Vesti
Svet
Kolumbijski pobunjenici oslobađaju taoce06.03.2008. 12:00
Izvor: Mondo

Zdravstveno stanje četvoro turista je bilo dobro u trenutku primopredaje u zapadnoj provinciji Čoko, nedaleko od mesta gde su bili oteti pre skoro dva meseca, kaže se u saopštenju MKCK, koje je prenela agencija Rojters.
Preostalo dvoje turista, takođe otetih tom prilikom, i dalje su u rukama pripadnika tzv. Kolumbijskih revolucionarnih oružanih snaga (FARK), koje se otmicama služe kao taktikom u četiri decenije dugoj borbi protiv vlasti.
Gerilci su bili u toku preliminarnih pregovora usmerenih ka oslobađanju i visoko rangiranih talaca, kao što je bivša senatorka i kandidat za predsednika Kolumbije Ingrid Betankur, kada je prošle subote jedan od njihovih vođa, Raul Rejes, ubijen u akciji kolumbijske vojske na teritoriji Ekvadora, potseća Rojters.
Prema ranijem saopštenju FARK-a, Rejes je pripremao sastanak sa francuskim predsednikom Nikolom Sarkozijem u trenutku kada je ubijen.
Prema njima, taj sastanak, organizovan zahvaljujući posredničkoj ulozi venecuelanskog predsednika Uga Čavesa, trebalo je da vodi "pronalaženju rešeanja u slučaju Ingrid Betankur".
Ingrid Betankur je više od šest godina talac pobunjenika. Ona je francuskog porekla i ima francusko državljanstvo.
Kolumbija demantuje da je omela oslobađanje talaca
Kolumbija je odbacila optužbe da je omela napore ekvadorske vlade u cilju oslobađanja talaca koje u tajnim logorima duboko u džungli drže kolumbijski pobunjenici.
"Ekvador nikada nije konsultovao ili obavestio vladu Kolumbije da održava kontakte sa FARK usmerene ka oslobađanju talaca", kaže se u noćašnjem saopštenju kolumbijske vlade, koje je prenela agencija Rojters.
Ekvadorski predsednik Rafael Korea je u ponedeljak izjavio da je njegova vlada pre vojne intervencije susedne zemlje bila blizu postizanja sporazuma sa gerilcima tzv. FARK, o oslobađanju 12 talaca, uključujući francusko-kolumbijsku političarku Ingrid Betankur.
Bivšu senatorku i kandidata na predsedničkim izborima u Kolumbiji su, pre više od šest godina, oteli pripadnici FARK, a u pregovore o njenom oslobađanju bile su uključene i Venecuela i Francuska.
Ekvadorski predsednik, koji je odbacio kolumbijske optužbe o vezama svoje vlade sa gerilcima FARK, istakao je da je kolumbijska vlada bila upoznata sa njegovim naporima u cilju oslobađanja talaca.
Kolumbijska vojska je prošle subote saopštila da su njene snage, tokom vojne intervencije na teritoriji Ekvadora, ubile Raula Rejesa, za kojeg se veruje da je bio čovek "broj dva" u FARK.
Venecuela i Ekvador su zbog toga u nedelju započele gomilanje trupa na svojim granicama sa Kolumbijom.
Ostale vestiArhiva
- 11/08 Diplomatija crvenog dugmeta: Svi sastanci…
- 03/08 Zemljotres od 6,7 stepeni Rihterove skale…
- 15/07 „Putin ne haje za Trampove pretnje, rat nastavlja…
- 12/07 Fico: Slovačka traži garancije pre nego što…
- 10/07 Federalni sudija opet zabranio Trampovu uredbu…
- 08/07 Zbog čega je odložen Trampov sastanak s Netanjahuom?
- 06/07 Broj poginulih u poplavama u Teksasu porastao…
- 04/07 Tramp potpisao „veliki lepi zakon” o budžetu
- 30/06 Ukrajinska kriza: Tajni sastanak Putina i…
- 25/06 Rute: Veoma nam je stalo do Zapadnog Balkana,…
- 23/06 Kanada i EU potpisali sporazum o bezbednosti…
- 19/06 BiH zatvorila ambasade i u Teheranu i u Tel…
- 17/06 "Gospodar tvrđave" Moćni iranski vrhovni…
- 13/06 Netanjahu u obraćanju naciji: Cilj napada…
- 10/06 Masakr u školi u Gracu - Najmanje 10 žrtava,…
- 04/06 SAD stavile veto! Zašto je Amerika blokira…
- 01/06 Epilog proslave pobede fudbalskog kluba PSŽ:…
- 27/05 Da li je primirje u Gazi na vidiku – Hamas…
- 23/05 Rusija na nogama! Avion sa oslobođenim vojnicima…
- 19/05 Tramp razgovarao telefonom sa Zelenskim
- 16/05 Tramp potvrdio: "Veoma veliki ugovor"
- 14/05 Danas pada odluka o aferi "Fajzergejt" Brisel…
- 13/05 Zelenski: Nedolazak Putina u Istanbul bio…
- 11/05 Tramp: Ukrajina treba odmah da prihvati predlog…