Slobodno vreme
Turistički vodič
10 destinacija iz mašte
09.05.2011. 12:00
Izvor: B92
10 destinacija iz mašte
Svi smo čitali knjigu ili gledali film i poželeli da ta mesta iz mašte zaista postoje. Neke od večitih destinacija su samo fikcija. Ali, ne u potpunosti. Delimično su inspirisane stvarnim mestima, a upotpunjene maštom svog autora. Ponekad razmišljamo o nedostižnim, skupim i dalekim destinacijama, ali ova mesta svi možemo da posetimo - u svojoj mašti.
10. Stoletna šuma (Hundred Acre Wood)
Dom Vini Pua, Kristofera Robina, Tigra, Praslina, Iara i prijatelja, bujna i očaravajuća Stoletna šuma je bukvalno kopija Ešdaun šume u Saseksu. Savršeno mesto da se ponovo sretnete sa onim detetom koje čuči u svakom od nas, šuma je poznata po svom medu, penjanju na drveće i ugroženoj Hefalump vrsti slona.

9. Narnija (Narnia)
Kraljevstvo Narnije, koje je oživeo K. S. Luis, zarobljeno u srcu mladih čitalaca od kojih svako želi da i njegov ormar bude portal za čudesnu zemlju gde životinje pričaju, a magija je svuda okolo. Luis je bio inpsirisan svojim rodnim krajem, Severnom Irskom, kada je dočaravao divlje cveće, avetinjske zamkove i veličanstvene planine. Kreator filma nastalog po knjizi odlučio je da ovo čudesno kraljevstvo smesti na Novi Zeland. Film je sniman na Belom ostrvu, u skoro nestvarnom Zalivu Izobilja.

8. El Dorado (El Dorado)
Mitski grad zlata simbol je nedostižnog. Inspirisan pričama “pozlaćenog” čoveka, veruje se da je Eldorado pretrpan nezamislivim blagom. Vekovima mami mnoge istraživače, ali ipak ostaje u domenu legende, poput Svetog grala. Ako želite da prizovete osećaj ove priče, džungle i ruševine Centralne i Južne Amerike su vaša zlatna karta. Edgar Alan Po je ponudio svoje viđenje: “Gde bi mogla biti ta zemlja Eldorado? Negde iza mesečevih planina ili možda u dolini senki...”

7. Nedođija (Neverland)
Glasine kažu da samo deca mogu posetiti Nedođiju, ali srećnim mislima možete pronaći svoj put do čuvenog doma Petra Pana, Kapetana Kuke i izgubljenih dečaka. Više od jednog sunca i meseca stvaraju nestvarne klimatske uslove, ali šansa da letite iznad krošnji drveća ili ronite u pećinama sa Petrom Panom i njegovom družinom čini da zaboravite na sve ostalo. Život u divljini uključuje i flamingose, krokodile, vile i vilenjake, a trebalo bi da se pričuvate i sirena i pirata.

6. Zemlja Čuda (Wonderland)
Ko ne bi voleo da putuje kroz zečiju rupu? Možda može biti malo neudobno, ali u današnje vreme zvuči sigurnije od letenja, a i obećava nešto zaista očaravajuće na kraju puta. Klasična priča Luisa Kerola “Alisa u Zemlji Čuda” uvodi u zabavni svet lebdeće Češirske mačke, ljubitelja čaja Ludog Šeširdžije, karata željnih moći i primamljive hrane sa čudnim efektima. Nestašluk je nacionalni sport u Zemlji Čuda, gde su zagonetke i podvale namenjene radoznalima (a ko ne bi bio radoznao kad cveće priča unazad, a nameštaj menja veličinu). Kerol je stvorio Zemlju Čuda na osnovu ljudi i mesta iz svog okruženja, naročito iz okoline Oksforda, gde je studirao. Rezbarije na severnojorkširskoj Ripon katedrali su najverovatnije bile insiracija za putovanje niz zečiju rupu.

5. Kamelot (Camelot)
Arturovski istraživač Noris Dž. Lejsi jednom je rekao: “Kamelot, koji se ne nalazi nigde određeno, mogao bi biti bilo gde.” To nije zaustavilo istoričare i turiste da traže stvarno mesto gde je kralj Artur pronašao Ekskalibur, oženio se i sastajao sa svojim vitezovima Okruglog stola. Mnoga mesta su proglašavala sebe arturovskim, uključujući Vinčester, zatim male južnovelške gradove Kerleon i Somerset. Istina je da će svaka šetnja kroz slikovite predele Velsa ili Škotske dočarati duh romantične legende.

4. Atlantida (Atlantis)
Tema je rasprave još od prvog pominjanja 360. pne kada je Platon pisao o njoj. Atlantida je prema legendi preko noći potonula, oko 9000 godina pne, nakon čega je njen narod (poreklom od boga Posejdona) naselio jedno drugo kraljevstvo. U srcu ogromnog ostrva bila su brojna jezera i reke, a prefinjena arhitektura i kultura podsećale su na antičku Grčku. Ovo mesto i danas inspiriše popularnu kulturu i s vremena na vreme se pojavi nova tvrdnja o otkriću Atlantide. Dok su naučnici prihvatili da je reč o bajci, neki tvrde da je Platon zapravo govorio o drevnoj Irskoj.

3. Brigadun (Brigadoon)
Maglom obavijen Brigadun je način na koji putnici vole da zamišljaju Škotsku. Popularan zahvaljujući istoimenom mjuziklu, Brigadun je zapravo baziran na nemačkoj bajci o stanovnicima ukletog sela kojima je dozvoljeno da lutaju slobodno samo jednom u toku veka. Autor Robert Burns je rođen u Eloveju, u blizini reke Dun.

2. Oz
Okružen sa svih strana pustinjom, Oz Frenka L. Bauma je podeljen na 4 teritorije, sa glavnim Smaragdnim gradom u sredini i putem od žute cigle.
Posetioci moraju imati na umu leteće majmune i omamljujuća polja maka.
Oz ima i robote, veštice, lavove koji govore, cipele ubice, strašilo i čarobnjake.
Neki misle da bi Oz mogao biti u Kini, mada se možda može naći i u Sidneju, Čikagu ili Dubaiju, a nećete pogrešiti ni ako ga potražite u Kanzasu, odakle je sve i počelo.
Novi Zeland - Srednja zemlja, Foto: mdid/Flicr

1. Srednja Zemlja
Teško je pronaći potkrepljeniju dokumentima i tačnije lociranu nepostojeću destinaciju. Dž. R. R. Tolkinova Srednja Zemlja ima bogatiju istoriju od mnogih realnih zemalja, a pružilo mu je i inspiraciju za stvaranje čitavog novog jezika. Piter Džekson je Srednju Zemlju uvek poistovećivao sa Novim Zelandom, pa je tu i snimio svoju trilogiju “Gospodar prstenova”. Još neke lokacije koje svojim lepotama podsećaju na ovo mesto iz mašte mogu biti Argentina, Škotska, Rumunija ili Finska.