Vesti
Svet
Američka administracija jača odbrambene kapacitete u Persijskom zalivu
SAD spremne za potencijalne napade s teritorije Irana01.02.2010. 12:00
Izvor: Danas

Vašington - Administracija američkog predsednika Baraka Obame ubrzano jača odbrambene kapacitete u Persijskom zalivu kako bi osujetila potencijalne raketne napade sa teritorije Irana, tvrdi „Njujork tajms“ pozivajući se na navode vojnih zvaničnika u Vašingtonu. List takođe otkriva da Sjedinjene Države raspoređuju specijalne brodove u blizini iranske obale, kao i delove protivraketnog sistema u najmanje četiri arapske zemlje u tom regionu.
Prema mišljenju pojedinih analitičara takav korak SAD su preduzele u „prelomnom trenutku“, budući da Obama posle neuspešne diplomatske inicijative pokrenute u cilju dobijanja međunarodnog konsenzusa za uvođenje novih sankcija Iranu zbog nuklearnog programa razmatra druge opcije. Američki predsednik je u nedavnom govoru o stanju nacije upozorio javnost na „posledice“ s kojima će se ta država suočiti ukoliko Iran nastavi da prkosi zahtevima Ujedinjenih nacija o obustavljanju proizvodnje nuklearnog goriva. Štaviše, američka državna sekretarka Hilari Klinton javno je kritikovala Kinu zbog njenog protivljenja predlogu o uvođenju nove runde sankcija Teheranu i ocenila da se Peking ponaša „nepromišljeno“.Kao jedan od pokretača inicijative o raspoređivanju delova protivraketne odbrane navodi se general Dejvid Petreus, kome se pripisuju zasluge za poboljšanje situacije u Iraku. Iako Petreus nije želeo da otkrije koje arapske države su dobile američku vojnu opremu, američki list navodi da su Katar, Ujedinjeni Arapski Emirati, Bahrein i Kuvajt pristali da na njihovim teritorima budu raspoređeni delovi odbrambenih sistema SAD. Procenjuje se da su Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati u protekle dve godine kupile američko oružje, uključujući protivraketne sisteme, u vrednosti od najmanje 15 milijardi dolara. Istovremeno, Obamina administracija pomaže Saudijskoj Arabiji da sprovede u delo plan o trostrukom uvećanju trupa koje štite luke i naftna postrojenja u tom kraljevstvu. Spremnost arapskih zemalja da unaprede vojnu saradnju sa Sjedinjenim Državama doživljava se kao odraz sve veće zabrinutosti država u regionu izazvanih ambicijama Irana.
Američki list navodi da Obamina administracija jačanjem odbrambenih kapaciteta takođe pokušava da „umiri“ Izrael, i ubedi tu državu da nije potrebno pokrenuti vazdušne napade na Iran. U tom kontekstu, savetnik za nacionalnu bezbednost predsednika SAD, Džejms Džouns, nedavno je nenajavljeno posetio Izrael i s tamošnjim zvaničnicima razgovarao o nuklearnom programu Teherana, tvrdi „Njujork tajms“ pozivajući se na izjave neimenovanih zvaničnika u Vašingtonu.
Ostale vestiArhiva
- 23/07 Novi udar na Putina: Ograničena nafta, banke…
- 22/07 Odluka već doneta: Evropa će oduzeti vlast…
- 15/07 "Sledeća nedelja je zaista loša za njih,…
- 12/07 Nepoznati susret princeze Dajane i Džona…
- 10/07 ranom odzvanja: "Osveta!"; Sprema se ubistvo…
- 09/07 AVION SE ZAPALIO U VAZDUHU! Drama u omiljenom…
- 08/07 Izbegavati letove do Irana, Iraka i Libana:…
- 05/07 HOLIVUD USTAO PROTIV TRAMPA
- 28/06 SZO: Više od 1.300 ljudi umrlo u Evropi od…
- 27/06 Jak zemljotres pogodio Avganistan - Ljudi…
- 26/06 Broj žrtava zemljotresa u Venecueli porastao…
- 13/09 Tokom demonstracija u Londonu devetoro uhapšeno
- 11/08 Diplomatija crvenog dugmeta: Svi sastanci…
- 03/08 Zemljotres od 6,7 stepeni Rihterove skale…
- 15/07 „Putin ne haje za Trampove pretnje, rat nastavlja…
- 12/07 Fico: Slovačka traži garancije pre nego što…
- 10/07 Federalni sudija opet zabranio Trampovu uredbu…
- 08/07 Zbog čega je odložen Trampov sastanak s Netanjahuom?
- 06/07 Broj poginulih u poplavama u Teksasu porastao…
- 04/07 Tramp potpisao „veliki lepi zakon” o budžetu
- 30/06 Ukrajinska kriza: Tajni sastanak Putina i…
- 25/06 Rute: Veoma nam je stalo do Zapadnog Balkana,…
- 23/06 Kanada i EU potpisali sporazum o bezbednosti…
- 19/06 BiH zatvorila ambasade i u Teheranu i u Tel…

