Slobodno vrijeme
Zdravlje
Bol u peti najčešći je kod aktivnih sportista
05.05.2009. 12:00
Izvor: Dnevni Avaz
Bol u peti najčešći je kod aktivnih sportista
Riječ je o prenaprezanju kod trčanja na duge staze, slabim svodovima stopala ili nošenju neadekvatnih patika...
Najčešće povrede skočnih zglobova su kod sportista, na što utječe i kompleksna građa i višestruka funkcija zgloba. Povrede ligamenata ovog zgloba zavise od djelovanja sila pri povređivanju.
Kod stopala prizemljenog pri hodu ili trčanju, okretu ili doskoku ligamenti su maksimalno napeti i opterećeni pa kod najmanjeg pogrešnog pokreta ili prenaprezanja dolazi do povrede ligamenta.
Uganuće skočnog zgloba je povreda (najčešća u sportu poslije koljena) koja zahvata jedan ili oba ligamenta smještena sa vanjske i unutrašnje strane skočnog zgloba.
Nastaje usljed istezanja ili kidanja ligamenata od vanjske i unutrašnje strane skočnog zgloba. Javlja se u skoro svim sportovima. Praćena je bolom, otokom i krvnim podljevom.
Hod je otežan. Otok može da potraje mjesecima, a u večernjim satima je veći.
Kliničkom slikom dominira otok na mjestu povrede, što je posljedica pucanja krvnih sudova. Bol se pojačava pri pokretima stopala, a poslije izvjesnog vremena javlja se i izljev krvi, koja se kod većih krvarenja spušta sve do pete.
Mogući su i avulzioni prijelomi sa ili bez povrede ligamenata. Ozbiljnost pristupa povredi skočnog zgloba je važna, zbog mogućih ponavljanja usljed neadekvatnog liječenja.
U dijagnozi je potrebno uzeti dobru anamnezu, uraditi radiološki snimak i ako ima potrebe, uraditi i artroskopiju ovog zgloba. Ovo je značajno da bi pristup liječenju bio adekvatan.
Jedan od mogućih problema je Mortonov neurom - bol u prednjem dijelu stopala nastaje najčešće između dvije stopalne kosti gdje dominira otok nerva. Izaziva ga neadekvatna obuća, povećano opterećenje, nepravilno ponavljanje udaraca nogom prilikom sportske aktivnosti.
Neki autori tvrde da i genetski faktori mogu da imaju učešće. Ovo oboljenje se javlja u mnogim sportovima, a također i kod žena koje nose visoku potpeticu ili drugu obuću koja steže nožne prste.
Najčešći simptomi su bol u vrhu stopala, jagodici stopala, ili u prstima. Ponekad nožni prsti utrnu. Bol u peti (plantarni fasciitis) javlja se naročito ujutro odmah nakon ustajanja. Prvi korak je najbolniji, ali sa zagrijavanjem pete bol prestaje, da bi se sljedećeg jutra opet javio s utiskom kao da je kamenčić upao u cipelu.
Plantarni fasciitis je upala plantarne fascije, ponekad pogoršana kvržicom na petnoj kosti. Povreda je izazvana prenaprezanjem kod trčanja na duge staze, slabih svodova stopala, nošenja neadekvatnih patika, promjena podloga u trenažnom procesu, povećanje tjelesne mase i sl. Najčešće se javlja kod košarkaša, rukometaša, fudbalera, tenisera i dr.
Osnovni cilj u liječenju je spriječiti krvarenje i stvaranje otoka. Obavezna je imobilizacija zgloba radi sprečavanja veće povrede ligamenta. Krvarenje se zaustavlja krioterapijom i kompresivnim zavojem. Povrijeđeno mjesto se hladi sve dok postoji otok, a nakon 24-48 sati uključuju se antiflogističke i antireumatske masti.
Velika greška je prerana dozvola povratku na sportsko borilište i mogućnost recidivne povrede koja se još teže liječi. Imobilizacija zgloba (oblik čizme) traje 21 dan, nakon toga fizikalni tretman (elektroterapija, sonoterapija, kineziterapija). Puknuće ligamenata ili povrede ligamenata trećeg stepena liječe se operativno.