Slobodno vrijeme
Zdravlje
Kako roditi zdravo dijete?
08.04.2010. 12:00
Izvor: Gracija
Kako roditi zdravo dijete?
Pozitivan test ili potvrda ginekologa da ste trudni izazvat će oduševljenje i radost najbližih. U tom trenutku ni o čemu drugom nećete razmišljati
Kada prođe prvo uzbuđenje, u misli buduće majke polako se uvlači i zabrinutost koja ne prestaje do rođenja djeteta. Česta su razmišljanja o tome hoće li dijete biti zdravo. Strah od rođenja bolesnog djeteta negativno utiče na raspoloženje i psihičko stanje trudnice. Većina žena rađa zdravodijete, a današnja medicina pomaže djeci da uspješno savladaju teškoće nastale neposredno nakon rođenja (prerano rođenje, žutica, infekcije) i nastave se normalno razvijati. Strah trudnice je uglavnom neopravdan. Razvoj djeteta u materici može pratiti redovnim odlascima ginekologu, te uraditi i neke pretrage kojima se dokazuje njegovo normalno napredovanje.
Pregled prije trudnoće Bračni parovi, u idealnim uslovima, bi planirali trudnoću i potrebne preglede obavili prije same trudnoće. Tako bi ginekolog mogao svrstati buduće trudnice u grupu bez rizika ili onu s rizikom. Veći broj pretraga i eventualno liječenje može se učiniti van trudnoće, a ako je žena bolesna ljekar može odrediti kada je najbolje planirati trudnoću. U drugim zemljama je obavezna provjera na rubeolu, toksoplazmozu, sifilis i hepatitis, dok se kod nas još uvijek rade prema potrebi. Ove pretrage se obično rade kod žena koje su imale neuspjelu trudnoću, a dijagnoza se uspostavlja analizom krvi u kojoj se utvrđuje prisustvo antitijela.
Rubeola Uzročnik rubeole je virus. Ako se u krvi ne nađu antitijela za rubeolu (znači da majka nije preboljela bolest), za koju se zna da u 70% fetusa uzrokuje anomalije srca, mikrocefaliju, promjene na očima i oštećenje sluha, a može poremetiti i mentalni razvoj djeteta, predlaže se odgoda trudnoće i cijepljenje. Rubeola je vrlo raširena bolest, a kako je karakteriše sitni osip po licu, zatim po tijelu i ekstremitetima, uz blago povišenu temperaturu, često prolazi neprimjetno i kod djece i odraslih. Iz tog razloga se teško čuvati i izbjeći kontakt s bolesnomosobom. Kako bi se izbjegla takva situacija najbolje je da se žene cijepe i odgode trudnoću za šest mjeseci, koliko je potrebno da organizam stekne imunitet.
Sifilis je spolna bolest koju uzrokuju mikroorganizmi, a prenose se sekundarnim odnosima, ali i preko mikroskopskih povreda kože. I ovaj uzročnik može ugroziti fizičko i mentalno zdravlje djeteta, te treba uraditi analizu krvi. Pozitivan nalaz znači da je žena zaražena i da se treba liječiti antibioticima. Tek kada je nalaz negativan može ostati u drugom stanju.
Toksoplazmoza Parazit koji živi u životinjskom izmetu, posebno mačaka, uzročnik je toksoplazmoze. Žena se može zaraziti konzumiranjem zaraženog, loše opranog povrća ili sirovog i slabo kuhanog zaraženog mesa. Ova bolest ne izaziva vidljive smetnje i obično prolazi nezapaženo. Infekcija u ranoj trudnoći obično dovodi do pobačaja, u srednjem tromjesečju do prijevremenog poroda, a u trećem tromjesečju uzrokuje hidrocefalus, mikrocefaliju i druge poremećaje. Bolest se utvrđuje posebnim testovima krvi (Dye test, IFTA) koji pokazuje prokuženost (kontakt s aparazitom) ili svježu infekciju, kada se mora provesti liječenje.
Hepatitis uzrokuju virusi, od kojih neki (virus B) ima sklonost prelaska s posteljice na fetus, te dijete može imati hronični hepatitis. Važno je znati za bolest majke jer treba spriječiti moguću infekciju nakon poroda. Pozitivni rezultati pretraga samo uslovljavaju neke postupke tokom trudnoće, a ne odgađaju je.
Citomegaliju uzrokuje istoimeni veoma raširen virus i procjenjuje se da je skoro 90% stanovništva bilo s njim u kontaktu. Nažalost, time se ne postiže imunitet i moguća je ponovna infekcija u trudnoći. Analizom krvi može se otkriti prisustvo virusa (antigen) i u tom slučaju se trudnoća odgađa sve dok antigen ne postane negativan. Za liječenje citomegalije nema specifičnog lijeka. Kod odraslih infekcija ne uzrokuje značajnije poremećaje te prolazi nezapaženo. Infekcija se običnootkriva po promjenama na fetusu, a po rođenju preživjela djeca nemaju normalan razvoj.
Prije trudnoće kontroliše se i bris grlića materice kod žena koje imaju ponovljenu infekciju rodnice, žutozeleni iscjedak, te kod onih sa spontanim pobačajem i prijevremenim porodom. Želi se saznati postoji li infekcija klamidijom, mikoplazmom i drugim aerobnim i anaerobnim bakterijama.
Klamidija se pet do sedam puta češće nalazi kod žena sa spontanim pobačajem u odnosu na ostale trudnice. Žena sa klamidijskom infekcijom ne mora imati nikakve simptome, iako bakterija može uzrokovati upalu svih unutrašnjih organa, sterilitet, spontane pobačaje i prijevremene porode. Ako dijete prolazi kroz zaraženo područje može se zaraziti i dobiti upalu očiju, grla i pluća. Klamidija se mora izliječiti prije trudnoće i to antibioticima koje moraju uzimati oba partnera.
Mikoplazme su često prisutne i kod žena koje nemaju nikakve smetnje i koje su uredno rodile, ali ipak se smatra da mogu uzrokovati spontani pobačaj i prijevremeni porod i treba ih liječiti. Liječe se antibioticima oba partnera.
Aerobne i anaerobne infekcije dokazuju se izolacijom bakterija, a to su najčešće Escherichia coli i beta-hemolitički streptokok. Ove infekcije se liječe antibioticima prema antibiogramu, jer neizliječena infekcija može uzrokovati spontani pobačaj i prijevremeni porod ili infekciju kod djeteta nakon poroda. Provodi se liječenje oba partnera.
Ako ove pretrage nisu učinjene prije trudnoće, onda se rade nakon prvog pregleda, kada je ustanovljena trudnoća. Izbor lijekova je ograničen jer se svi ne smiju davati utrudnoći. Osim citomegalije i drugih virusa, uglavnom se sve mogu izliječiti na vrijeme i bez posljedica za dijete. Pored ostalih pretraga, potrebno je odrediti krvnu grupu i RH faktor, i kod utvrđenog negativnog RH faktora mora se potvrditi da u krvi nema antitijela koja bi mogla ugroziti dijete. Krvna slika ukazuje na eventualnu anemiju i potrebu za nadoknadom željeza. Broj bijelih krvnih zrnaca može ukazati na infekciju. Ultrazvuk će potvrditi trudnoću i samo ovom metodom možete vidjeti embrion u kojem je prisutna srčana akcija, a nakon osme nedjelje pratiti i pokrete djeteta.