Vesti
Svet
Kofi Anan specijalni izaslanik UN za Siriju24.02.2012. 12:00
Izvor: Mondo

Bivši generalni sekretar UN Kofi Anan izabran je noćas za "zajedničkog specijalnog izaslanika UN i Arapske lige za Siriju", uoči početka, u Tunisu, prve velike međunarodne konferencije posvećene toj zemlji koju bojkotuju Rusija i Kina.
U zajedničkom saopštenju generalnih sekretara UN i Arapske lige Ban Ki-muna i Nabila al-Arabija, navodi se da će uskoro biti imenovan i Ananov pomoćnik kojeg će izabrati arapske zemlje.Do imenovanja specijalnog izaslanika došlo je usred sve snažnijeg pritiska da međunarodna zajednica učini nešto kako bi zaustavila krvoproliće u Siriji u kome je, od početka pobune u martu prošle godine, poginulo više od 7.600 ljudi, prema Sirijskoj opservatoriji za ljudska prava.
Anan je bio generalni sekretar UN od 1997. do 2006, a od tada je pozivan da posreduje u sporovima i nemirima, poput onih u Keniji 2008.
Ananov zadatak će biti da "posreduje u uspostavljanju primirja i prekidu svakog nasilja i kršenja ljudskih prava, kao i da promoviše mirno rešenje za sirijsku krizu".
Ta pitanja će upravo biti na dnevnom redu današnjeg skupa u Tunisu gde će oko 60 zemlja učesnica konferencije utvrditi pored ostalog plan o pružanju međunarodne humanitarne pomoći sirijskom narodu i pojačati pritisak na Damask.
Konferenciji koju organizuje Arapska liga prisustvovaće i neki sirijski opozicioni pokreti i stranke.
Međutim, međunarodna zajednica je oštro podeljena kada se radi o krizi u Siriji. Rusija i Kina su stavile veto na dve rezolucije Saveta bezbednosti UN kojima je osuđeno nasilje u Siriji i traženo od sirijskog predsednika Bašara Asada da napusti vlast.
Otkako je, međutim, Generalna skupština UN prošle nedelje usvojila simboličnu rezoluciju, Rusija je pojačala pozive na veće napore kako bi se olakšala jako teška humanitarna situacija u Siriji.
Ostale vestiArhiva
- 17/06 "Gospodar tvrđave" Moćni iranski vrhovni…
- 13/06 Netanjahu u obraćanju naciji: Cilj napada…
- 10/06 Masakr u školi u Gracu - Najmanje 10 žrtava,…
- 04/06 SAD stavile veto! Zašto je Amerika blokira…
- 01/06 Epilog proslave pobede fudbalskog kluba PSŽ:…
- 27/05 Da li je primirje u Gazi na vidiku – Hamas…
- 23/05 Rusija na nogama! Avion sa oslobođenim vojnicima…
- 19/05 Tramp razgovarao telefonom sa Zelenskim
- 16/05 Tramp potvrdio: "Veoma veliki ugovor"
- 14/05 Danas pada odluka o aferi "Fajzergejt" Brisel…
- 13/05 Zelenski: Nedolazak Putina u Istanbul bio…
- 11/05 Tramp: Ukrajina treba odmah da prihvati predlog…
- 09/05 Šta se krije iza prvog obraćanja pape Lava…
- 07/05 Crni dim iz dimnjaka Sikstinske kapele, konklava…
- 05/05 Tramp je upravo izdao naređenje zbog kojeg…
- 02/05 Najduža konklava za izbor pape trajala je…
- 30/04 Kijev se nada potpisivanju sporazuma o mineralima…
- 29/04 Rusija se sprema da rasporedi desetine hiljada…
- 28/04 Evo kada počinje izbor novog Pape - Doneta…
- 25/04 Kličko: Ukrajina će možda morati da se odrekne…
- 24/04 Tramp smatra da će ga Putin saslušati; Zelenski:…
- 23/04 Kovčeg sa telom pape Franje izložen u Bazilici…
- 22/04 Petodnevna žalost u Italiji nakon smrti pape
- 31/03 Tramp ljut na Putina, preti i sankcijama,…