Slobodno vreme
Turistički vodič
Srpski turisti zaobilaze Dubrovnik
17.07.2009. 12:00
Izvor: Mondo
Srpski turisti zaobilaze Dubrovnik
U Dubrovniku je tokom prošle godine boravilo samo oko 1.000 turista iz Srbije, što je u odnosu na ukupno 750.000 gostiju mali broj.
Kako navode u Turističkoj zajednici tog grada, nije ni bilo uslova za dolazak većeg broja turista jer, između ostalog, ne postoji direktan let iz Srbije ka Dubrovniku.
Najveći broj turista u poznato hrvatsko letovalište dolazi iz Francuske, Velike Britanije, na trećem mestu su državljani Hrvatske, a slede SAD, Nemačka, Španija, Japan, Švedska...
Turisti iz Srbije su ispod 10. mesta i nije bilo značajnog povećanja poslednjih godina.
Uprkos svetskoj ekonomskoj krizi, direktorka Turističke zajednice Dubrovnika Jelka Tepšić istakla je da nije nezadovoljna ovogodišnjom turističkom sezonom pošto je u prvih šest meseci broj turističkih dolazaka opao za pet odsto, ali je broj noćenja za dva odsto veći.
Prema njenim rečima, ne oseća se veliki pad broja turista, a veći problem je to što su gosti racionalniji i manje troše, tako da finansijski učinci ovogodišnje sezone neće biti kao prethodnih godina.
Tokom prošle godine, u Dubrovniku je boravilo oko 750.000 stacionarnih gostiju, a isti toliki broj turista posetio je taj grad u okviru kružnih putovanja brodom, takozvanim kruzerima.
Tepšićeva je istakla da je Dubrovnik omiljena destinacija za turiste koji krstare jer je po kvalitetu te vrste ponude proglašena za drugu na Mediteranu, a ta vrsta gostiju ostaje u Dubrovniku samo po jedan dan i procenjuje se da će ih u 2009. godini biti 850.000.
Prema broju hotela sa pet zvezdica, Dubrovnik zauzima prvo mesto u Hrvatskoj pošto se od 18 hotela najviše kategorije u Dubrovniku nalazi 10, a taj grad ima ukupno 42 hotela.
irektorka Turističke zajednice Dubrovnika ukazala je i da turisti koji borave u Dubrovniku dosta novca troše na obilaske kulturno-istorijskih spomenika i na odlaske na izlete, i najpopularniji izlet je u Crnu Goru, a od lokalnih izleta poseta ostrvima Elafiti i Mljetu.
Prošle godine u Dubrovniku je održano oko 1.060 raznih manifestacija, od čega sedam do osam velikih festivala, a i ove godine održavaju se 60. Dubrovačke letnje igre.
Tepšićeva je napomenula i da je najveći broj turista koji dolazi u Dubrovnik starosne dobi između 35 i 45 godina, a zatim i iznad 45 godina, ističući da je sve češća nova kategorija putovanja, koja su učestalija i kraća, u proseku traju tri do četiri dana, što je omogućeno zahvaljujući lou-kost aviokompanijama.
Dubrovnik je tradicionalno skuplji od ostatka hrvatskog primorja, i sa cenama se posebno izdvajaju kafići smešteni na glavnom šetalištu Stradunu, tako da limunada košta 30 kuna, odnosno oko četiri evra, koka-kola je oko 2,9 evra, domaće pivo oko 3,5 evra, a espreso kafa oko dva evra.
Međutim, već kada se zađe u 'bočne' ulice cene su niže tako da je espreso oko 1,2 evra, koka-kola i domaće pivo 2,3 evra, a strana piva 2,7 evra.