Slobodno vrijeme
Zdravlje
I želudac može promijeniti svoje mjesto
21.05.2009. 12:00
Izvor: SuperBosna
I želudac može promijeniti svoje mjesto
Bubreg nije jedini organ u tijelu koji može promijeniti mjesto, spustiti se, zarotirati i smjestiti u maloj zdjelici. Pored njega, mnogi organi mogu promijeniti svoj anatomski položaj i da pri tome izazovu tegobe koje signaliziraju poremećaj. Među njih spada i želudac.
U zavisnosti od ose rotacije, razlikujemo pravi volvulus gdje je želudac rotiran oko ose koja ide od gornjeg do njegovog donjeg dijela, tako da se želudac zaokrene preko uzdužne ose, za razliku od mogućnosti pomjeranja ulijevo i udesno, što ukazuje ne samo na rotaciju nego i na torziju.
Naravno, ova pomjeranja mogu biti djelimična, potpuna, prednja ili stražnja. Ukoliko se radi o akutnoj rotaciji želuca, simptomi mogu biti jako dramatični i tada dominira slika akutnog abdomena.
Javlja se intenzivan bol u žličici sa širenjem otpozadi, povraćanje i mučnina, rastezanje trbuha. Ako rotacija želuca ugrozi dotok kisika kroz krvne sudove, dolazi do stanja šoka. Pacijent je blijed, prestrašen, ubrzano diše i ima ubrzan puls, lice mu je orošeno znojem.
Hronična rotacija protiče asimptomatski ili sa simptomima drugih želučanih bolesti, a to su ulkus i karcinom želuca. Najčešće se ispoljava mučninom, težinom u epigastriju, neprekidnim bolom i povraćanjem!
Na nativnom snimku abdomena može se vidjeti veliki zračni mjehur želuca i nivo tečnosti iznad torzije. Kod hroničnog volvulusa vide se dva nivoa tečnosti. Ukoliko ovo stanje potraje duže vremena, ono može dovesti do razvoja gangrene želuca!
Akutni volvulusi (rotacije) želuca liječe se hitnom hirurškom intervencijom, a hronični dijetalnom ishranom, malim obrocima i medikamentozno.
Za razliku od zaokretanja želuca, akutna dilatacija želuca je stanje kada se velike količine hrane i gasova iz želuca ne resorbiraju, niti prelaze u crijeva, mada u želucu ne postoji neka prepreka.
Uzrok ovog poremećaja nije poznat. On može nastati 48-72 sata nakon hirurške intervencije u trbuhu ili van njega, mada se razvija i u toku akutnih i hroničnih oboljenja kao što su upala žučne kese, šećerna bolest, upala pluća. Ispoljava se i nakon anestezije, stomačne povrede ili pretjeranog konzumiranja hrane.
Akutna dilatacija može se javiti i kod osoba koje hranu ne sažvaću dovoljno jer jedu u trci, stojeći, za volanom... Želudac postaje enormno velik, nastupaju mučnina, povraćanje. Bolesnici su uznemireni, uplašeni, a može doći i do šoka.
Da bi se došlo do ispravne dijagnoze, neophodno je uraditi gastroskopiju. Nativni RTG pregled abdomena također će ukazati da se radi o proširenom želucu ispunjenim zrakom.
Liječenje podrazumijeva rehidrataciju organizma i edukaciju pacijenata, a uz pravovremenu terapiju prognoza je uglavnom dobra.
Pored bubrega, uretera, maternice, slijepog crijeva, srca (koje može biti na desnoj strani) te pojedinih krvnih sudova srca, i želudac se može pomjeriti sa svog anatomskog mjesta i pritom stvarati tegobe.
Volvulus ili rotacija želuca nastaju usljed urođene slabosti i relaksacije ligamenata koji učvršćuju njegov položaj, ali i zbog dijafragmalnih defekata, benignih i malignih tumora želuca, ulkusa, povećane slezene itd.