Vesti
Svet
Pjongjang najavio rat Seulu29.05.2009. 12:00
Izvor: Glas Javnosti

Svaka neprijateljska akcija protiv naših brodova, uključujući pretraživanje i zaplenu, biće smatrana neoprostivim ugrožavanjem našeg suvereniteta i smesta ćemo na to odgovoriti vojnom silom - saopštio Pjongjang
Severna Koreja lansirala je preksinoć još jednu raketu kratkog dometa sa svoje istočne obale, najavila obnavljanje postrojenja za proizvodnju plutonijuma, a potom saopštila da će napasti Južnu Koreju „ako se Seul u punoj meri priključi inicijativi SAD za presretanje brodova za koje se sumnja da prevoze opremu za proizvodnju oružja za masovno uništavanje“. Time je Sever pokazao da nije „isprazno“ upozoravao Jug da se ne pridružuje SAD „jer će to smatrati objavom rata“. Situacija se zaoštrila prekjuče kada je Vlada Južne Koreje saopštila da prihvata inicijativu za bezbednost i poliferaciju.- Svaka neprijateljska akcija protiv naših brodova, uključujući pretraživanje i zaplenu, biće smatrana neoprostivim ugrožavanjem našeg suvereniteta i smesta ćemo na to odgovoriti vojnom silom. Naša zemlja više nije dužna da poštuje sporazum o primirju, potpisan po okončanju Korejskog rata 1950-1953, jer je Vašington prekršio svoje obaveze kao potpisnik tog sporazuma kada je naveo Seul da pristupi inicijativi - rekao je portparol vojske, a prenela zvanična severnokorejska agencija KCNA.
Stalne članice SB UN Japan i Južna Koreja dogovorile su se da na probu odgovore „direktno i ozbiljno“ rezolucijom čiji nacrt pripremaju Japan i SAD, a dokument bi trebalo da bude usvojen do kraja ove nedelje.
- Imamo isti cilj, a to je da jasno i nedvosmisleno pokažemo da akcije Severne Koreje nisu u skladu sa interesima regionalnog mira i stabilnosti - izjavila je novinarima ambasadorka SAD pri UN Suzan Rajs. Stejt department je saopštio i da „vrata ostaju otvorena“ za šestostrane razgovore tokom kojih je Pjongjang 2005. pristao da odustane od svih nuklearnih programa.
- Rusija namerava da podrži oštru rezoluciju - najavio je šef ruske misije pri UN Vitalij Čurkin, ali nije želeo da kaže da li se razmatraju dodatne sankcije.
Istovremeno, iz MIP-a Rusije juče je saopšteno da se Moskva nada da „rat nerava“ i opasno balansiranje na ivici neće prerasti u „vruć rat“, kao i da očekuje da druge zemlje neće podleći iskušenju da pođu vojnim putem, kako se ne bi upalo u novu spiralu trke u naoružanju - saopštio je MIP.
Ruske bezbednosne strukture, kako se saznaje, pripremaju preventivne mere za slučaj da događaji“ izmaknu kontroli“.
Ostale vestiArhiva
- 11/08 Diplomatija crvenog dugmeta: Svi sastanci…
- 03/08 Zemljotres od 6,7 stepeni Rihterove skale…
- 15/07 „Putin ne haje za Trampove pretnje, rat nastavlja…
- 12/07 Fico: Slovačka traži garancije pre nego što…
- 10/07 Federalni sudija opet zabranio Trampovu uredbu…
- 08/07 Zbog čega je odložen Trampov sastanak s Netanjahuom?
- 06/07 Broj poginulih u poplavama u Teksasu porastao…
- 04/07 Tramp potpisao „veliki lepi zakon” o budžetu
- 30/06 Ukrajinska kriza: Tajni sastanak Putina i…
- 25/06 Rute: Veoma nam je stalo do Zapadnog Balkana,…
- 23/06 Kanada i EU potpisali sporazum o bezbednosti…
- 19/06 BiH zatvorila ambasade i u Teheranu i u Tel…
- 17/06 "Gospodar tvrđave" Moćni iranski vrhovni…
- 13/06 Netanjahu u obraćanju naciji: Cilj napada…
- 10/06 Masakr u školi u Gracu - Najmanje 10 žrtava,…
- 04/06 SAD stavile veto! Zašto je Amerika blokira…
- 01/06 Epilog proslave pobede fudbalskog kluba PSŽ:…
- 27/05 Da li je primirje u Gazi na vidiku – Hamas…
- 23/05 Rusija na nogama! Avion sa oslobođenim vojnicima…
- 19/05 Tramp razgovarao telefonom sa Zelenskim
- 16/05 Tramp potvrdio: "Veoma veliki ugovor"
- 14/05 Danas pada odluka o aferi "Fajzergejt" Brisel…
- 13/05 Zelenski: Nedolazak Putina u Istanbul bio…
- 11/05 Tramp: Ukrajina treba odmah da prihvati predlog…