Slobodno vreme
Turistički vodič
Fešta u čast grožđa i vina
13.10.2008. 12:00
Izvor: Blic
Fešta u čast grožđa i vina
Kada priđete nekoj od drvenih tezgi uredno prekrivenoj ručno vezenim stolnjakom, osećate se kao da ste prekoračili prag šumadijskog domaćina – suve šljive, rakija, vino, likeri od grožđa, dunja, kajsija, šljiva... Tu je i čašica da pre nego što kupite nešto prvo probate.
Milanka Topolović iz sela Čumić kod Topole dolazi svake godine na Oplenačku berbu i kaže da je lepo vreme najveći saveznik izlagačima.
– Prodajem suvu i sirovu šljivu po ceni od 150 dinara. Domaća rakija stara 10 godina košta 500 dinara, komovica 400, vino 100, šira 100 dinara. Najviše se traži suva šljiva i šira – nabraja nam Milanka.
– Pripremio sam grožđe, vino, slatko vino, rakiju, razne proizvode od grožđa i voća. Cene su na nivou prošlogodišnjih. Vino je 150, a cene rakije se kreću od 200 do 300 dinara. Sve zavisi od vrste – objašnjava Danko Petrović iz sela Lipovac, i dodaje da se slaže sa Milankom. Na Oplenačku berbu dolazi više godina zaredom, a prodaja varira u zavisnosti od vremenskih prilika.
A kada šetnjom kroz Vinsku ulicu ukusi i mirisi zadovolje vaša čula, morate znati da na berbi niste bili ako iz zemljanog ćupa niste probali domaći kupus. Konkurencija je žestoka, a čika Rajko iz „Orlovog gnezda“ sa ponosom nabraja vašare gde je njegov specijalitet poneo titulu najboljeg kupusa.
– Mrčajevci, Topola, Guča, Palić, Palanka... gde god smo bili, pobedili smo. Za ove dane vašara pripremili smo dve tone kupusa i tonu mesa jer bez pečenja se ne može. Dnevno se potroši i od sedam do osam tona što jagnjećeg, što prasećeg pečenja – priča čika Rajko.
On objašnjava šta je to što specijalitet ove kuće uvek čini najboljim:
– Da bi se spremio dobar kupus, važno je da mu bude dobro „poreklo“, da je meso kvalitetno i da stavite dosta masti. Mora dugo da se krčka, 10–12 sati.
Za tri dana, koliko traje manifestacija, posetioci berbe moći će da posete Sajam suvenira, izložbe grožđa, vina, meda, domaće radinosti i starih predmeta, poljoprivrednu izložbu.
Najprestižniji događaj Oplenačke berbe svakako je bila jučerašnja promocija vina iz kraljevskih vinograda, prva posle 1945. godine. U kraljevom podrumu podno Oplenca, pored prestolonaslednika Aleksandra i princeze Katarine, promociji su prisustvovali i članovi Vlade i predstavnici diplomatskog kora.
– Ovo je jedan od prvih projekata koje je započeo moj pradeda kralj Petar I. Zadužbina će sada ponovo služiti za primer čitavom kraju i Srbiji – rekao je prestolonaslednik.
Zadužbina kralja Petra I na Oplencu još uvek nema rešeno imovinsko pitanje jer se Oplenac vodi kao narodna imovina. Kraljev podrum je podignut 1931. godine i građen je po uzoru na čuvene francuske vinske podrume.