Vesti
Svet
Medvedev za bržu izgradnju gasovoda01.02.2009. 14:00
Izvor: Blic

Predsednik Rusije Dmitrij Medvedev pozvao je na ubrzavanje izgradnje gasovoda Južni i Severni tok kako bi se povećale mogućnosti isporuke ruskog gasa Evropi.
„Treba ubrzati izgradnju novih energetskih puteva – projekata Južni tok i Severni tok. Ako možemo da stvorimo različite načine isporuke, Evropa će mnogo manje zavisiti od situacije političkog režima neke zemlje“, rekao je preksinoć Medvedev u intervjuu bugarskoj televiziji, aludirajući na nedavnu krizu između Rusije i Ukrajine. Ruski predsednik je pozvao „na organizovanje konsultacija i pripremanja novih sporazuma između evropskih zemalja, korisnika energenata, i Rusije, kao pouzdane zemlje snabdevača.
Premijer Rusije Vladimir Putin predložio je ove nedelje na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu utvrđivanje povelje o energetici.
Medvedev je rekao da Rusiji nisu potrebne kompanije-posrednici u isporuci gasa.
„Nisu nam potrebni posrednici ako oni uništavaju odnose (između zemalja) i povećavaju cenu gasa. Hoćemo direktne i transparentne odnose“, rekao je ruski predsednik.
Bugarska inače insistira na pripremi novog ugovoru sa ruskom grupom Gasprom. Ovaj ugovor bi trebalo da stvori uslove za direktnu saradnju između bugarske kompanije i bez posredničkih firmi koje predstavljaju rusku stranu.
Te kompanije, kako se ističe, nemaju pravnu i bilo kakvu drugu odgovornost u slučajevima prekida isporuke u snabdevanju gasom, što se osetilo prilikom nedavne energetske krize, koja je nastala u Ukrajini. Za direktne aranžmane zalažu se i druge zemlje.
Ostale vestiArhiva
- 11/08 Diplomatija crvenog dugmeta: Svi sastanci…
- 03/08 Zemljotres od 6,7 stepeni Rihterove skale…
- 15/07 „Putin ne haje za Trampove pretnje, rat nastavlja…
- 12/07 Fico: Slovačka traži garancije pre nego što…
- 10/07 Federalni sudija opet zabranio Trampovu uredbu…
- 08/07 Zbog čega je odložen Trampov sastanak s Netanjahuom?
- 06/07 Broj poginulih u poplavama u Teksasu porastao…
- 04/07 Tramp potpisao „veliki lepi zakon” o budžetu
- 30/06 Ukrajinska kriza: Tajni sastanak Putina i…
- 25/06 Rute: Veoma nam je stalo do Zapadnog Balkana,…
- 23/06 Kanada i EU potpisali sporazum o bezbednosti…
- 19/06 BiH zatvorila ambasade i u Teheranu i u Tel…
- 17/06 "Gospodar tvrđave" Moćni iranski vrhovni…
- 13/06 Netanjahu u obraćanju naciji: Cilj napada…
- 10/06 Masakr u školi u Gracu - Najmanje 10 žrtava,…
- 04/06 SAD stavile veto! Zašto je Amerika blokira…
- 01/06 Epilog proslave pobede fudbalskog kluba PSŽ:…
- 27/05 Da li je primirje u Gazi na vidiku – Hamas…
- 23/05 Rusija na nogama! Avion sa oslobođenim vojnicima…
- 19/05 Tramp razgovarao telefonom sa Zelenskim
- 16/05 Tramp potvrdio: "Veoma veliki ugovor"
- 14/05 Danas pada odluka o aferi "Fajzergejt" Brisel…
- 13/05 Zelenski: Nedolazak Putina u Istanbul bio…
- 11/05 Tramp: Ukrajina treba odmah da prihvati predlog…