Slobodno vrijeme
Zdravlje
Šta je alergija, a šta intolerancija na hranu?
05.05.2010. 12:00
Izvor: Dnevni avaz
Šta je alergija, a šta intolerancija na hranu?
Kod netolerancije na hranu IgG antitijela daju zakasnjele simptome, kožni test je negativan, uključen je veliki broj namirnica
Alergija na hranu, kao i sve klasične alergijske reakcije, posredovane su IgE antitijelima i poznate su već dugo vremena. S druge strane, intolerancija na hranu posredovana IgG antitijelima po svojoj patogenezi ne pripada alergijskim promjenama u užem smislu te riječi, te je manje poznat i prepoznat poremećaj budući da su manifestacije sporije, često neprepoznate ili zamijenjene s drugim bolestima kao posljedica krive ili djelimično tačne dijagnoze.
Pacijenti se neadekvatno liječe, te se simptomi povećavaju. Postoji i druga mogućnost, da se poremećaj ne prepozna, te osoba živi sa svojim tegobama uzimajući ih zdravo za gotovo!!!.

Abnormalne reakcije na hranu
Uloga crijevnog sistema (tanko crijevo) je apsorpcija i probava hrane, a s druge strane on ima i zaštitnu ulogu, jer se u limfnim čvorovima crijevnog sistema nalazi 70 procenata odbrambenog mehanizma organizma koji uništava bakterije, viruse i druge štetne organizme.
Abnormalne reakcije na hranu mogu biti netoksične i toksične. U netoksične reakcije na hranu spadaju alergijske imunoreakcije i nealergijske reakcije.
Alergijske imunoreakcije su vezane za proizvodnju IgE i IgG antitijela, čiji je rezultat alergija. Nealergijske reakcije su izazvane manjkom enzima u organizmu, hemijskim tvarima u hrani i aditivima, a sve to zajedno čini intoleranciju na hranu.
Toksične reakcije na hranu mogu biti infektivne i neinfektivne, što sve zajedno čini trovanje hranom. Alergijske reakcije na hranu posredovane IgE antitijelima izazivaju sljedeće kliničke manifestacije:
1. Generalizirani poremećaji koji upućuju na alergiju tipa 1 uz pojavu antitijela IgE (nagli poremećaji disanja, anafilaktički šok, lokalizirani poremećaji i reakcije, kožne urtikarije, Quinqeov edem, topični dermatitis, astma, kašalj, rinitis, vodeni proljev, alergija probavnog trakta, otok sluznice ždrijela).
2. Alergijske reakcije na hranu posredovane IgG antitijelima su alergijske reakcije tipa 2, 3, 4 i odnose se na probavni sistem (pojavu kiseline u želucu, ulceracije u usnoj šupljini, upalu debelog crijeva, zatvor, proljev, povraćanje), zatim na respiratorni sistem (kašalj, bronhitis, astma), zglobove (bol u zglobovima, ukočenost zglobova) te na opće znakove (glavobolja, umor, depresija, gojaznost).

Različiti simptomi
IgE antitijela izazivaju nagle, trenutne simptome, kožni test je pozitivan. Alergija nastaje na mali broj namirnica, ali i vrlo mala količina pokreće alergijsku reakciju. Češći su slučajevi u dječijem dobu i nikada se ne može uspostaviti podnošljivost organizma na tu vrstu hrane.
Kod netolerancije na hranu IgG antitijela daju zakasnjele simptome, kožni test je negativan, uključen je veliki broj namirnica, a za pokretanje reakcije potrebna je veća količina hrane.

Teže je odrediti dijetu
Netolerancija je češća kod odraslih, pacijent ne može prepoznati o čemu se radi, teže je definirati dijetu, isključivanje umanjuje simptome, ali ne rješava problem u potpunosti. No, vremenom pacijent može uspostaviti toleranciju na određenu vrstu hrane (ako je u međuvremenu došlo do regulacije crijevne propustljivosti).