zapamti me

Ned. 12. Feb 2012
24.12.2009. 20:00

Istraživanje: Višak kilograma nas čini mlađima

Izvor: 24sata

Najnovije istraživanje pokazalo je da se zbog nekoliko kilograma viška ne trebamo toliko zamarati, a od njih možemo imati i koristi jer zbog njih izgledamo mlađe, ali tek u kasnijim godinama.


Istraživanje: Višak kilograma nas čini mlađima Pokoji kilogram viška u kasnijim godinama čini nas mladolikijima, tvrde naučnici. Iako je način na koji starimo uglavnom vezan uz genetiku, oko 40 posto promjena na ljudskom licu ipak je uzrokovano nekim drugim faktorima.

U najnovijem istraživanju učestvovalo je 65 blizanaca kako bi se identifikovali faktori životnog stila koji ih najviše postaraju. Pokazalo se da zbog prekomjerne težine ispitanici izgledaju starije. Ali, u kasnijim godinama višak kilograma ima suprotan efekat, pa zbog njega izgledamo mlađe.
Od 54. godine nadalje osobe sa viškom kilograma počinju izgledati mlađe od svojih mršavijih braće i sestara blizanaca. Stručnjaci to objašnjavaju time što višak masnog tkiva smanjuje oštećenja na koži i lakše skriva bore.
Najveći neprijatelji mladolikog izgleda dobro su poznati, a to su prije svega cigarete i previše izlaganja Sunčevim zrakama. Oštećenja na koži, uključujući bore, staračke mrlje i popucane kapilare na licu ljude čine starijima.
Ostale vestiArhiva