Slobodno vreme
Moda
Sunčana prevara
30.05.2007. 12:00
Izvor: Press
Sunčana prevara
Pet najvećih proizvođača krema za sunčanje tuženo zbog tvrdnji da njihovi proizvodi štite od UV zraka, oštećenja kože i raka
Kad sledeći put budete pregledali policu s kremama za sunčanje, imajte na umu da je pet najvećih proizvođača krema za sunčanje u SAD-u suočeno s tužbom zbog obmanjivanja potrošača. Oni se terete da su namerno lagali potrošače o moći njihovih proizvoda i tvrdnjama da štite od UV zraka, oštećenja kože i raka.
Tužba nas može navesti na preispitivanje: da li zaista znamo šta kreme za sunčanje mogu, a šta ne mogu da učine? Većina nas još uvek veruje u neke od raširenih mitova, pogledajte pet najupečatljivijih:
1. Namažemo se kremom i sve je u redu?
Krema za sunčanje je samo jedan segment zaštite od sunčevog zračenja, objašnjava dermatolog Frančeska Fusko.
- Samo namazati kremu i leći na sunce nije mudro. Još uvek imate 50 odsto šansi da izgorite. Iako ste se namazali kremom, u periodu od 10 do 16 časova ipak treba da budete u hladu. Prekrijte se odećom, nosite šešir sa širokim obodom i naočare s filterom za UV zrake, redovno pregledajte promene na koži i jednom godišnje idite kod dermatologa.
2. SPF označava zaštitu od UVB i UVA zraka?
SPF (sun protection factor) meri samo zaštitu od UVB zraka. Ipak neki od sastojaka u kremi blokiraju i UVA zrake, kaže dr Fusko. Među ove sastojke spadaju: avobenzone (Parsol 1789), octocrilen, titanijum dioksid, cink okside i meksoril SX. Uverite se da su navedeni na bočici proizvoda koji koristite ili koristite proizvod s oznakom "široki spektar", što znači da štiti od UVA i UVB zraka.
3. Neke kreme za sunčanje štite ceo dan?
- Bez obzira na broj SPF ili ma što god na kremi pisalo, krema se mora iznova nanositi svaka dva sata. Aktivni sastojci počinju da se raspadaju čim su izloženi sunčevoj svetlost. Samo spojevi poput cink oksida ostaju aktivni i nakon dva sata - kaže dr Fusko.
4. Neke kreme za sunčanje su vodootporne?
"Vodootpornost" neće izdržati sate plivanja, već najduže traje od 40 do 80 minuta. Za svaki slučaj ponovo nanesite kremu posle plivanja i znojenja.
5. Kreme za sunčanje nude "totalnu blokadu zraka"?
- Nijedna krema za sunčanje ne nudi stoprocentnu zaštitu od UV zraka. Na primer, SPF 15 štiti od 93 odsto UVB zraka, SPF 30 od 97 odsto, a SPF 50 od 98 odsto. A da bi i to bilo moguće, kremu morate naneti 30 minuta pre izlaska na sunce i to najmanje dve velike kašike - kaže dr Fusko.