Vesti
Svet
Jeremić: Reforma Generalne skupštine UN30.08.2013. 20:00
Izvor: RTS

Način rada Generalne skupštine Ujedinjenih nacija trebalo bi reformisati, kako bi mogla da ima vodeću ulogu u 21. veku, smatra predsednik Generalne skupštine UN Vuk Jeremić.
Predsednik Generalne skupštine Ujedinjenih nacija Vuk Jeremić ocenio je da bi način rada Generalne skupštine trebalo reformisati, kako bi mogla da ima vodeću ulogu u 21. veku.Cilj bi trebalo da nam budu veća ovlašćenja Generalne skupštine, najboljim mogućim korišćenjem njenih širokih prava, utvrđenih Poveljom UN, rekao je Jeremić.
On je na sastanku Radne grupe osnovane radi revitalizacije delovanja Generalne skupštine podsetio da je Generalna skupština UN formirana 1945. godine da bi služila kao moralna svest međunarodne zajednice.
Stvorena je kao demokratski skup prava svih nacija - velikih i malih, razvijenih i u razvoju, kako bi živele u miru, bezbednosti i napretku, rekao je Jeremić.
On je, međutim, konstatovao da proteklih decenija velika obećanja osnivača UN nisu ispunjena u potpunosti.
Sve više zemalja smatra da je efikasnija, transparentnija i sveobuhvatnija Generalna skupština imperativ 21. veka, izjavio je Jeremić, uz ocenu da se kompleksni izazovi sa kojima se svet suočava ne mogu rešavati izolovano.
Prema Jeremićevim rečima, Radna grupa se bavila ulogom Generalne skupštine u odnosu na druge organe UN, metodologijom rada i sprovođenjem rezolucija, odgovornošću u imenovanju generalnog sekretara i drugih rukovodilaca u sistemu UN i funkcionisanjem Kancelarije predsednika Generalne skupštine.
Ostale vestiArhiva
- 11/08 Diplomatija crvenog dugmeta: Svi sastanci…
- 03/08 Zemljotres od 6,7 stepeni Rihterove skale…
- 15/07 „Putin ne haje za Trampove pretnje, rat nastavlja…
- 12/07 Fico: Slovačka traži garancije pre nego što…
- 10/07 Federalni sudija opet zabranio Trampovu uredbu…
- 08/07 Zbog čega je odložen Trampov sastanak s Netanjahuom?
- 06/07 Broj poginulih u poplavama u Teksasu porastao…
- 04/07 Tramp potpisao „veliki lepi zakon” o budžetu
- 30/06 Ukrajinska kriza: Tajni sastanak Putina i…
- 25/06 Rute: Veoma nam je stalo do Zapadnog Balkana,…
- 23/06 Kanada i EU potpisali sporazum o bezbednosti…
- 19/06 BiH zatvorila ambasade i u Teheranu i u Tel…
- 17/06 "Gospodar tvrđave" Moćni iranski vrhovni…
- 13/06 Netanjahu u obraćanju naciji: Cilj napada…
- 10/06 Masakr u školi u Gracu - Najmanje 10 žrtava,…
- 04/06 SAD stavile veto! Zašto je Amerika blokira…
- 01/06 Epilog proslave pobede fudbalskog kluba PSŽ:…
- 27/05 Da li je primirje u Gazi na vidiku – Hamas…
- 23/05 Rusija na nogama! Avion sa oslobođenim vojnicima…
- 19/05 Tramp razgovarao telefonom sa Zelenskim
- 16/05 Tramp potvrdio: "Veoma veliki ugovor"
- 14/05 Danas pada odluka o aferi "Fajzergejt" Brisel…
- 13/05 Zelenski: Nedolazak Putina u Istanbul bio…
- 11/05 Tramp: Ukrajina treba odmah da prihvati predlog…