Vesti
Svet
Suharto sahranjen uz državne počasti28.01.2008. 12:00
Izvor: Mondo

Suharto je preminuo u nedelju u 86. godini u bolnici u Džakarti zbog problema sa srcem, plućima i bubrezima.
"Izgubili smo jednog od najboljih sinova nacije", rekao je u kratkom govoru indonežanski predsednik Sudsilo Bambang Judhojono, koji je proglasio sedmodnevnu žalost u zemlji .
Suharto je na političku scenu stupio pošto je 1965. izveo vojni udar protiv, kako se tada zvanično tvrdilo, nameravanog komunističkog puča.Posle ovih događaja u kojima Suhartova uloga nije do kraja razjašnjena, usledila je antikomunistička čistka u kojoj je likvidirano pola miliona ljudi.
Tokom naredne tri decenije uspeo je da se održi na vlasti vešto balansirajući između suparničkih grupacija i potiskujući politička neslaganja. Njegovu vladavinu obeležili su korupcija, nepotizam i grubo kršenje ljudskih prava.
Suhartovo zdravstveno stanje bilo je ozbiljno ugroženo još od 1998, kada je zbog masovnih protesta, morao da napustio vlast. U demonstracijama je tada stradalo više od 1.200 ljudi, pretežno studenata.
Posle odlaska sa političke scene, Suhartova porodica je optužena da je opljačkala više od 40 milijardi dolara i da je ta sredstva prebacila u inostranstvo. To, međutim, nikad nije dokazano pošto zbog njegove bolesti i starosti nije došlo do suđenja.
Ostale vestiArhiva
- 11/08 Diplomatija crvenog dugmeta: Svi sastanci…
- 03/08 Zemljotres od 6,7 stepeni Rihterove skale…
- 15/07 „Putin ne haje za Trampove pretnje, rat nastavlja…
- 12/07 Fico: Slovačka traži garancije pre nego što…
- 10/07 Federalni sudija opet zabranio Trampovu uredbu…
- 08/07 Zbog čega je odložen Trampov sastanak s Netanjahuom?
- 06/07 Broj poginulih u poplavama u Teksasu porastao…
- 04/07 Tramp potpisao „veliki lepi zakon” o budžetu
- 30/06 Ukrajinska kriza: Tajni sastanak Putina i…
- 25/06 Rute: Veoma nam je stalo do Zapadnog Balkana,…
- 23/06 Kanada i EU potpisali sporazum o bezbednosti…
- 19/06 BiH zatvorila ambasade i u Teheranu i u Tel…
- 17/06 "Gospodar tvrđave" Moćni iranski vrhovni…
- 13/06 Netanjahu u obraćanju naciji: Cilj napada…
- 10/06 Masakr u školi u Gracu - Najmanje 10 žrtava,…
- 04/06 SAD stavile veto! Zašto je Amerika blokira…
- 01/06 Epilog proslave pobede fudbalskog kluba PSŽ:…
- 27/05 Da li je primirje u Gazi na vidiku – Hamas…
- 23/05 Rusija na nogama! Avion sa oslobođenim vojnicima…
- 19/05 Tramp razgovarao telefonom sa Zelenskim
- 16/05 Tramp potvrdio: "Veoma veliki ugovor"
- 14/05 Danas pada odluka o aferi "Fajzergejt" Brisel…
- 13/05 Zelenski: Nedolazak Putina u Istanbul bio…
- 11/05 Tramp: Ukrajina treba odmah da prihvati predlog…