Vijesti
Hrvatski košarkaški pobijedili Litvaniju, u četvrtfinalu protiv Srbije
16.08.2016. 12:00
Izvor: 24sata.info
Odigrane su dvije utakmice posljednjeg 5. kola u grupi B na košarkaškom turniru u Riju. Hrvatska je pobijedila Litvaniju rezultatom 90:81 (13:21, 34:20, 28:14, 15:26), dok je Španija savladala Argentinu 92:73 ( 25:15, 23:20, 23:22, 21:16).
Izabranici Ace Petrovića su sjajnom igrom stigli do velike pobjede protiv Litvanije, prve na velikim takmičenjima. Trijumfom je Hrvatska senzacionalno osvojila prvo mjesto u izjednačenoj grupi B te će za protivnika u četvrtfinalu imati odabranu selekciju Srbije koja je zauzela četvrto mjesto u grupi A.Hrvatska je ,bez obzira na ishod meča protiv Litvanije, osigurala četvrtfinale jer je Brazil ranije pobijedio Nigeriju. No, trijumfom Španije nad Argentinom Hrvatska je došla u situaciju da pobjedom bude prva, a porazom posljednja i da igra četvrtfinale protiv SAD-a.Hrvatske košarkaše kao da je motivisala spoznaja da trijumfom mogu biti prvi u grupi. Igrali su fantastično. Premda su Litvanci prvu četvrtinu riješili u svoju korist 21:13. U drugoj dionici hrvatski košarkaši odigrali su sjajno napadački. Proradio je Šarić. Na poluvrijeme Hrvati odlaze sa šest poena prednosti, bilo je 47:41.U trećoj četvrtini Petrovićevi izabranici dolaze do plus 22, bilo je 75:53. Tada je bilo jasno da će Hrvatska slaviti. U posljednjoj četvrtini Litvanci su uspjeli ublažiti poraz. Za pobjednike je Bogdanović postigao 22 poena, dok su kod Litvanije Mantas i Kalnietis postigli po 26 poena.U nastavku takmičenja Hrvatska će igrati veliki derbi protiv Srbije, a ljubitelji čarobne igre pod obručima će uživati.Španija je lakše od očekivanog slavila protiv Argentine koja će ,nakon poraza, u četvrtfinalu igrati protiv američkog "Dream Teama“. Furija je u svim segmentima igre nadigrala Argentince.