Slobodno vreme
Turistički vodič
U senci vulkana
19.11.2008. 12:00
Izvor: Press
U senci vulkana
Zbog svojih prirodnih lepota, ali pre svega, nasleđa iz vremena Maja, Gvatemala je pravi presek Centralne Amerike - neobična, surova i nadasve lepa
Neke zemlje su, uprkos svim problemima koje ih muče, neodoljivo privlačne turistima. Turbulentna Gvatemala, sa svojom političkom nestabilnošću, upravo je jedna od njih. Jer, u njoj je koncentrisana sva lepota, neobičnost, ali i surovost Centralne Amerike: visoki aktivni vulkani, impresivne ruševine davno nestalih Maja, razarajući zemljotresi i koloritna i burna istorija.
Gvatemala je srce Maja. Uprkos svemu, ta čudesna kultura je opstala u drevnim ruševinama Tikala, ritualima u Chichicastenangou i blistavim bojama njihove odeće.
Pacifičku obalu Gvatemale ljudi su naseljavali još 2.000 godine pre Hrista. Oni su bili vesnici velike majanske civilizacije koja je dominirala Centralnom Amerikom vekovima, ostavivši za sobom nasleđe koje je ostalo enigma do danas.
Kada je španski konkistador Pedro de Alverado 1523. stigao u Gvatemalu, zatekao je izbledele ostatke majanske civilizacije i zaraćena plemena. Usledio je dug i mučan period za domoroce u svakom pogledu. Surovo eksploatisani u radu za nove zemljoposednike, bili su dodatno izloženi i pokrštavanju, a sve u cilju razaranja kulture Maja. Nezavisnost od Španije 1821. godine donela je prosperitet kreolcima, ali ne i Majama. Zemlja im je oteta, a oni su ostali u robovskom statusu. U decenijama koje su usledile, na političkom podijumu Gvatemale smenjivali su se uglavnom diktatori. Represija, siromaštvo, dugogodišnji građanski rat - sve je to bila svakodnevica ove zemlje. Prvi izbori u miru, posle gotovo 40 godina, održani su 1999. Danas vlada mir, vojska je smanjena, kriminal je prilično kontrolisan, ali sve je to krhko i nesigurno, kao što je, uostalom, i tle Gvatemale.

Šta videti
Vulkani, mirna jezera, kišne šume, netaknute džungle s neverovatnim životinjskim svetom neka su od prirodnih čuda Gvatemale. I ona druga, ljudskih ruku dela.
- El Mirador, najveći grad Maja, nalazi se duboko u džungli, pet dana hoda udaljen od najbližeg sela. Nagrada je pogled na najveću i najbrojniju skupinu ostataka iz vremena Maja, uključujući i najveću piramidu.
- El Remate, očaravajuće selo na obali jezera Peten Ica, naročito je poznato po drvenim rezbarijama.
- Jezero Atitlan je dramatično kratersko jezero okruženo fantazmagoričnim vulkanima, a obala je obeležena majanskim seocima. Ovo je srce gvatemalskih planina, mesto za odmor i upijanje drevne ostavštine.
- Panajachel je glavno mesto na obali Atitlana. Nezaboravna je poseta tradicionalnoj pijaci Maja.
- Sayaxche je baza za istraživanje arheoloških nalazišta, a nalazi se na obali reke De la Pasion.
- Yaxhá, još jedno arheološko nalazište na vrhu iznad dva jezera, poznato je jer se na njemu odigravao Survivor 2005.
- Grutas de Lanquín su pećine čiji je samo jedan deo istražen i osvetljen. Ima interesantne krečnjačke formacije.
- Quiriguá, malo arheološko nalazište čuveno je po gigantskim spomenicima od peščanika.
- Chichicastenango, planinski grad izgubljen u vremenu, poznat pre svega po ogromnoj pijaci. Na nju dolaze prodavci iz cele zemlje.
- Tikal, po mnogima najimpresivnije nalazište iz doba Maja, nalazi se u srcu džungle i ima bogat životinjski i biljni svet.
- Monterrico je najpopularnija plaža u Gvatemali, s odličnim talasima za surfing. Vreli crni vulkanski pesak proteže se kilometrima.

Antigva
U Gvatemali morate videti Antigvu, grandiozni kolonijalni grad u senci triju vulkana. Jedan od najstarijih i najlepših gradova u Americi je, sa svojim izlokanim ulicama, trošnim ruinama i klasičnom kolonijalnom arhitekturom, svrstan u svetsku baštinu pod zaštitom Uneska. Bila je glavni grad Gvatemale pod Španijom od 1543. do 1776, a zemljotres iz 1773. godine učinio je da je bila gotovo napuštena.
Okružena s tri veličanstvena vulkana, Antigva je valjda grad koju su najviše tresli zemljotresi. Najživlja je tokom uskršnje nedelje.
Ceo grad je pun istorijskih zdanja, spomenika, fontana i ruševina. Ono što vredi posetiti su Katedrala, el Palacio de los Gobernadores, Convento de Capuchinas, Convento de Santa Clara, el Arco de Santa Catarina, Iglesia La Merced i pijaca ručnih radova. U centru grada se nalazi park pa se ovaj deo tako i naziva - Parque Central. Odatle se ulice šire u pravougaonom obliku. Gradom dominiraju lukovi, a na svakoj slici nezaobilazan je vulkan Agua.

Hrana i piće
Hrana u Gvatemali se razlikuje od meksičke, pre svega, po manjoj upotrebi začina, a naročito svih vrsta čili papričica. Često ne baš privlačna, tamošnja hrana uglavnom je vrlo ukusna. Tipična jela su: kaqik (ćureća supa), pepian (piletina u sosu), tirtilje, friholes negros (kuvani crni pasulj), tamales (kuvani kukuruz, uz dodatke različitog povrća i mesa, uvijeno u listove kukuruza), kaldos (gusta goveđa supa).
Najpopularnije pivo je "galo" (petao), ali imaju još nekoliko brendova ("brahva", "moza", "kabro", "viktorija"). U zemlji se proizvodi i rum, a najpoznatiji je "ron zacapa centenario" (uvek se prodaje stariji od 23 godine).

[n]Vulkani[/n]
- Tacana (4093 m)
- Tajumulco (4220 m)
- Santa Maria (3772 m)
- Atitlan (3537 m)
- Acatenango (3976 m)
- Ipala (1650 m)
- San Pedro (3450 m)
- Pacaya (2500 m)

Info
Glavni grad: Gvatemala Siti
Broj stanovnika: 13.100.000
Valuta: quetzal
Jezik: španski
Vremenska zona: - 6