Slobodno vrijeme
Zdravlje
Celulit: ženski neprijatelj br. 1
08.04.2008. 12:00
Izvor: 24 sata info
Celulit: ženski neprijatelj br. 1
Stres, nedovoljno kretanje, nepravilna prehrana, genetika i hormonska neravnoteža mogu ubrzati ili znatno pojačati neprijatelja žena 21. vijeka - celulita! Stručnjaci su različitog mišljenja u vezi sa njegovim nastankom, ali svi se slažu da nikada nije bio toliko rasprostranjen kao danas.
Gotovo da nema žene koja sa njim nije imala problema, samim tim što dijete i strogi režimi prehrane nemaju veze sa celulitom, nego je problem mnogo dublji i obuhvaća ženu potpuno; od mentalnog, emotivnog pa do fizičkog i duhovnog života. Zato mnogi "new age" terapeuti tvrde da je jedino žena koja se riješila celulita potpuno zdrava “duhom i tijelom” jer je dovela u red svoje emotivno i mentalno stanje.
Riječ celulit pojavila se u medicini početkom tridesetih godina prošloga vijeka, a obuhvaćala je promjene masnog i vezivnog tkiva (uključujući i limfne žlijezde) koje su se manifestovale kao difuzni jastučići ili čvorići nastali zbog viška masnoće, slabljenja vezivnog tkiva te poremećaja u cirkulaciji i izmjeni tvari (zadržavanje vode u tkivima). Već je tada otkriveno da svi imamo celulit “u početnoj fazi” koji se ne vidi na prvi pogled niti zadaje neke veće probleme. Nekad je to bio pojam ljepote; sjetite se samo bucmastih curica ili “punačkih” Rubensovih ljepotica pa se tome niti nije pridavalo takva važnost. Celulit se nije smatrao zdravstvenim problemom, nego je bio simpatično estetsko obilježje.
U drugoj fazi masne stanice već stvaraju jasno vidljive “jastučiće”, a koža postaje sve mlohavija. U trećoj fazi koža postaje sve tanja i manje elastična te dobiva izgled debele “narančine kore”. U potkožnom je tkivu sve više kvržica, koje u završnoj fazi postaju sve tvrđe i bolne na dodir, a koža gubi elastičnost i zdravu boju. Upale i bolovi sve su češći, a problem sve teži...
Građa ženskog tijela drugačija je od građe muškarca jer sadrži 30 posto više masnog tkiva koje se nakuplja najčešće na bedrima, trbuhu, nogama, rukama i stražnjici i nikakvom se dijetom ili fizičkom aktivnosti ne može uticati na njih. Te nakupine masti potrebne su svakoj ženi i predstavljaju rezervu energije u slučaju da dođe do nekih komplikacija kada je žena u drugom stanju i ponestane joj potrebna energija.
Vezivno tkivo kod žena slabije je nego kod muškaraca i imaju ga 20 do 30 posto manje. Masne stanice podupiru vezivno tkivo koje se kod žena pruža okomito u smjeru kože te je rast masnih stanica moguć samo prema površini kože, pa stvara takozvani izgled kože koja liči narančinoj kori.
Pojačani unos estrogena putem kontracepcije ili hrane važan je uzrok sve ranijeg i češćeg razvoja celulita. Današnji stil života uz nedovoljno kretanje, krivu prehranu i povišen unos šećera dodatno potiče razvoj celulita. Hrana bogata šećerom izaziva nagli skok inzulina koji potiče stvaranje masnog tkiva. Vezanjem šećera na bjelančevine slabi uloga bjelančevina te zato nastaje bol na dodir u kasnijim fazama celulita. Žene ne unose dovoljno bjelančevina kao izvor energije, nego hranu bogatu šećerom. Poremećaj rada crijeva zbog dijete, gladovanja te unosa hrane koju organizam ne podnosi i otrovnih tvari dodatno potiče stvaranje masnog tkiva.
Neredovna stolica dodatno pogoršava probavni sistem te je potrebna redovna regulacija stolice unosom hrane bogate vlaknima. Loša se probava, prema zadnjim otkrićima, dovodi u vezu sa celulitom. Razlog tome je povećana propusnost crijeva zbog čega bakterije i toksini prodiru u organizma gdje štetno djeluju. U zadnje su vrijeme na mjestima tipičnim za celulit otkriveni dijelovi bakterija koji su tipični stanovnici crijeva, ali zbog povećane propusnosti crijeva izašle su izvan.
Elastične čarape, uska odjeća i visoke pete slabe cirkulaciju, što dodatno pogoršava stanje. Ako se u tu kombinaciju još uključi i pušenje, napravili smo plodno tlo za bujanje celulita.