Slobodno vreme
Turistički vodič
U Veneciju za 17 evra?!
29.10.2012. 12:00
Izvor: mondo.rs
U Veneciju za 17 evra?!
Obilazak evropskih gradova za male pare dobro zvuči, ali kupcima se savetuje da realno sagledaju ponude, ne nasedaju na suviše niske cene, a pre svega provere imaju li agencije koje se oglašavaju polise koje su obavezne od 1. juna ove godine
Internet portali za grupnu kupovinu u Srbiji postaju sve popularniji. Trenutno ih ima više od 40 i taj broj se stalno uvećava. Ovi sajtovi funkcionišu tako što korisnici kupuju vaučere kojima ostvaruju pravo na značajan popust za robu ili uslugu, što odgovara trgovcu jer uz manje troškove prodaje veću količinu robe.
Naročito su popularna jeftina kraća putovanja do najbližih evropskih odredišta, ali i izleti po Srbiji i jednodnevne ture do Segedina i Temišvara. Recimo, vikend u Beču sa autobuskim smeštajem u hotelu sa tri zvezdice, doručkom i uslugom vodiča, košta koliko i povratna karta do Tivta - od 40 do 50 evra. Za tridesetak evra više može se obići Prag (sa dva noćenja) ili nekoliko italijanskih gradova sa prenoćištem u solidnim hotelima. Iskustva čitalaca "Potročaša" pokazuju da su mnogi zadovoljni uslugom koju su dobili za uloženi novac, ali da ima i onih koji su bili iznevereni, odnosno nisu dobili ono što su očekivali.
U turističkim agencijama ističu da su dobri, jeftiniji aranžmani mogući ukoliko se agencija ponaša domaćinski, iskoristi pogodnosti koje se van sezone nude, ima sopstveni kvalitetan prevoz i zadovolji se minimalnom zaradom. Međutim, jednodnevni izlet u Veneciji za 17 evra previše dobro zvuči.
"Bilo je i takvih ponuda, ali iskreno to nije realno. Samo kroz Hrvatsku i Sloveniju putarine koštaju oko 200 evra. Postoje razne agencije koje se regularno reklamiraju, a mi pouzdano znamo da nemaju licence jer nemaju insolventne polise koje su obavezne od 1. juna ove godine. Zato je preporuka onima koji nameravaju da putuju da obavezno provere ovaj podatak na APR-u", kaže Gordana Prodić, predsednica Upravnog odbora Asocijacije nezavisnih turističkih agencija Srbije (ANTAS).
Što se tiče državne kontrole ne postoji razlika kada je reč o prodaji turističkih aranžmana preko sajtova za grupnu kupovinu u odnosu na sve druge načine prodaje turističkih putovanja, ističu u Turističkoj inspekciji.
"Samo registrovane turističke agencije koje imaju licencu organizatora putovanja i posluju u skladu sa propisima mogu organizovati i nuditi na prodaju turistička putovanja, pa se to odnosi i na ponudu putovanja na grupnim sajtovima. Organizator putovanja odgovara putniku za ispunjenje ugovorenih obaveza iz opštih uslova putovanja i programa putovanja. Nema nikakve razlike u odnosu na to da li je putovanje ponuđeno na prodaju na sajtu, elektronskom ili štampanom mediju ili u poslovnici agencije", objasnili su u inspekciji.
U inspekciji ističu i da su specifičnosti ponude na grupnim sajtovima jeftinija putovanja, a na putniku je da pre sklapanja ugovora o putovanju sagleda šta mu je ponuđeno, koji su to realni elementi cene i kakav nivo usluge može da očekuje kada se opredeljuje za eventualno jeftino putovanje.
Na jednom od sajtova za kolektivnu kupovinu Popusti.rs, potvrđuju da su putovanja kategorija koja najviše interesuje njihove korisnike, pre svega kratke ture po evropskim gradovima, ali i domaće turističke atrakcije poput Zlatibora, Kopaonika, Palića ili Srebrnog jezera.
"Faktori koji najviše utiču na prodaju aranžmana su prvenstveno cena i kvalitet usluge, odnosno pouzdanost, prethodno iskustvo sa agencijom, pa se trudimo da sarađujemo samo sa agencijama koje su se pokazale kao pouzdane. Posle svakog putovanja, korisnici komentarišu na sajtu, ocenjuju organizaciju, kvalitet putovanja, vodiče, autobuse i smeštaj. Tako da u svakom trenutku novi korisnik može da uđe u profil neke od agencija, da pogleda ocenu koju su dali korisnici, pročita komentare i na osnovu toga odluči da li će putovati ili ne", navodi Sanja Marković, pi-ar Popusta rs.
Ona tvrdi i da turističke agencije pre početka saradnje sa njihovim sajtom prolaze provere. Prema njenim rečima, osim osnovnih provera poput licenci, dokumentacije, likvidnosti i iskustva njihovih korisnika, i ponude koje dolaze na sajt prolaze isto tako striktnu proceduru o tome da li je popust zaista toliki kao što je naznačeno.
"Ukoliko se desi da veći broj korisnika ima žalbu istog tipa, žalbe se proveravaju, korisnicima se vraća novac na zahtev, agenciji se taj novac ne prebacuje, ali se prekida saradnja sa njom i preduzimaju se određene mere protiv nje", kažu u Popustima.rs.
I Branka Đurić, direktorka marketinga sajta Grupovina, potvrđuje da je interesovanje korisnika za putovanja preko ovog portala za grupnu kupovinu sve veće. Segment njihovog sajta za kupovinu putovanja ove godine je zabeležio rast od 80 odsto.
"Sve agencije, hoteli i privatni smeštaji su provereni i poznati našim kupcima, nikada do sada nismo imali problema", navodi ona.
Sa sajta Uzmi popust koji objedinjuje sajtove za kolektivnu kupovinu i njihove ponude na jednom mestu, poručuju da su putovanja najposećenija kategorija na tomsajtu.
"Putovanja zauzimaju otprilike 14,5 odsto, posle ide lepota sa 13,5 odsto, a na trećem mestu je gastronomija sa 7,2 odsto. Ponude sa putovanjima takođe imaju najveću konverziju klikova, od 2.700 ponuda aranžmana korisnici na neku od njih kliknu 508.000 puta, što je otprilike 188 klikova po ponudi", objasnio je Krištof Honsu, direktor portala Uzmi popust.