Vijesti
Svijet
De Gucht: Nema proširenja Unije bez Lisabonskog ugovora14.09.2008. 14:00
Izvor: BH Telecom Portal

"Prije svega postoji umor od proširenja. Mislim da se prije ratifikacije Lisabonskog ugovora, Unija ne može više širiti, uključujući i proširenje na Hrvatsku", rekao je De Gucht u intervjuu belgijskom dnevniku La Libre Belgique odgovarajući na upit o eventualnoj evropskoj perspektivi za Gruziju i Ukrajinu.
"Drugo, moramo izmjeriti apsorpcijski kapacitet Unije. Dolazimo do naših limita. Pogledajte zemlje koje su zadnje ušle - Rumuniju i Bugarsku. Komisija je objavila kritična mišljenja. Neki fondovi namijenjeni Bugarskoj čak su suspendirani. Je li mudro primati zemlje koje ne ispunjavaju sve kriterije? Treći element: imaju li Ukrajina i Gruzija vokaciju da uđu u Uniju? Što se mene tiče, to pitanje ostaje otvoreno, ono se ne postavlja u ovom trenutku zbog internih i geostrateških razloga. Navodim i dosta nepredvidljivo ponašanje Gruzije. Geostrateški problemi postavljaju se također s Krimom u Ukrajini", rekao je De Gucht.
Francuska, Njemačka i Luksemburg već su ranije zauzeli stajalište da nema proširenja bez ratifikacije Lisabonskg ugovora, podsjeća Hina.
Pravno gledajući, Ugovor iz Nice na kojem danas funkcionira EU-u ne zabranjuje proširenje, ali da bi do njega došlo potreban je pristanak svih zemalja članica. Izjave koje govore o nemogućnosti proširenja bez Lisabonskog ugovora tumače se više kao pritisak na one zemlje koje ga još nisu ratificirale, a ne kao prijetnju kandidatskim zemljama.
Lisabonski ugovor do sada je ratificiran u 23 od 27 zemalja. Uz Irsku, koja ga je odbacila na referendumu, ratificirale ga nisu Švedska i Češka, dok je u Poljskoj završen postupak u parlamentu i ratifikacija čeka na potpis predsjednika Lecha Kaczynskog.
Početkom sljedeće godine vjerojatno će u toj rubrici ostati još samo Irska, gdje na referendumu u junu Lisabonski ugovor nije prošao. Irska vlada intenzivno traži izlaz iz postojeće situacije. Jedno od mogućih rješenja krize moglo bi biti da Irska zatraži izuzeće iz evropske sigurnosne i obrambene politike, što je 1992. učinila Danska.
Druga opcija mogla bi biti da se Lisabonskom ugovoru doda deklaracija kojom bi se Ircima dala posebna jamstva u pogledu njihovih vojnih rezervi, primjerice da ih se neće regrutirati u bilo kakve buduće evropske snage.
Ostale vijestiArhiva
- 02/09 Inflacija prijeti labavoj monetarnoj politici…
- 17/05 Blinken s uticajnim kolegama: Užurbana potraga…
- 22/03 Turistička industrija upozorava na gubitak…
- 06/02 Borelj očekuje da se ruska vakcina protiv…
- 04/12 U Švicarskoj uz ograničenja skijanje za Božić,…
- 10/11 Makron: Francuska je uz Armeniju, trajno…
- 07/10 Italija uvela obavezno nošenje maski i produžila…
- 25/09 Otkazan doček Nove godine na Tajms skveru
- 31/07 "Zid mama' protiv rasizma i policijskog nasilja…
- 27/07 Huawei organizira online samit o ulozi tehnologije…
- 23/07 Ukupan broj zaraženih u Brazilu nadmašio…
- 29/06 EU će do ponoći odobriti listu zemalja za…
- 25/06 U Parizu će se testirati 1,3 miliona ljudi
- 21/06 Do pet godina zatvora za kršenje karantina…
- 17/06 U Beču projekt pretvaranja energije iz metroa…
- 13/06 Grčka ostrva na prodaju: Cijene snižene,…
- 09/06 Italiji prijeti najgora recesija od Drugog…
- 05/06 VIRUSOLOG KATEGORIČAN “Austrija u pravu za…
- 01/06 Grci spremili svojevrsne TURISTIČKE VODIČE
- 27/05 Svaka šesta mlada osoba ostala bez posla…
- 23/05 DW: Ko mora u karantin kad doputuje u Njemačku
- 19/05 Novo žarište virusa, obustavlja se saobraćaj…
- 12/05 Da li će Evropa biti spremnija za drugi talas…
- 08/05 EU odlučila - granice zatvorene do 15. juna