Slobodno vreme
Moda
Krokodil u srcu
11.07.2007. 12:00
Izvor: B92
Krokodil u srcu
Francuska zvezda tenisa, Rene Lacoste, ostavio je trag u dve, na prvi pogled, nespojive oblasti: tenisu i modi. Lacoste je trostruki pobednik French Opena, dva puta pobednik Wimbledona i vlasnik dve U.S.Open titule.
Kada je 1926.godine osvajao prestižni turnir U.S. Open, Rene je na sebi imao nešto što je sam i dizajnirao; reč je o beloj majici kratkih rukava napravljenoj od vazdušastog pamučnog materijala koji je brzo i lako upijao znoj. Bila je značajno kraća od tada prihvatljive dužine muških košulja a njenu pletenu kragnu je bilo moguće podići i tako zaštititi vrat od jakog sunca. Ovaj komad odeće je zaista predstavljao radikalan zaokret u odnosu na, u to vreme, standardnu opremu tenisera kako zbog svojih performansi tako i po formi. U devetnaestom veku kao i početkom dvadesetog, teniseri su na terenu, iz današnjeg ugla, izgledali krajnje neobično: duge pantalone, košulja dugih rukava i kravata, što je, sasvim jasno, bio vrlo neudoban i problematičan izbor.
Ipak, priča o krokodilu počinje tek godinu dana kasnije. Tokom odlučujućeg meča na Davis Cupu, kapiten Francuske, Rene Lacoste se sa kapitenom svog tima kladio u kofer od kože ovog reptila ukoliko pobedi u odlučujućem meču. Američka štampa mu je odmah dodelila nadimak the Alligator: "Young Lacoste didn't win the game or the alligator-skin suitcase, but he certainly fought like an alligator." Nadimak je apsolutno odgovarao njegovom ponašanju na teniskom terenu, jedinstvenoj upornosti i izdržljivosti. U čast ovog brzo prihvaćenog nadimka njegov prijatelj Robert Geore napravio je grafičko rešenje koje je Rene dao da se izveze na sakoima koje je nosio na turnirima.
Odlazak sa teniskog terena tridesetih godina, bio je trenutak da Lacoste i André Gillier, vlasnik najveće francuske tekstilne kompanije, osnuju La Societe Chemise Lacoste i počnu proizvodnju revolucionarne teniske majice sa vezom krokodila. Uspeh je bio očekivan a asortiman se ubrzo proširio i na opremu za golf i jedrenje. Nakon prekida proizvodnje tokom ratnih godina, slavna bela teniska majica je pedesetih dobila replike u više boja a počeće i izvoz na veliko američko tržište. Majica sa krokodilom će preko okeana postati statusni simbol namenjen pre svega javnim ličnostima i imućnijem sloju društva. To je reputacija koju će zahvaljujući stilu i kvalitetu Lacoste zadržati i sedamdesetih i osamdesetih.
Treba reći da je ovo prvi slučaj da je ime firme ili njen logo postavljen na licu samog proizvoda a ne u njegovoj unutrašnjosti. Lacoste majice smatraju se i prvim primerom sportske odeće koja je prerasla osnovnu namenu i vremenom postala modni proizvod.
Devedeste će označiti novu etapu u pozicioniranju branda; slobodnije mešanje onoga što se ranije smatralo modom i nečega što je isključivo bio sportswear omogućilo je stvaranje jedinstvenog lifestyle identiteta. Lacoste danas nije ni samo modni ni samo sportski brand i insistira na jedinstvenoj i drugačijoj poziciji. Dolazak Christophera Lemairea na čelo dizajn tima 2000.godine označiće njegovu pravu renesansu. Biće to početak vrlo zanimljivog, rafiniranog prodora u modne vode na temeljima bogate tradicije kuće i sa naglašenom orijentacijom ka boji. Lemaire je ime sa težinom na modnoj sceni i neko ko je do sopstvenog branda stigao nakon prakse i saradnje sa imenima poput Saint Laurenta, Lacroixa ili Muglera.
Nešto se nije promenilo do danas. Lacoste je pre svega uspešna porodična firma. Reneov naslednik bio je njegov sin, Bernard koji je kompaniju preuzeo 1963.godine a od 2005. na njenom čelu se nalazi njegov mlađi brat i dugogodišnji najbliži saradnik Michael Lacoste. Iz godine u godinu bitno se menjaju brojke koje označavaju rast prodaje. Dok se šezdesetih uspešnost označavala sa 300.000 Lacoste proizvoda godišnje, 2005. beleži gotovo 50 miliona prodatih proizvoda: odeće, obuće, parfema, proizvoda od kože, satova i naočara u više od 110 zemalja sveta. Dosta se duguje mudrim partnerstvima sa uspešnim i već afirmisanim teniserima poput Andya Roddicka, mladog, obećavajućeg Francuza Richarda Gasqueta ili ruskinje Tatiane Golovin. Lacoste povećava i svoje prisustvo u svetu golfa gde su njegovi najistaknutiji predstavnici dvostruki Masters šampion José María Olazábal ili prva igračica sveta Lorena Ochoa.

Original Vs. fake
Simbolika krokodila kao logoa branda Lacoste je sasvim jasna: moćan i strpljiv, on verno pretstavlja marku čiji je izbor trajnost, doslednost stila i stalni napor za poboljšanje kvaliteta.
Po rečima proizvođača ali i iskustvima kupaca, Lacoste polo majica predstavlja 230 grama savršenstva. Izrađena je od pamučnog pikea, posebne strukture pletiva nalik saću koja daje poseban osećaj udobnosti i prozračni karakter majice. Bojenje tkanine, za koju proizvođač voli da kaže da se plete a ne tka, traje i po 13 dugih sati. Sedefasta dugmad se postavlja ručno i zahvaljujući prirodnom materijalu od kojeg su napravljena svako je unikatno a na njemu nema baš nikakvog natpisa ni logoa. Rupice su uvek postavljene horizontalno. Prepoznatljivi logo krokodila izvezen je na posebnom komadiću tkanine a zatim ušiven na majici čija je veličina uvek izražena brojem a nikada slovom(s,m,l...)