Vesti
Svet
Sarkozi podržao Makrona uoči drugog kruga predsedničkih izbora13.04.2022. 02:00
Izvor: Politika

Kako navodi Rojters, Sarkozijeva podrška sigurno će pomoći francuskom predsedniku da privuče glasače koji su podržali konzervativku Valeri Pekres u prvom krugu glasanja, ali bi mogla da odvrati levo orijentisane birače.
„Glasaću za Emanuela Makrona jer mislim da on ima neophodno iskustvo dok se suočavamo sa dubokom međunarodnom krizom, složenijom nego ikad”, napisao je Sarkozi u objavi na društvenim mrežama, javlja Tanjug.
Makron se u drugom krugu glasanja bori da ubedi glasače radničke klase da glasaju za njega, a ne za kandidatkinju krajnje desnice Marin Le Pen.
U Makronovom taboru, međutim, ima onih koji strahuju da bi podrška Sarkozija mogla da dovede do apstinencije dela glasača.
„On je ugledna ličnost desnice, ali ne jednoglasno i ostaje bauk za levicu”, upozorio je bivši ministar socijalista koji se pridružio Makronovom taboru i razgovarao za Rojters pod uslovom da ostane anoniman.
Prema navodima izvora, Sarkozi i Makron su se zbližili u poslednjih pet godina, a predsednik je često pozivao svog prethodnika u Jelisejsku palatu na večere.
To je nagnalo mnoge u Makronovom taboru da spekulišu da je Sarkozi pripremao teren za savez između stranke desnog centra Republikanci i Makronove stranke Republika u pokretu.
„Mislim da će njihova partija nestati. Biće to dugo i bolno, ali će doći do reorganizacije i neki će nam se pridružiti u nekoj vrsti koalicije po određenim pitanjima”, rekao je za Rojters izvor iz Makronove stranke.
Sarkozi je u današnjoj objavi izgleda upravo na to i mislio kada je napisao da počinje nova era, koja će zahtevati duboke promene, navodi agencija.
Ostale vestiArhiva
- 13/06 Netanjahu u obraćanju naciji: Cilj napada…
- 10/06 Masakr u školi u Gracu - Najmanje 10 žrtava,…
- 04/06 SAD stavile veto! Zašto je Amerika blokira…
- 01/06 Epilog proslave pobede fudbalskog kluba PSŽ:…
- 27/05 Da li je primirje u Gazi na vidiku – Hamas…
- 23/05 Rusija na nogama! Avion sa oslobođenim vojnicima…
- 19/05 Tramp razgovarao telefonom sa Zelenskim
- 16/05 Tramp potvrdio: "Veoma veliki ugovor"
- 14/05 Danas pada odluka o aferi "Fajzergejt" Brisel…
- 13/05 Zelenski: Nedolazak Putina u Istanbul bio…
- 11/05 Tramp: Ukrajina treba odmah da prihvati predlog…
- 09/05 Šta se krije iza prvog obraćanja pape Lava…
- 07/05 Crni dim iz dimnjaka Sikstinske kapele, konklava…
- 05/05 Tramp je upravo izdao naređenje zbog kojeg…
- 02/05 Najduža konklava za izbor pape trajala je…
- 30/04 Kijev se nada potpisivanju sporazuma o mineralima…
- 29/04 Rusija se sprema da rasporedi desetine hiljada…
- 28/04 Evo kada počinje izbor novog Pape - Doneta…
- 25/04 Kličko: Ukrajina će možda morati da se odrekne…
- 24/04 Tramp smatra da će ga Putin saslušati; Zelenski:…
- 23/04 Kovčeg sa telom pape Franje izložen u Bazilici…
- 22/04 Petodnevna žalost u Italiji nakon smrti pape
- 31/03 Tramp ljut na Putina, preti i sankcijama,…
- 26/03 Makron smatra da je previše rano govoriti…