Vesti
Svet
Sanader: Hrvatska u aprilu u NATO14.02.2009. 14:00
Izvor: Blic

"NATO ne može da čeka. Uveren sam da će Hrvatska početkom aprila na Samitu NATO u Strazburu i Kelnu već biti učestvovati. Hrvatska je do sada puno uradila za NATO i prijem u članstvo je poslednji korak", rekao je Sanader u intervjuu austrijskoj novinskoj agenciji APA.
Kad je reč o sporu sa Slovenijom, Sanader je rekao da Hrvatska principijelno ne odbija predlog Evropske komisije u vezi s posredničkom misijom na čijem čelu bi bio bivši specijalni izaslanik UN za pitanje statusa Kosova Marti Ahtisari, ali trenutno o tome nema zvaničan stav.
Hrvatski premijer je rekao da se zasad radi na rešavanju konflikta na bilateralnom nivou i najavio da će se u februaru sastati sa svojim slovenačkim kolegom Borutom Pahorom.
Raspoloženje prema EU u Hrvatskoj, prema njegovim rečima, zbog blokade Slovenije "trenutno nije jako euforičn", ali bi, uveren je on, ukoliko bi se održao referendum, što zahteva Ustav, jasna većina bila za pristupanje.
"Računam sa 60 odsto podrške", ocenio je Sanader.
Sanader je rekao da do sada postoje samo glasine prema kojima Velika Britanija, Holandija i Belgija mogle blokirati pristupanje Hrvatske EU zbog nedovoljne saradnje Haškim tribunalom.
"Glasine sam čuo. Međutim treba sačekati izveštaj glavnog tužioca (haškog tribunala) Serža Brameca i onda se to može komentarisati", rekao je on.
Sanader je napomenuo da Hrvatska mora u potpunosti sarađivati s Haškim tribunalom i to ne samo zbog "međunarodne situacije, već i zato što to zahteva nacionalno zakonodavstvo".
"Moja vlada i ja smo se zakonom na to obavezali", rekao je Sanader.
Ostale vestiArhiva
- 09/05 Šta se krije iza prvog obraćanja pape Lava…
- 07/05 Crni dim iz dimnjaka Sikstinske kapele, konklava…
- 05/05 Tramp je upravo izdao naređenje zbog kojeg…
- 02/05 Najduža konklava za izbor pape trajala je…
- 30/04 Kijev se nada potpisivanju sporazuma o mineralima…
- 29/04 Rusija se sprema da rasporedi desetine hiljada…
- 28/04 Evo kada počinje izbor novog Pape - Doneta…
- 25/04 Kličko: Ukrajina će možda morati da se odrekne…
- 24/04 Tramp smatra da će ga Putin saslušati; Zelenski:…
- 23/04 Kovčeg sa telom pape Franje izložen u Bazilici…
- 22/04 Petodnevna žalost u Italiji nakon smrti pape
- 31/03 Tramp ljut na Putina, preti i sankcijama,…
- 26/03 Makron smatra da je previše rano govoriti…
- 20/03 "Gazdu su videli kako uzima kesu sa parama…
- 17/03 Srce puca od tuge! Priprema se kolektivna…
- 14/03 Ustavni sud Rumunije: Zbog nepoštovanja zakonskih…
- 13/03 Tramp: Putinova izjava o prekidu vatre veoma…
- 12/03 Tramp: SAD će odgovoriti na uzvratne carine…
- 11/03 Stigla prva reakcija Moskve: Evo šta kažu…
- 10/03 "Ukrajina možda neće preživeti rat..." Tramp…
- 09/03 Pucnjava kod Bele kuće! Agenti Tajne službe…
- 07/03 Makron: Putin uznemiren, razotkrivamo njegovu…
- 09/01 Delovi Los Anđelesa spaljeni "Uplašeni smo,…
- 26/12 Lavrov: Centri za odlučivanje u Kijevu mogu…