Vesti
Svet
Dve trećine Avganistanaca pati od mentalnih poremećaja11.10.2010. 12:00
Izvor: Blic

Skoro dve trećine Avganistanaca prati od nekog oblika mentalnog poremećaja, posle višedecenijskog nasilja u toj zemlji, saopštilo je danas Ministarstvo zdravlja.
Mentalnim problemima doprinose krajnje siromaštvo, politička nestabilnost, loša infrastruktura i neravnopravnost među polovima, a situacija će se pogoršati ukoliko ne bude sprovedeno adekvatno lečenje, upozorilo je ministarstvo u saopštenju izdatom povodom Svetskog dana mentalnog zdravlja. "Nadamo se da će u budućnosti najmanje jedan profesionalac za mentalna oboljenja raditi u svakoj medicinskoj ustanovi i da će svaki pacijent imati priliku da uradi testove i dobije odgovarajući savet i tretman za mentalne i psihološke probleme", izjavila je v.d. ministra zdravlja Suraja Dalil, preneo je Rojters.
Nadamo se da će nas podržati donatorske agencije i drugi zdravstveni partneri Avganistana kako bismo pomogli onim Avganistancima koji imaju psihičkih problema izazvanih dugogodišnjim ratom i sukobima, dodala je ona.
U Avganistanu već decenijama vlada nasilje, koje je započelo borbom protiv sovjetske okupacije, posle koje je usledio građanski rat, a potom međunarodna invazija na tu zemlju u kojoj je svrgnut talibanski režim.
"Više od 60 odsto Avganistanaca pati od stresa i mentalnih poremećaja. Ukoliko ti problemi ne budu medicinski tretirani, mogli bi da imaju ozbiljne posledice", rekla je Dalil.
Avganistanski zdravstveni sistem je slab i preopterećen. Ta zemlja je druga u svetu po stopi smrtnosti na porođajima, posle Sijera Leonea, i jedna je od četiri zemlje u svetu u kojima je polio endemska bolest.
Zbog loše ishrane, siromaštva, loših sanitarnih uslova, nepristupačnog terena, slabih zdravstvenih kapaciteta i nedostatka stručnog medicinskog osoblja, u mnogim delovima te zemlje i dalje vladaju dizenterija i tuberkuloza.
Ostale vestiArhiva
- 17/06 "Gospodar tvrđave" Moćni iranski vrhovni…
- 13/06 Netanjahu u obraćanju naciji: Cilj napada…
- 10/06 Masakr u školi u Gracu - Najmanje 10 žrtava,…
- 04/06 SAD stavile veto! Zašto je Amerika blokira…
- 01/06 Epilog proslave pobede fudbalskog kluba PSŽ:…
- 27/05 Da li je primirje u Gazi na vidiku – Hamas…
- 23/05 Rusija na nogama! Avion sa oslobođenim vojnicima…
- 19/05 Tramp razgovarao telefonom sa Zelenskim
- 16/05 Tramp potvrdio: "Veoma veliki ugovor"
- 14/05 Danas pada odluka o aferi "Fajzergejt" Brisel…
- 13/05 Zelenski: Nedolazak Putina u Istanbul bio…
- 11/05 Tramp: Ukrajina treba odmah da prihvati predlog…
- 09/05 Šta se krije iza prvog obraćanja pape Lava…
- 07/05 Crni dim iz dimnjaka Sikstinske kapele, konklava…
- 05/05 Tramp je upravo izdao naređenje zbog kojeg…
- 02/05 Najduža konklava za izbor pape trajala je…
- 30/04 Kijev se nada potpisivanju sporazuma o mineralima…
- 29/04 Rusija se sprema da rasporedi desetine hiljada…
- 28/04 Evo kada počinje izbor novog Pape - Doneta…
- 25/04 Kličko: Ukrajina će možda morati da se odrekne…
- 24/04 Tramp smatra da će ga Putin saslušati; Zelenski:…
- 23/04 Kovčeg sa telom pape Franje izložen u Bazilici…
- 22/04 Petodnevna žalost u Italiji nakon smrti pape
- 31/03 Tramp ljut na Putina, preti i sankcijama,…