Slobodno vreme
Tehnologija
Gedžeti koji su obeležili 2010.
03.01.2011. 12:00
Izvor: Mondo
Gedžeti koji su obeležili 2010.
Pred kraj 2010. američki trgovci su se suočili sa kupcima u čijim rukama je, sem kreditnih kartica, bilo i novo oružje protiv koga nisu imali odbranu.
Kad god bi videla nešto što joj se dopada, mušterija bi izvadila svoj mobilni telefon (naravno, onaj iz kategorije 'pametnog') i snimila bar-kod, onu seriju tankih i debljih crtica iznad svake cene. Na ekranu mobilnog bi se posle nekoliko sekundi pojavilo gde sve predmet želja može da se kupi ali po nižoj ceni.
Ovo je samo jedan od noviteta iz stare godine koji su doneli gedžeti, elektronske spravice koje su postale svakodnevni pratioci ljudi na celoj planeti. Naravno, najviše u Americi gde su te novotarije uglavnom izmišljene ali ne i proizvedene. U globalnoj podeli rada, američki izumi se fabrikuju u Kini.
Minula godina je u stvari bila baš 'godina gedžeta'. Najveći novitet je bio iPad, kompjuter u obliku table, koji je planuo u milionskim primercima, stavivši kompaniju "Epl" iz koje je potekao na postolje berzanski najvrednije tehnološke korporacije sveta.
Godinu je obeležila i trka između iPhona, koji je od svog debija, 2007, bio neprikosnoven kao 'najpametniji' mobilni telefon na planeti, i Androida, sistema osmišljenog u kompaniji Google koji je u poslednjim mesecima, a naročito sa modelom Nexus S možda malo i prednjačio, piše "Politika".
Posle svih pobrojanih čuda, pitanje koje se ovde neizbežno postavlja glasi: čime će nas "Epl“, "Gugl“ ili možda "Microsoft", koji je u trku uskočio sa svojim Windows phone 7, iznenaditi u 2011? U ovoj godini uglavnom se poboljšavalo nešto što nam je već bilo poznato - a šta će to biti revolucionarno , kazaće nam se ako se malo strpimo.
Ali glavni trend u 2010. bila je 'zabava iz oblaka'. Spoj pomenutih mogućnosti mobilnih i Interneta promenio je način prodaje muzike: gotovo niko više ne kupuje CD-e, već melodije i albume 'dovlači' sa nekih servera koji su u nekim internet 'oblacima'.
Iz 'oblaka' su u odlazećoj godini prvi put u velikim brojevima kupovane i knjige. Afirmisani su digitalni čitači, pre svega Kindle iz najveće virtuelne robne kuće Amazon, gde je svaka peta knjiga koja je prodata bila u digitalnim bitovima i bajtovima.
Kindle je stalno na vezi sa svojom centralom, pa od momenta kad se knjiga poruči do početka čitanja ne prođe više od dva minuta. A sem toga, u spravi, koja je manja i praktičnija od džepne knjige, može da se nosi i biblioteka od nekoliko hiljada naslova.
Čitačima su, uz to, pale cene: od oko 300 dolara, najnoviji Kindle je sada dostupan samo za oko 130. Mnogobrojne imitacije nude se i ispod crte od sto dolara.
Iz 'oblaka' je u sve većoj meri stizala i zabava u kućnim bioskopima. Televizija je, naime, u Americi postala već sasvim nezavisna od tradicionalnih programskih šema: gledaoci su sada, uz pomoć servisa Netflix ili Hulu, u mogućnosti da serije, popularne emisije ili filmove gledaju po porudžbini, u vreme kad im to najviše odgovara.
U 2010. održano je i opelo DVD pločama. Onima sa oznakama 'blu rej' koje ih nasleđuju ne prognoziraju da će trajati ni upola koliko odlazeće.
Debi je napravila i trodimenzionalna televizija. Zasad samo sa specijalnim naočarima, ali pred kraj godine počelo je njihovo skidanje.
Ako smo u staroj bili samo ljubitelji gedžeta, u novoj nam se lako može dogoditi da postanemo - njihovi zarobljenici.