Slobodno vrijeme
Turistički vodič
Putovanje u Đenovu
27.12.2007. 12:00
Izvor: Dnevni avaz
Putovanje u Đenovu
Ako iz ulice San Lorenco skrenete lijevo ili desno, naći ćete se u pravom labirintu malih uskih ulica koje su danju uglavnom prilično prazne...
Jedna od 20 italijanskih pokrajina koju sam imao sreću posjećivati posljednjih deset godina zove se Ligurija. Proteže se na obali Tirenskog mora od prelijepe Toskane na istoku do čarobne Azurne obale, odnosno, do francuske granice na zapadu.
U koliko je samo knjiga iz neke davne ili ne tako davne prošlosti spomenut ovaj grad ili barem neki od njegovih stanovnika? Baš kao što je to činio vijekovima, ovaj grad, u kojem se i danas mogu prepoznati ostaci srednjovjekovnih građevina, i dalje krasi ionako prelijepu obalu u kojoj su zalasci sunca toliko čarobni da ponekada ne možete da vjerujete da ste svjedok takvom prizoru.

Antička luka
Šetnju Đenovom počinjem u Starom dijelu grada, odnosno, na njegovom početku, gdje se nalazi i centralni đenovljanski Trg de Ferari. Ovaj je trg danas okružen uglavnom zgradama izgrađenim prije više stoljeća, a danas predstavljaju dom za nekoliko banaka, ali i drugih poslovnih firmi.
Iza njega se dolazi na Trg Mateoti, s kojeg se nastavlja ulica San Lorenco. Centralna ulica Starog grada Đenove, inače, kako tvrde ovdje, najvećeg očuvanog srednjovjekovnog grada na svijetu, ovo je ime dobila po istoimenoj crkvi koja se nalazi u tom dijelu grada. Ako iz ulice San Lorenco skrenete lijevo ili desno, naći ćete se u pravom labirintu malih uskih ulica koje su danju uglavnom prilično prazne.
No, u noćima vikenda kretati se ovim ulicama prilično je teško. Noćni život Đenove odvija se upravo ovdje, ispred desetina malih barova, kafana, klubova i restorana. Mnogo je mladih ljudi, uglavnom studenata. Univerzitet u Đenovi sa skoro 40.000 studenata jedan je od najvećih u Italiji.
Napuštajući Stari grad i silazeći niz ulicu San Lorenco, dolazimo na Trg Di Karikamento, odnosno, u đenovljansku luku. Uz djela slavnog, u svijetu poznatog arhitekte Renca Pijana, ova luka danas više liči na jednu veliku modernu izložbu na moru nego na nešto što je tako staro da danas nosi ime Antička luka.
Tu možete vidjeti Kuglu Renca Pijana, svojevrsni moderni botanički vrt, veliki đenovljanski akvarij za koji tvrde da je najveći u Evropi i mnoge druge zanimljive izume ovog arhitektonskog maga današnjice.

Najbolji sladoled
Na drugoj strani Đenove nalazi se prelijepi Korso Italija. Diveći se s jedne strane raznovrsnim arhitektonskim stilovima zgrada, kuća i vila i prelijepom azurnom moru i plažama s druge strane, šetate oduševljeni prizorom izbjegavajući brojne građane Đenove koji svoju kondiciju održavaju trčeći, rolajući ili vozeći bicikl ovim šetalištem u svako doba dana.
Sve plaže uz Korso Italija su danas u vlasništvu restorana i kafana duž mora te ste, ako želite da se kupate ili sunčate, primorani platiti članarinu ili dnevnu ulaznicu, koja baš i nije tako jeftina. U svakom slučaju, barem šetajući ovim dijelom, uživate u ljepoti mora koje, iz ko zna kojih razloga, ima tri nijanse plave.
Daljnjom šetnjom vrlo brzo dođete do male uvale zaklonjene šarenim kućicama na kojoj je čak i u novembru teško naći mjesto. Boccadasse. Jedan od najslikanijih dijelova Đenove. E, upravo tu možete pojesti sladoled najbolji u cijeloj Đenovi. I uvijek morate čekati u dugom redu.

Najškrtiji ljudi u Italiji
Velika italijanska luka Đenova oduvijek je privlačila sve i svašta. Baš kao i Napulj, Đenova je leglo prostitucije, droge, kriminala. Navodno je u Napulju mnogo gore iako moje iskustvo nije tako. Druga, mnogo manje ružna, ali i dalje karakteristika po kojoj je ovaj grad ozloglašen je škrtost. Đenovljani važe za najškrtije ljude u cijeloj Italiji. Nisu ni pretjerano otvoreni, ni uslužni, niti spremni za nova prijateljstva. I to nije samo moje iskustvo.