Slobodno vrijeme
Zdravlje
Liječenje bolesti spavanja spriječava nastanak teških oboljenja.
06.01.2009. 12:00
Izvor: Weekend
Liječenje bolesti spavanja spriječava nastanak teških oboljenja.
Na Klinici za neurologiju Kliničkog centra u Banjoj Luci već četiri mjeseca radi Centar za bolesti spavanja, prvi takve vrste u BiH. Koliko je bolest spavanja rasprostranjena pojava, kako se liječi i na koji način liječenje može spriječiti nastanak mnogo težih oboljenja, za Week& pojašnjava doktor Duško Račić šef odjela neurofiziologije u KC Banja Luka.

Kada se javila potreba za otvaranjem Centra za bolesti spavanja?
- U svakodnevnom dugogodišnjem radu sa pacijentima često smo informirani o problemima sa spavanjem. Do sada nismo bili u prilici da na medicinski prihvatljiv način postavimo pravu dijagnozu problema, prema tome ni da im na odgovarajaući način pomognemo. Problemi koje imaju naši pacijenti imali nas su motivirali da pokrenemo jednu potpuno novu oblast medicine i neurologije na našim prostorima.

Koliko često se susrećete sa problemom bolesti spavanja?
- Učestalost bolesti spavanja je do sada bila potcjenjena u svijetu i kod nas zato jer nisu postojale potrebne dijagnoze i procedure da se one na pravi način dijagnosticiraju. Svjetske statistike pokazuju da je učestalost ove bolesti zaista velika. Danas poznajemo 82 različite jasno definirane bolesti spavanja. Znači u pitanju je jedna oblast medicine, a ne pojedinačna bolest. Osnovna podjela bolesti spavanja može se radvojiti u tri grupe: na nesanicu, zatim bolesti prekomjernog spavanja, pogotovo u toku dana. Treća su takozvani nenormalni i nevoljni pokreti udruženi sa noćnim spavanjem. To su određena ponašanja tokom spavanja koja također remete san.

O kojim problemima spavanja se najčešće radi i kako oni utiču na zdravlje ljudi?
- Nesanice su najčešće i na njih otpada oko 50 posto svih bolesti spavanja. Na sreću najčešće su u pitanju psihološki uzorci. Kada se osoba nalazi pod prolongiranim stresom onda to nepovoljno utiče na proces spavanja. Postoji čitava grupa bolesti, prvenstveno mozga, koje kao simptom sa ostalim bolestima uzrokuje i nesanicu0. Nesanicu može uzrokovati i čitav niz psihijatrijskih i organskih oboljenja. Ukoliko nesanica traje više od tri sedmice može uzrokovati neželjenje komlikacije i teške posljedice po osobu koja loše spava. Jako bitna grupa bolesti također je i bolest prekomjernog spavanja, jer nosi rizik da osoba tokom dana upadne u san, što može dovesti do tragičnih posljedica kao što su saobraćajne nesreće. Problemi sa disanjem tokom spavanja uzorkuju i povišen krvni pritisak a dokazano je da takve osobe imaju povišen rizik za dobijanje nekih drugih bolesti kao što su infarkt srca, mozga i šećerna bolest.