Vesti
Svet
U Egiptu mir na vidiku?31.01.2013. 20:00
Izvor: RTS

Lideri svih političkih stranaka u Egiptu, na kriznom sastanku, osudili nasilje koje već mesecima potresa tu državu.
Suprostavljene egipatske partije potpisale su dokument u kome se odriču nasilja, na sastanku koji je sazvao najviši verski lider kako bi se okočala kriza koja je dovela do uličnih nereda, objavio je Ahmed Maher, jedan od predvodnika demonstracija protiv Hosnija Mubaraka.Maher, osnivač pokreta aktivista "6. april" napisao je da su među potpisnicima liberalni političar Mohamed El Baradej, lider levice Hamdin Sabahi i "svi šefovi egipatskih političkih partija", preneo je Rojters.
Sastankom je predsedavao šeik Ahmed al-Tajeb, poglavar al-Azhar džamije i univerziteta, a prisustvovale su mu obe ključne ličnosti partije Musimanske braće, Saad el-Katatni i njegov zamenik Mahmud Ezat.
Lider hiljadu godina stare džamije šeik Ahmed al-Tajeb rekao je političarima da je samo nacionalni dijalog u kome bi učestvovali svi elementi egipatskog društva jedini način da se reše problemi i razlike.
"Politički rad nema ništa sa neredima i sabotažama, a blagostanje svakoga i sudbina naše nacije zavise od poštovanja prava i zakona", rekao je šeik.
Prema napisu Mahera na Tviteru, vođe svih političkih partija su potpisale dokument kojim se odriču nasilja.
Al-Azar je glavno sedište gde se izučava sunitski islam i taj verski centar ima tendenciju da bude iznad egipatskih političkih okršaja.
Ovaj sastanak i njegov ishod u vidu odricanja od nasilja usledio je nakon što je šef armije Egipta upozorio u utorak da ulične borbe mogu da dovedu do propasti države.
Skoro 60 ljudi je poginulo u žestokim protestima i sukobima sa policijom koji su izbili prošle nedelje na drugu godišnjicu pobune kojom je zbačen režim predsednika Hosnija Mubaraka.
Opozicija je optužila predsednika Mursija da je izdao duh revolucije koncentrišući previše vlasti u svojim i rukama Muslimanske braće, decenijama starog tajnog islamskog pokreta koji je bio zabranjen u vreme Mubaraka.
Bratstvo optužuje svoje protivnike da žele da zbace prvog egipatskog predsednika izabranog na izborima.
Ostale vestiArhiva
- 13/06 Netanjahu u obraćanju naciji: Cilj napada…
- 10/06 Masakr u školi u Gracu - Najmanje 10 žrtava,…
- 04/06 SAD stavile veto! Zašto je Amerika blokira…
- 01/06 Epilog proslave pobede fudbalskog kluba PSŽ:…
- 27/05 Da li je primirje u Gazi na vidiku – Hamas…
- 23/05 Rusija na nogama! Avion sa oslobođenim vojnicima…
- 19/05 Tramp razgovarao telefonom sa Zelenskim
- 16/05 Tramp potvrdio: "Veoma veliki ugovor"
- 14/05 Danas pada odluka o aferi "Fajzergejt" Brisel…
- 13/05 Zelenski: Nedolazak Putina u Istanbul bio…
- 11/05 Tramp: Ukrajina treba odmah da prihvati predlog…
- 09/05 Šta se krije iza prvog obraćanja pape Lava…
- 07/05 Crni dim iz dimnjaka Sikstinske kapele, konklava…
- 05/05 Tramp je upravo izdao naređenje zbog kojeg…
- 02/05 Najduža konklava za izbor pape trajala je…
- 30/04 Kijev se nada potpisivanju sporazuma o mineralima…
- 29/04 Rusija se sprema da rasporedi desetine hiljada…
- 28/04 Evo kada počinje izbor novog Pape - Doneta…
- 25/04 Kličko: Ukrajina će možda morati da se odrekne…
- 24/04 Tramp smatra da će ga Putin saslušati; Zelenski:…
- 23/04 Kovčeg sa telom pape Franje izložen u Bazilici…
- 22/04 Petodnevna žalost u Italiji nakon smrti pape
- 31/03 Tramp ljut na Putina, preti i sankcijama,…
- 26/03 Makron smatra da je previše rano govoriti…