Vesti
Svet
Mercedes podmićivao političare u Srbiji!25.03.2010. 12:00
Izvor: press

Ministarstvo pravosuđa SAD optužilo je nemačkog proizvođača automobila kompaniju „Dajmler", koja proizvodi „mercedes" da je od 1998. do 2008. podmićivala vladine predstavnike u najmanje 22 države kako bi se domogla unosnih poslova, između ostalih i u Srbiji, Crnoj Gori i Hrvatskoj.
Kao primeri podmićivanja navode se kupovine luksuznih automobila državnim funkcionerima, čak i njihovoj deci, davanje skupih poklona ili plaćanje venčanja onima koji su odlučivali o poslovima. Nemački mediji navode da vlasti u SAD smatraju da je „Dajmler" podmićivao vladine funkcionere i u Kini, Rusiji, Turskoj, Indoneziji, Egiptu, Mađarskoj, Grčkoj, Letoniji, Nigeriji, Uzbekistanu, Vijetnamu i još nekim zemljama.Njujorški „Vol strit žurnal" piše da je zbog ovog skandala „Dajmler" pristao da u vansudskom poravnanju plati 185 miliona dolara odštete kako bi se okončala istraga američkih vlasti. Nemačka kompanija će priznati da je kršila američki zakon o korupciji.
Međutim, u Srbiji niko ne želi da govori o ovom skandalu i o tome ko je od naših vladinih službenika eventualno umešan u ovu aferu. Menadžer predstavništva „Mercedesa" u Srbiji Mirela Micić kaže za Press da se oni „zasad neće oglašavati i neće izlaziti sa saopštenjem jedno izvesno vreme". Dragan Todorović (SRS), koji je od marta 1998. do septembra 1999. bio na čelu Ministarstva za saobraćaj kaže da prvi put čuje za slučaj „mercedes". Dejan Mihajlov (DSS), koji je bio generalni sekretar Vlade u vreme premijera Vojislava Koštunice, kaže da se „'Mercedes' nikad nije pojavio na tenderu za nabavku vozila" i, koliko je njemu poznato, Vlada Srbije nije nabavljala nikakve „mercedese".
Ali, član Odbora za borbu protiv korupcije Zoran Stojiljković veruje da je nemačka kompanija mogla da korumpira neke od srpskih političara. Njegov kolega Danilo Šuković tvrdi da je u Srbiji sigurno bilo ovakvih slučajeva.
- Ne znam konkretno za tu kompaniju ali vam odgovorno tvrdim da se tamo gde cveta korupcija, takve stvari dešavaju. Pa, ako me pitate da li je toga bilo i u Srbiji, ja vam odgovaram, jeste - kaže Šuković.
Ostale vestiArhiva
- 11/08 Diplomatija crvenog dugmeta: Svi sastanci…
- 03/08 Zemljotres od 6,7 stepeni Rihterove skale…
- 15/07 „Putin ne haje za Trampove pretnje, rat nastavlja…
- 12/07 Fico: Slovačka traži garancije pre nego što…
- 10/07 Federalni sudija opet zabranio Trampovu uredbu…
- 08/07 Zbog čega je odložen Trampov sastanak s Netanjahuom?
- 06/07 Broj poginulih u poplavama u Teksasu porastao…
- 04/07 Tramp potpisao „veliki lepi zakon” o budžetu
- 30/06 Ukrajinska kriza: Tajni sastanak Putina i…
- 25/06 Rute: Veoma nam je stalo do Zapadnog Balkana,…
- 23/06 Kanada i EU potpisali sporazum o bezbednosti…
- 19/06 BiH zatvorila ambasade i u Teheranu i u Tel…
- 17/06 "Gospodar tvrđave" Moćni iranski vrhovni…
- 13/06 Netanjahu u obraćanju naciji: Cilj napada…
- 10/06 Masakr u školi u Gracu - Najmanje 10 žrtava,…
- 04/06 SAD stavile veto! Zašto je Amerika blokira…
- 01/06 Epilog proslave pobede fudbalskog kluba PSŽ:…
- 27/05 Da li je primirje u Gazi na vidiku – Hamas…
- 23/05 Rusija na nogama! Avion sa oslobođenim vojnicima…
- 19/05 Tramp razgovarao telefonom sa Zelenskim
- 16/05 Tramp potvrdio: "Veoma veliki ugovor"
- 14/05 Danas pada odluka o aferi "Fajzergejt" Brisel…
- 13/05 Zelenski: Nedolazak Putina u Istanbul bio…
- 11/05 Tramp: Ukrajina treba odmah da prihvati predlog…