Slobodno vrijeme
Zdravlje
Komarci, krpelji, anafilaktički šok
04.08.2009. 12:00
Izvor: Dnevni avaz
Komarci, krpelji, anafilaktički šok
Kako izbjeći ujede insekata i šta raditi kad se to desi. Kako se nositi s ostalim ljetnim problemima...
Tokom ljeta više vremena nego inače provodimo u prirodi, na moru, planini, u šumi. Osim svježeg zraka i lijepo provedenog dana, tamo najčešće pokupimo i sitne insekte. Šta raditi kad vas, naprimjer, bocne komarac?
Prije svega, ako vas ubode komarac (ili drugi sitni insekt) i to vas jako svrbi, nipošto se nemojte češati. Kupite posebne, providne flastere protiv insekata u apoteci i zalijepite.

Spasonosni sinopen
U slučaju da ni to ne pomaže, najbolje je upotrijebiti Synopen (klopiramin) masti. To je antihistaminik jakog djelovanja, što znači da suzbija učinke histamina na koži. Osim toga, on smanjuje svrbež, olakšava bol i otklanja otok u predjelu uboda. Primjena masti smanjuje, odnosno uklanja svrbež već za 5-10 minuta.
Drugi problem može biti ubod krpelja. Većinom je bezopasan i često ga i ne primijetimo, iako krpelj satima traži mjesto na tijelu gdje će se "nastaniti", međutim, u rijetkim slučajevima on može biti uzročnik upale moždane opne.
Najbolje ćete ga otkloniti pincetom, ali jako pažljivo uhvatiti odzada i pincetu zavrnuti na jednu stranu i tek kada se "oslobodi" povući ga prema gore. U suprotnom će ipak ostati glava krpelja koji na taj način i dalje sisa vašu krv.
Nemojte ni u kojem slučaju mazati uljem i nekim kremama. Ako ste nesigurni ili dobijete temperaturu, otiđite ljekaru.
Ubod krpelja sam po sebi uglavnom nije opasan, ali su neki krpelji inficirani spirohetom borelijom, koja može dovesti do lajmske bolesti. Pokazalo se da je prvi simptom lajmske bolesti migratorni eritem ili crvenilo.
Na mjestu uboda formira se crveni obruč koji se polagano širi prema periferiji, ostavljajući iza sebe potpuno zdravu kožu. Nekada naraste i do tridesetak centimetara u promjeru.
Ukoliko se uoči ovakav tip crvenila ili otok u predjelu ušne školjke, obavezno je potrebno posjetiti ljekara, jer su ovakvi simptomi apsolutna indikacija za uvođenje antibiotika (sumamed ili tetraciklini).
Nakon terapije antibioticima, pacijent je definitivno izliječen i nikakve opasnosti nema za budući razvoj bolesti, koja neliječena u uznapredovalim stadijima može dovesti do brojnih neuroloških i kardioloških oštećenja.

Kako spriječiti
Kako biste spriječili posjetu tih neželjenih gostiju, najbolje je obući tanku majicu dugih rukava, ne jesti slaktiše ili voćne sokove u prirodi te odmah poslije jela prekriti hranu salvetom.
Obavezno obratiti pažnju dok pijete, kako ne biste progutali osu koja se zavukla u vaš sok. Ako se to ipak dogodi, odmah zatražiti pomoć ljekara (u suprotnom može doći do gušenja), jer ubod ose ili pčele u meka tkiva može dovesti do anafilaktičkog šoka zbog iznenadnog oslobađanja histamina (Oedema Quinkae). Do dolaska ljekara treba hladiti vrat oblozima natopljenim hladnom vodom ili ledom.

Priručna apoteka
Da bi boravak na moru bio uspješan i relaksirajući, obavezno treba ponijeti priručnu "apoteku" u kojoj se trebaju naći, pored flastera, alkoholnog ili nekog drugog dezinficijensa za kožu, kreme za sunčanje (sa što većim faktorom), mlijeko za sunčanje, tečni puder, synopen mast, antibiotska mast, antihistaminici protiv svrbeža (rinolan, loratadin i dr), prolife tablete protiv proljeva i, naravno, nešto od antipiretika (sredstava protiv temperature - paracetamol, diklofenak).