko najčuvenije kolonijalno selo. Obavezan je i Freycinet nacionalni park, čiju ćete granitnu obalu najbolje istražiti ploveći brodom. Najpopularnija aktivnost u ovom parku je ronjenje u kristalno plavom okeanu.

Istorija
Australija je država koja obuhvata kopno najmanjeg kontinenta na svetu, ostrvo Tasmaniju, kao i brojna druga ostrva u Južnom, Indijskom i Tihom okeanu. Australijski domoroci naseljavaju australijsko kopno više od 42.000 godina. Nakon sporadičnih poseta ribara sa severa i evropskih istraživača i trgovaca u 17. veku, Velika Britanija je zaposela istočnu polovinu ostrva tokom 18. veka gde je slala ljude po kazni u koloniju nazvanu Novi Južni Vels. Kako je broj stanovnika rastao i kako su otkrivane nove teritorije, tako je tokom 19. veka formirano još pet velikih autonomnih Britanskih prekomorskih teritorija. Šest kolonija 1901. formirale su federaciju nazvanu Komonvelt Australija.

Aboridžini
Aboridžini je grupni naziv za domorodačko stanovništvo Australije. Najnovije statistike kažu da ih ima oko 400.000. Domoroci Australije naseljavaju svoj kontinent najmanje 30.000 godina, a prema mišljenjima naučnika na kontinent su se naselili još u vreme poslednjeg Ledenog doba. Iako potiču iz 500, 600 različitih grupa, vezuju ih jaka mistična verovanja o povezanosti sa zemljom, tradicija čuvanja i prenošenja legendi, specifična umetnost koja podrazumeva slikanje na stenama, pravljenje skulptura i izuzetno teška istorija. Specifično je njihovo verovanje da je ljudsko telo potpuno izdvojeno od mnogo višeg nivoa koji ima priroda. Tako oni veruju da se ljudska duša i telo nakon smrti sjedinjuju sa stenama i rekama gde nastavljaju duhovni život!

Životinje
Australija je poznata i po endemskim životinjskim vrstama. Neke od najpoznatijih su kengur (sivi i crveni) koji je zaštitni znak Australije (nalazi se i na zastavi), divlji pas dingo, koala i čuveni tasmanijski đavo. Neke životinjske vrste, pak, nisu bile poznate na najmanjem kontinentu sve do prvih većih migracija stanovništva iz Evrope.

„Imigrantska" kuhinja
Raznovrsnovrsnosti ishrane najviše su doprineli imigranti koji su doneli elemente nacionalnih kuhinja. Englezi su, recimo, doneli jeftina jela od krompira. Internacionalna kuhinja izuzetno se razvila nakon Drugog svetskog rata doseljavanjem Italijana, Grka i Libanaca. Zadnjih 30-ak godina taj proces se ponavlja sa doseljeništvom iz istočne Azije. Hrana poput kus-kusa, palente, tajlandskih ribljih kolačića i kineskih nudli postala je deo svakodnevne kuhinje tipične australijske porodice.

Info:
Glavni grad: Kanbera
Najveći grad: Sidnej
Broj stanovnika: 21.200,000
Etnički sastav: belci (92 %), azijski narodi (7 %), Aboridžini (1 %)
Valuta: australijski dolar
Vremenska zona: UTC +8 do +11.5
Državno uređenje: parlamentarna demokratija i konstitutivna monarhija (monarh kraljica Elizabeta Druga)
Geografija: najmanji kontinent, ali šesta država po veličini u svetu