Slobodno vrijeme
Turistički vodič
Banjaluka: Grad zelenila i avanturističkog turizma
08.09.2010. 12:00
Izvor: BIH-X.info
Banjaluka: Grad zelenila i avanturističkog turizma
Banja Luka zbog svojih parkova i mnogobrojnih aleja s ponosom nosi naziv “grad zelenila”, ali i mladosti, kulture i avanture. To je grad koji ima turističkog potencijala, a da je tako potvrđuje i statistika koja pokazuje da u Banjaluci tokom godine boravi 60 000 domaćih i stranih turista. Samo u prošloj godini ostvareno je oko 10 000 noćenja. I pored toga što je BiH zabilježila pad prometa turista za 6,25 odsto, Banjaluka je uspjela da u 2009. ostvari pozitivne rezultate. Ostoja Barašin, direktor Turističke organizacije Banjaluka (TOBL), kaže da su analizirani podaci pokazali ohrabrujuće rezultate, a tome su, pored stalno dobre domaće ponude, doprinijeli i Svjetsko prvenstvo u raftingu, te koncerti svjetski poznatih muzičara. Prema njegovim riječima, u toku je izrada idejnog projekta za uređenje lokaliteta na ušću rijeka Vrbanja i Vrbas, poznatom kao Medeno polje, gdje je planirana izgradnja sportsko-turističkog kompleksa, izgradnja kupališta, igrališta, bungalova i ugostiteljskih objekata, a velike nade se polažu i u razvoj seoskog turizma. Takođe, zabilježene su i sve veće posjete iz oblasti vjerskog turizma. Najposjećenije lokacije su samostan Marija zvijezda u Trapistima i manastiri Krupa i Gomionica. Mladen Šukalo iz turističke organizacije naglašava izuzetan značaj avanturističkog turizma. “Turistički segment koji je najviše razvijen u ovom gradu je sada avanturistički turizam. Turistička organizacija Banjaluka će nastaviti da radi na razvoju ovog segmenta turizma prije svega jer za avanturistički turizam orijentisan na prirodu nisu potrebna značajna uloganja kao za neke druge vidove turizma i sigurno da je to naša šansa da krenemo i otvorimo ovaj prostor prema Evropi i svijetu. Imamo jedinstvenu ponudu u Evropi kada je u pitanju rafting, a to je noćni rafting čime smo mi izgradnjom infrastrukture produžili period eksploatacije ove rijeke,” kaže Barašin. U gradu Banjaluci radi se na razvijanju i ostalih vidova avanturističkih aktivnosti, poput kajaka, kanua, kenjoninga, bicklizma, brdskog biciklizma, paraglajdinga, skokova sa padobranom, panoramskog leta avionom, te konjički sport i jahanje.
Banjaluka se, isto tako, može pohvaliti festivalima poput Demofesta, Banjaluka Rok Open Air-a sa svjetskim zvijezdama, manifestacijom “Ljeto na Vrbasu” na kojem će ove godine biti održan i dvodnevni karneval na vodi. Novina će biti i Gastronomski festival, manifestacija međunarodnog karaktera, šesti po redu ‘Kozarski etno festival te manifestacija ‘Zimsko prelo’ koja će od ove godine ući u program kulturnih manifestacija grada. Pitali smo Banjalučanke i Banjalučani koliko su zadovoljni turističkom ponudom svoga grada.
Dejan Popović: “U našem gradu je pozitivna kulturna scena koja se razvija na neki način, imamo kratki film preko Kratkofila, imamo savremenu umjetnost preko Spaporta, imamo muziku preko Neofesta i Demofesta, dok recimo negativna stvar bi bila nedostatak vizuelnog identiteta grada, maskote i uopšte prepoznatljivog suvenira…” Ana Banjac: “Mislim da je suludo pričati o turizmu u Banjaluci i pored svih resursa koje imamo, oni su potpuno neiskorišteni, nama ne da treba rebrendiranje cijele države i resursa nego je to neophodno.”
Danijel Bučanovič: “Zadovoljan sam, ali bi moglo biti i bolje”.
Aljoša Samac: “Mislim da grad Banjaluka ima dosta toga turistički da ponudi s tim da se treba malo više uložiti i obratiti pažnja na turističku ponudu.”