Slobodno vreme
Turistički vodič
Kraljica srpskog turizma
02.11.2009. 12:00
Izvor: Press
Kraljica srpskog turizma
Protekla letnja sezona u Vrnjačkoj Banji beleži oko pola miliona noćenja, domaćih i stranih turista. Ove godine, za razliku od 2008. Vrnjačka Banja je imala veći broj stranih turista ( 2 500 noćenja više nego prošle godine) do oktobra meseca, kada su obrađeni statistički podaci o turističkom prometu
U toku prošle godine ukupan broj evidentiranih noćenja u Vrnjačkoj Banji, iznosio je 542 511, dok je u 2009-oj godini do oktobra meseca ostvareno 515 535 noćenja. Imajući u vidu ove podatke, možemo reći da su pozitivni, pototovo jer nas tek očekuje i posećenost u toku novogodišnjih praznika, međutim Vrnjačka Banja teži da privuči još veći broj stranih turista ali i domaće goste.
Priča o Vrnjačkoj Banji stara je 2 000 godina, otkada su izvore lekovite vode, koji se i danas koriste, pronašli rimski legionari cara Konstantina. Kraljicu srpskog turizma, kako je mnogi nazivaju, godišnje poseti više od 100.000 ljudi, ali mnogobrojnim manifestacijama Vrnjačka Banja, privlači sve veći broj turista.
Ponuda Vrnjačke Banje je raznovrsna, uključuje Rimski izvor, koji je otkriven 1924.godine, na dubini od 2,4 m, a u kome su pronađeni rimski novčići iz perioda Avgusta i Valentinijana.
Svojevrsnu atrakciju pretstavlja i Most ljubavi, koji govori o tragičnoj ljubavi za vreme Prvog svetskog rata, a o čemu svedoči i pesma Desanke Maksimović,koja je bila čest gost Vrnjačke Banje.
Iskorišćena je i šansa ua izgradnju Sportke Hale, koja ispunjava uslove za mnoge sportove, pripreme sportista i rekreaciju.
Nedavno otvoren i muzej „Vlade Divca" u okviru Sportske hale „Vlade Divac", na čijem otvaranju je bio i lično naš proslavljeni košarkaš.
U okviru Specijalne bolnice „Merkur", pre tri godine otvoren je Wellness center „Fons romanus", čiji je osnovni cilj uspostavljanja duhovnog i telesnog zdravlja, a godinu dana kasnije i veliki akva park, kojeg se ne bi postideli ni najpoznatiji turistički centri Evrope. Da svaka godina donese nešto novo, potvrđuje i izgradnja velike kolonade ispred ulaza u bolnicu, usred banjskog parka, u kojoj će baš kao i 30-tih godina prošlog veka, posetioci moći da se odmore i da pročitaju novine i popričaju.
Zamak Belimarković koji je nekada bio letnjikovac generala Jovana Belimarkovića, kraljevog namesnika za vreme maloletstva kralja Aleksandra Obrenovića i pretstavlja najstariji i najreprezentativniji građevinski objekat. U njemu se danas nalazi i zavičajni muzej Vrnjačke Banje, etnografske i istorijske zbirke, ali je i mesto u kome se održavaju brojne svečanosti (Festival klasične muzike, izložbe, dramski kolaži, akademija za likovno stvaralaštvo, Centar za savremenu grafiku i dr).
Preko 240 godina Vrnjačka Banja svojom delotvornošću mineralnih voda i prirodnim lepotama privlači posetioce. Prostrani parkovi, koji su pre više od jednog veka utemeljili poznati baštovani, toga doba i koji su jedinstveni u Srbiji. Simbol Vrnjačke Banje postala je i velika cvetna barokna rundela ispred Termalnog kupatila.
U poslednje vreme Vrnjačka Banja je svoj potencijal i snagu prepoznala i u sportskom turizmu. Planina Goč predstavlja idealno mesto za visinske pripreme sportista, na Goču se nalazi i ski staza sa žičarom. U prilog tome govore i otvoreni Olimpijski bazen, brojni zatvoreni bazeni, Sportsko-rekreativni centar „Raj" sa tri travnata terena (fudbalska), ali i stadion malih sportova „Kocka".
Mini voz saobraća svakodnevno u letnjem periodu na relaciji Autobuska stanica - mineralna voda Snežnik.
U okolini Vrnjačke Banje nalaze se brojni manastiri, crkve i tvrđave, a u okviru Turističke Organizacije moguće je organizovati i izlete. Turistička organizacija Vrnjačke Banje, posetiocima pruža i panoramsko razgledanje Banje.
Zapadna Morava je pravi izazov za ljubitelje ribolova i ljude koji uživaju u šetnjama.
U Vrnjačkoj Banji je završen projekat gasifikacijea, koji je doprineo da Vrnjačka Banja ostane ekološki čista sredina. Na ovaj način znatno će se ublažiti zagađenje i poboljšati kvalitet vazduha u zimskom periodu, što je od izuzetnog značaja za razvoj banjskog i zimskog turizma.