Slobodno vrijeme
Zdravlje
Tračanje smanjuje krvni pritisak
09.09.2008. 12:00
Izvor: Cyberbulevar
Tračanje smanjuje krvni pritisak
Koliko vremena dnevno trošite na tračanje? Petnaestak minuta, pola sata ili cijelo popodne? Bez obzira na minutažu, ogovaranju svi dajemo svoj doprinos - tako bar govore najnovije studije socijalnih psihologa koji tvrde da ovoj "verbalnoj gimnastici” u prosjeku posvećujemo između trećine i petine svojih razgovora.
Muškarci s jednakom strašću tračaju kao žene, a prijatelji i poznanici su najslađi materijal za trač: statistika kaže da će sve ono što ste, uz zavjet apsolutne tišine, povjerili najboljem prijatelju, on najvjerovatnije podijeliti sa još dvije osobe koje će tu slatku tajnu proslijediti na još dvije adrese.
Neuropsihijatar dr Petar Bokun podsjeća da trač nije "autorsko djelo" savremenog čoveka - od kada postoji civilizacija, trač se uvijek širio brzinom najbržeg prevoznog sredstva.
"U suštini, anonimusi izmišljaju i šire tračeve zbog potrebe za samovažnošću, zbog želje da sebe predstave ’ključarima’ velikih ’tajni’”, kaže za "Politiku" dr Bokun.
Svijet se u suštini sastoji od puno obezličenih individua koje, dok pričaju o važnim ličnostima, žive u iluziji da su i sami važni. U tome leži tajna visokog tiraža žute štampe. Osobe u čijem se životu ne dešava ništa važno, ni egzotično, žele da saznaju čime je ispunjena realnost bogatih i slavnih.
Vijest koja će obradovati mnoge osobe koje uživaju u "verbalnoj gimnastici" glasi da najnovije medicinske studije dokazuju da osobe koja rado ogovaraju druge - zdravije žive. Austrijski ljekar Hadermar Bankhofer tvrdi da se tračanjem otklanja stres, a posljedica toga je smanjenje krvnog pritiska i nivoa holesterola u krvi.
Ali to nisu sve prednosti ovog verbalnog "lijeka”. Ogovaranjem možete suzbiti probleme sa želucem, preventivno djelovati na gastritis, smanjiti napetost u vratu i stabilizovati rad krvotoka i srca, kaže Bankhofer. On smatra da su radnici koji na poslu opušteno razgovaraju raspoloženiji za rad, kreativniji i produktivniji.