Slobodno vrijeme
Zdravlje
Kurje oči - mala promjena, velika muka
03.11.2009. 12:00
Izvor: Dnevni avaz
Kurje oči - mala promjena, velika muka
Tvrde promjene na stopalima mogu se pojaviti gdje god je koža izložena stalnom trljanju i pritisku
Stopala često zanemarujemo iako su i te kako važan dio tijela. Sastavljena su od 26 kostiju i 35 zglobova povezanih sa preko 100 ligamenata. Mnogi ih se sjete tek kad se razbole. Kurje oči i urasli nokti samo su neki od problema koji mogu narušiti zdravlje donjeg dijela nogu koji "nosi" teret cijelog tijela. Kurje oči, tvrde promjene na stopalima mogu se pojaviti gdje god je koža izložena stalnom trljanju i pritisku. Najčešće nastaju na peti i prstima (sa strane), gdje neudobna i uska obuća najjače pritišče kožu. Zahvaćeno područje je na početku crveno, bolno, a ponekad se javljaju i žuljevi. Kako vrijeme prolazi promjene su sve tvrđe i zahvataju dublje slojeve kože pritiskajući živac zbog čega postaju izuzetno bolne. Meki oblici kurjih očiju nastaju među prstima i posljedica su pojačanog pritiska na kožu i znojenja tog područja, dok se tvrđi stvaraju na gornjim stranama prstiju ili na tabanima zbog pojačanog mehaničkog pritiskanja prilikom hodanja. Najpodložniji su im ljudi s visokim lukom stopala jer kad hodaju izlažu prste većem pritisku pa se oni i više taru o cipele. Zato hodajte bosi što češće možete. U zemljama u kojima je to običaj, malo je deformiranih stopala i nema kurjih očiju ni izbočenih palčevih zglobova. Nosite cipele od materijala koji dopuštaju nogama da «dišu», kao što su koža, tkanina i neke vrste sintetike. Neka vam cipele dobro pristaju, tako da bude dovoljno prostora za kretanje prstiju, ali ne toliko da vam stopala klize. Potpetice neka budu čvrste, a čarape ne smiju biti tijesne.
Nošenje cipela koje dobro pristaju presudno je u djetinjstvu, kad su stopala koja rastu tako fleksibilna da ne bole ako cipele ne odgovaraju. Pogrešne cipele nakon nekoliko godina mogu izazvati tegobe, pa čak i deformacije stopala. Ukoliko već imate kurje oči, potražite farmaceutske pripravke koje možete naći u apotekama , a ako oni ne pomognu, obratite se stručnom pedikeru educiranom za "vađenje" kurjih očiju. Dobre rezultate daje krioterapija koju je neophodno ponoviti dva-tri puta. Najbrža i najefikasnija metoda je laserski tretman (ERBIUM i CO2 laser) odstranjivanja kurjih očiju. Ispod kurjeg oka se aplicira lokalna anestezija, a zatim se laserom kurje oko vaporizira nakon čega ostaje ranica koja zaraste u toku narednih sedam dana. Stopa recidiva (ponovnog pojavljivanja odstranjenog kurjeg oka) iznosi 0 posto. Dakle liječenje kurjeg oka je potpuno uspješno. Ponovno pojavljivanje može ali i ne mora da se javi isključivo uz prisustvo nekih vanjskih mehaničkih faktora t.j. konstantnog pritiska u vidu nošenja neadekvatne obuće ili nekih deformiteta stopala uzrokovanih nekim traumama ili prelomima.
Ukoliko se prisustvo pomenutih mehaničkih faktora izbjegne, do recidiva neće doći. Dakle, potrebno je promijeniti životne navike i poduzeti navedene mjere prevencije. Urasli nokti su također veliki problem koji nastaje zbog pritiska na nokte - obično na palacu- pa se rubovi zabijaju u kožu, što izaziva bol, upale, a katkad i infekcije. To se stanje najčešće javlja ako se nokti ne režu ispravno ili ako je koža stalno vlažna od znoja - primjerice, zato što su cipele ili čarape od sintetike koja ne omogućuje prozračivanje ili su cipele pretijesne. Kurje oči i urasli nokti nisu samo neprivlačni i neugodni, nego je zbog njih teško i kupiti cipele koje nam pristaju. Te se tegobe mogu spriječiti, a mogu ih ublažiti mnogi kućni lijekovi. Budete li njegovali svoja stopala, hodanje i svi oblici kretanja bit će vam bezbolni i ugodni.