Slobodno vreme
Turistički vodič
Ostrvo Zilt, letovanje u Nemačkoj
05.08.2009. 12:00
Izvor: B92
Ostrvo Zilt, letovanje u Nemačkoj
Sa preko 40 km odličnih peščanih plaža, Zilt je ostrvo na severnom moru sa fancy restoranima i buticima.
Zilt ima oblik slova T i zbog toga na malom prostoru nudi neverovatan kontrast – na zapadnoj obali je često ekstremno vetrovito uz nemirno more, a na istočnoj tiho i prijatno za brčkanje.
Ostrvo se nalazi na Severnom moru, tik uz severoistočnu obalu Nemačke, na 20 km od granice s Danskom, a 1927. napravljena je prevlaka koja ga spaja sa kopnom.
Zilt je decenijama bio mesto gde se okupljao nemački jet set, a tabloidi su tamo tražili glavne letnje inspiracije, dok je danas gotovo isto toliko popularan, ali uz malo manje prašine.
Najekskluzivnije nemačko letovalište i danas nudi smeštaj po vrlo visokim cenama, ali i neverovatno prijatnu letnju klimu od tek nešto preko 20 stepeni, i vazduh bogat jodom.
Osim toga, ovde postoji tradicionalna tolerancija prema gej i lezbejskoj populaciji, odličan noćni život, kao i banjsko lečilište.
Zilt je postao poznat još tokom 1960ih kada je stekao epitet letovališta za poznate i gole, ali s obzirom da ima čak 12 naselja, postoje delovi gde je i dalje je atraktivan i za porodice sa decom.
Zbog konstantne erozije tla, Zilt je tokom vremena menjao oblik. I pored podignutih nasipa, jaki talasi neprekidno odvlače pesak, pogotovo na špicevima ostrva gde nema rastinja jer se tle sastoji pretežno od neplodnog peska.
Danas je Zilt najosetljiviji ekosistem u Nemačkoj, a naučnici upozoravaju da postoji velika mogućnost da ga more jednog dana proguta.

Plaže
Plaže su duge i peščane, a more plitko, dok jake plima i oseka dva puta dnevno bukvalno menjaju okolni pejzaž.
Zilt je ostrvo neverovatnih kontrasta, pa se to reflektuje i na plaže. Na centralnim plažama je najveća gužva i strejt atmosfera, a na onim zabačenijim su u glavnom naturisti.
Postoje delovi plaža koji su naročito određeni za kupače koji su došli sa psima, a na pojasevima gde su najjači vetrovi caruju wind surferi.
Same plaže nisu precizno podeljene i granice se često preklapaju, ali to decenijama već ne predstavlja problem među ovdašnjim posetiocima koji važe za vrlo tolerantne.
Najpoznatija promenada je na centralnom pojasu Zilta kod mesta Westerland, gde je šetnja na vetru pored mora pravo uživanje, dok se noću oko barova na plaži regularno održavaju žurke koje traju do jutra.
Plaže su odlično organizovane, i spasioci su raspoređeni duž čitave obale, jer more zna da bude vrlo opasno, naročito pored nasipa kojima se sprečava neumitna erozija ostrva.
Iako je reč o Severnom moru, plaže Zilta popularne su i zimi zahvaljujući sauni koja se nalaze na samoj plaži. Posetioci sede na 60 i više stepeni uz pogled na more, a nakon sauniranja mogu da uskoče u ledenu vodu.

Orijentacija
Westerland je najveće mesto na ostrvu sa svim atributima kosmopolitskog morsko-banjskog rizorta. Sofisticirani butici, najrazličitiji i odlični restorani, rustični pabovi, prijatni kafei, i nezaobilazni Imbiß, kiosci sa ribom i morskim plodovima tek izvađenim iz mora.
Westerdland je i centar noćnog života na Ziltu, i tu su skoncentrisani pabovi i klubovi, ali i bioskopi, pozorišta, koncertne dvorane, kao i mesta za tradicionalne lokalne večeri.
U gradu se nalazi i veliki kompleks bazena Sylter Welle sa veštačkim talasima, saunom i džakuzijima, koji je otvoren preko cele godine.
Westerland ima oko 10.000 stalnih stanovnika, dok ceo Zilt ima 20.000.
Wenningstedt/Braderup je banjsko mesto koje je maltene spojeno sa Westerlandom, staro selo sa gusto poređanim kućama koje se gotovo dodiruju, i idiličnim jezercetom u sredini.
S obzirom da su nemački propisi o zdravstvenom osiguranju izmenjeni, banje u Nemačkoj više nemaju značaj koji su imale nekad i sve je manje ljudi koji odlaze na klasično banjsko lečilište, tako da je banjski centar delimično izgubio nekadašnji sjaj.
Atrakcija mesta je i dolmen iz 3.000. godine stare ere, sa 12 potpornih stubova koji nose veliku kamenu tablu. Dolmen je iskopan 1868, a za posetioce je otvoren od 1928.
Rantum se nalazi na južnom kraku ostrva i to na njegovom najužem delu (600 metara), i tokom istorije je u više navrata razaran olujama i zatrpavan peskom. Selo se prvi put pominje u nautičkim kartama još 1142.
Turistički razvoj započet je izdavanjem privatnih soba još 1950ih, i za razliku od Westerlanda, ovde još uvek nema ekskluzivnih hotela i restorana, već je atmosfera daleko opuštenija.
Godine 2007, u Rantumu je otvoren TUI Village Hotel sa 600 kreveta u 160 apartmana, a smešten je u nekadašnjoj vojnoj bazi.

Banje i izvori
Ziltske banje i izvori lekovite vode su skoncentrisane na unutrašnjoj, istočnoj obali ostrva, koja je okrenuta prema kopnu i gde je more samim time mirnije.
Glavna terapija uključuje tretman suncem, jodiranim vazduhom, i morskom vodom, ali u poslednje vreme sve više i lekovitim blatom koje se pomešano s peskom skuplja na unutrašnjoj obali ostrva.
Banje se najviše koriste za lečenje srčanih oboljenja i oboljenja kože.