Slobodno vrijeme
Moda
Dragocjeno kamenje današnjice
15.04.2008. 12:00
Izvor: Cyberbulevar
Dragocjeno kamenje današnjice
Zaboravite klasike kao što su brilijanti, smaragdi ili pak rubini. Postoji bezbroj drugih obojenih kamenja s kojima možete ukrasiti prste, uši i vrat. Međutim, postavlja se pitanje, šta je i koliko nešto vrijedno, te koji kamen ima koje značenje?
Prije je sve bilo mnogo jednostavnije, ali i dosadnije. Kod spominjanja teme "drago kamenje", prosječni kupac bi pomislio na dijamante, rubine, safire i smaragde. Pomislilo bi se na "vatru" brilijanta, dakle na crvenu, plavu i zelenu boju. Nema ni spomena o žutoj, svijetlo-crvenoj, smeđoj, svijetlo-plavoj ili pak ljubičastoj boji.
Razvoj cijena u posljednje vrijeme je primorao proizvođače skupocjenog nakita da pronađu adekvatnu jeftiniju zamjenu za skupocjene kamenčiće.
Kvalitet kamena se ogleda u njegovoj čvrstoći, koja se određuje pomoću tzv. Mohs-skale i to od 1-10. Dijamant je najčvršći kamen sa koeficijentom 10. Iza njega slijede rubini i safiri (9), te smaragdi sa stepenom čvrstoće 8.
Kaže se da kamenenje koje ima maksimalnu čvrstoću 6, nije preporučljivo za izradu prstenja.
Plavi "turmalin" se smatra kao posebno dragocjen. Ovaj kamen potiče iz jednog jedinog rudnika smještenog u Brazilu.
Mnogim kupcima je pored farbe bitno i značenje različitih kamenova, dakle njihova emotivno-ezoterička osobina. Na primjer, crveni Morganit simboliše pravu ljubav, dok žuti Citrin simboliše mir sa samim sobom, te energiju. Roza Amethyste simboliše mudrost, a zeleni Peridot bi svojoj vlasnici trebao pomoći da lakše razlikuje između bitnog i nebitnog.