Vesti
Svet
Predsednica nemačkog parlamenta odala počast žrtvama Drugog svetskog rata u Kijevu08.05.2022. 20:00
Izvor: Danas

Predsednica nemačkog Bundestaga Barbel Bas danas je, sa predsednikom ukrajinskog parlamenta Ruslanom Stefančukom na ceremoniji polaganja venca neznanom vojniku, odala počast žrtvama Drugog svetskog rata u prestonici Ukrajine Kijevu.
Bas je doputovala danas u Kijev kako bi sa premijerom razgovarala o invaziji Rusije na Ukrajinu i odala počast žrtvama Drugog svetskog rata, objavio je zvaničnik nemačkog parlamenta na Tviteru, prenosi RSE.Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski ranije se emotivno obratio naciji za Dan pobede, kada se Evropa seća formalne predaje nacističke Nemačke saveznicima u Drugom svetskom ratu, rekavši da se „zlo vratilo“ Ukrajini, ali da neće moći da pobegne od odgovornosti.
Očekuje se da će nemački kancelar Olaf Šolc kasnije danas učestvovati u virtuelnoj diskusiji G7 o ratu u Ukrajini kojoj će prisustvovati i Zelenski.
Nemačka je pristala da Kijevu isporuči teško naoružanje, uključujući samohodne haubice, što je promena u odnosu na dugogodišnju politiku da se teško oružje ne šalje u ratna područja zbog nacističke prošlosti zemlje.
U Rusiji, Dan pobede 9. maja jedan je od najvažnijih nacionalnih događaja u zemlji – sećanje na ogromne žrtve koje je Sovjetski Savez podneo u pobedi nad nacističkom Nemačkom.
Ostale vestiArhiva
- 24/05 Mađarska proglasila vanredno stanje - Od…
- 23/05 Visoki ruski diplomata dao ostavku u UN:…
- 22/05 Poljski predsednik Duda u nenajavljenoj poseti…
- 21/05 Erdogan razgovarao sa liderima Finske i Švedske…
- 20/05 Bajdenova popularnost na najnižoj tački od…
- 19/05 Najrazvijeniji priskaču u pomoć; Bombardovanje…
- 18/05 Finska i Švedska predale zahtev za članstvo…
- 17/05 Finska odlučila, parlament odobrio – pristupa…
- 16/05 Počinju veliki NATO manevri na Baltiku
- 15/05 "Razgovor sa Putinom bio staložen, bez pretnji"
- 15/05 Specijalni samit SAD-ASEAN završen je bez…
- 12/05 "Puna podrška" Šolc pozdravio odluku Finske…
- 11/05 Kraljičin tron će ostati prazan - ovo se…
- 10/05 Gotovo polovina članica protivi se promeni…
- 08/05 Predsednica nemačkog parlamenta odala počast…
- 07/05 Nastavljaju se napadi na Azovstal, Rusija…
- 07/05 EASA upozorila da bi aviokompanije mogle…
- 06/05 Barel nafte dostigao 111 dolara
- 04/05 Rusija lansirala rakete kalibar sa podmornice…
- 03/05 Ruske snage upale u Azovstalj
- 03/05 Mask najavio velike promene na Tviteru: Da…
- 02/05 Gasprom nastavlja isporuke gasa za Evropu…
- 30/04 Makron najavio veću vojnu i humanitarnu pomoć…
- 29/04 Predsednik Indonezije: Zelenski i Putin dolaze…