Slobodno vreme
Turistički vodič
Previsoke aerodromske takse "ubijaju" srpski "siti brejk" turizam
16.12.2009. 12:00
Izvor: Putujem
Previsoke aerodromske takse "ubijaju" srpski "siti brejk" turizam
Beograd -- Za razvijanje "siti brejk" turizma (kratkih gradskih odmora) neophodno je da se snize aerodromske takse, smatraju domaći ugostitelji.
Sekretar Udruženja ugostiteljstva i turizma Privredne komore Beograda Svetozar Krstić kaže
Aerodromske takse su u Srbiji sada duplo više nego u regionu i skuplje su od avionske karte niskobudžetnih kompanja u bilo kom pravcu
da su aerodromske takse kod nas sada duplo više nego u regionu i skuplje su od avionske karte niskobudžetnih kompanja u bilo kom pravcu.
On je dodao da bi za letove tih kompanija bilo dobro koristiti vojne aerodorme u Srbiji, koji su sada neiskorišćeni, a dobro raspoređeni, tako da bi, istovremeno, beogradski aerodrom bio rasterećen za druge vrste usluga.
Direktorka Turističke organizacije Beograda Jasna Dimitrijević je rekla da će naredne godine aktivnosti na inostranom tržištu biti fokusirane na programe "Dobrodošli na vikend u Beograd" , napomenuvši da takvi programi nisu bili mogući dok na naše tržište nisu stigle niskobudžetne avio-kompanije.

Takvi aranžmani u Beču i Pragu koštaju do 175 evra, a mi smo na Sajmu u Londonu ustanovili da bi za britansko tržište bili prihvatljivi i od 250 do 270 evra, koji bi se radili sa JAT-om, a podrazumevaju tri noćenja, avionski prevoz i razgledanje grada. Ako uspemo da dovedemo strance u Beograd na vikend, agencije bi trebalo da se potrude da oni požele da se vrate kasnije na sedam ili 15 dana, dodala je ona.
Inače, mediji su nedavno pisali da su, za razliku od hotela u svetu koji svoje cenovnike
prilagođavaju tražnji, cene hotelskog smeštaja u Srbiji, uprkos malom broju gostiju,
Za razliku od hotela u svetu koji svoje cenovnike prilagođavaju tražnji, cene hotelskog smeštaja u Srbiji, uprkos malom broju gostiju, bezobrazno visoke
bezobrazno visoke. Na razlike u cenama hotelskog smeštaja prethodno je upozorila i Jasna Dimitrijević, kazavši da su cene u takozvanim vikend paketima u Beogradu u odnosu na gradove regiona skuplje za 35 do 40 odsto.

Načelnik u Direktoratu civilnog vazduhopolovstva Vedran Radović rekao je da je do sada dozvolu za Beograd tražila jedino niskobudžetna kompanija "Flaj Niki", ali da je uspostavljen saobraćaj sa redovnim linijama rumunskog Taroma, mađarskog Maleva, a od 1. marta će krenuti i slovenački "Adria ervejz".
On je podsetio da je Srbija 2006. godine potpisala Sporazum o zajedničkom evropskom vazdušnom prostoru, koji je predvideo liberalizaciju saobraćaja kroz etape, a mi se sada nalazimo u prvoj fazi koja podrazumeva potpunu slobodu obavljanja direktnog saobraćaja.
Direkor crnogorskog "Montenegro erlajnza" Žarko Đurović konstatovao je da "lou kost" kompanije ne ugoržavaju redovne prevoznike, ali da bi na istom aerodomu cena takse trebalo da bude ista i za jedne i za druge.

"Beogradski aerodom nije najjeftiniji u regionu, ali smo iznenađeni koliko nastoji da privuče nove aviokompanije, a trebalo bi više da se potrudi da zadrži postojeće", rekao je Đurović.