Hrvatski mediji o FK Sarajevo: Jadna majko, Hase se u grobu okreće!
07.07.2017. 12:00
Izvor: avaz.ba
Ispadanje FK Sarajevo iz Evropske lige izazvalo je veliki šok među navijačima bordo tima, ali i u regionu.
Tako ugledni hrvatski sportski portal Germanijak donosi izvještaj sa večerašnje utakmice na Koševu, uz naslov: Hase se okreće u grobu: Sarajevo izbacila momčad koja je nudila ugovor javnom dražbom!
Hrvatski novinari slijedećim su riječima opisali bruku bordo tima večeras:
- Bosanskohercegovački nogomet na niskim je granama, pogotovo što se tiče nastupa tamnošnjih predstavnika u evropskim takmičenjima, a danas je taj crni niz dobio još jedan tužan čin.
Sarajevo, koje je pod ambicioznim vlasnikom Vincentom Tanom najavljivalo evropski iskorak i dominaciju u regiji danas se od Evrope oprostilo već u prvom pretkolu Evropske lige, nakon što su na jedanaesterce usred Sarajeva ispali od moldavskog predstavnika Zarije Balti.
„Pitari“ su u Moldaviji poraženi s 2:1 u utakmici koju je obilježila tragikomična pogreška golmana Pavlovića, kojeg je s polovine igrališta lobovao domaći igrač Ruben Gomez, ali je stvar donekle popravio Mihojević golom u 74. minuti. Sarajevu je za prolaz na svom stadionu Asima Ferhatovića Hase trebala pobjeda od 1:0, ali i to je ispala prevelika prepreka za momčad koja je sve do pred sami kraj konkurirala za titulu prvaka Bosne i Hercegovine.
Činilo se da sve ide po planu doduše, pogotovo kada je prvo Hebibović zabio u 13., nakon čega je i Kadušić s bijele tačke pogodio za naizgled mirnih 2:0. Ali, stvari su krenule naopako u 60. minuti, kada je Zaginailov zabio za 2:1 i povratak stvari na početak. Sarajevo je moglo spasiti kožu u 87. minuti, međutim drugu najstrožu kaznu nije realizirao Crnkić, a u četvrtoj minuti sudijske nadoknade Zaria je ostala s desetoricom kada je isključen Novicov.
Punih pola sata produžetka izdržali su Moldavci s igračem manje, da bi u raspucavanju s bijele tačke promašili strijelac iz prvog susreta Mihojević te Kuzmanović. Kod Zarije je promašio samo Yermak, a kada je Focsa realizirao sedmi jedanaesterac, Moldavci su mogli početi sa slavljem.
Tragedija je još veća ako uzmemo u obzir da je Zaria, četvrtoplasirana momčad moldavskog prvenstva prije ovog vjerovatno van granica svoje države na naslovnice stigla samo kada su 2009., još pod imenom Olimpia Balti, održali aukciju u kojoj je pobjednik dobio mogućnost - potpisivanja jednogodišnjeg ugovora s klubom. Najveću cifru ponudio je izvjesni brazilski poduzetnik s afinitetom rekreativnog igranja nogometa, ali naknadno su ustvrdili nepravilnosti pri njegovoj uplati, pa je aukcija ponovljena. Konačni pobjednik nikada nije objavljen. Uz to, predsjednik Andrian Bogdan je ujedno i trener golmana, dok su u historiji tek jednom slavili u ukupno šest evropskih susreta prije ovog ogleda protiv Sarajeva, i to kada su izbacili Kazanj iz Lenkorana još 2010. godine.
Osim što se pokojni Hase vjerojatno okreće u grobu, tugu regionalnog nogometa produbili su večeras i srpski predstavnici Vojvodina te Mladost iz Lučana. Obje ekipe ispale su već u prvom pretkolu; Voša s ukupnih 3:2 od slovačkog Ružomberoka, dok manje favorizirana Mladost nije mogla preko Intera iz Bakua, koji je danas slavio s 2:0. Točku na i stavila je Zvezda, remiziravši 3:3 s predstavnikom Malte, Florianom. Oni su ipak prošli dalje pošto su u Beogradu slavili d 3:0.
Jadna majko.
Ispadanje FK Sarajevo iz Evropske lige izazvalo je veliki šok među navijačima bordo tima, ali i u regionu. Tako ugledni hrvatski sportski portal Germanijak donosi izvještaj sa večerašnje utakmice na Koševu, uz naslov: Hase se okreće u grobu: Sarajevo izbacila momčad koja je nudila ugovor javnom dražbom! Hrvatski novinari slijedećim su riječima opisali bruku bordo tima večeras: - Bosanskohercegovački nogomet na niskim je granama, pogotovo što se tiče nastupa tamnošnjih predstavnika u evropskim takmičenjima, a danas je taj crni niz dobio još jedan tužan čin. Sarajevo, koje je pod ambicioznim vlasnikom Vincentom Tanom najavljivalo evropski iskorak i dominaciju u regiji danas se od Evrope oprostilo već u prvom pretkolu Evropske lige, nakon što su na jedanaesterce usred Sarajeva ispali od moldavskog predstavnika Zarije Balti. „Pitari“ su u Moldaviji poraženi s 2:1 u utakmici koju je obilježila tragikomična pogreška golmana Pavlovića, kojeg je s polovine igrališta lobovao domaći igrač Ruben Gomez, ali je stvar donekle popravio Mihojević golom u 74. minuti. Sarajevu je za prolaz na svom stadionu Asima Ferhatovića Hase trebala pobjeda od 1:0, ali i to je ispala prevelika prepreka za momčad koja je sve do pred sami kraj konkurirala za titulu prvaka Bosne i Hercegovine. Činilo se da sve ide po planu doduše, pogotovo kada je prvo Hebibović zabio u 13., nakon čega je i Kadušić s bijele tačke pogodio za naizgled mirnih 2:0. Ali, stvari su krenule naopako u 60. minuti, kada je Zaginailov zabio za 2:1 i povratak stvari na početak. Sarajevo je moglo spasiti kožu u 87. minuti, međutim drugu najstrožu kaznu nije realizirao Crnkić, a u četvrtoj minuti sudijske nadoknade Zaria je ostala s desetoricom kada je isključen Novicov. Punih pola sata produžetka izdržali su Moldavci s igračem manje, da bi u raspucavanju s bijele tačke promašili strijelac iz prvog susreta Mihojević te Kuzmanović. Kod Zarije je promašio samo Yermak, a kada je Focsa realizirao sedmi jedanaesterac, Moldavci su mogli početi sa slavljem. Tragedija je još veća ako uzmemo u obzir da je Zaria, četvrtoplasirana momčad moldavskog prvenstva prije ovog vjerovatno van granica svoje države na naslovnice stigla samo kada su 2009., još pod imenom Olimpia Balti, održali aukciju u kojoj je pobjednik dobio mogućnost - potpisivanja jednogodišnjeg ugovora s klubom. Najveću cifru ponudio je izvjesni brazilski poduzetnik s afinitetom rekreativnog igranja nogometa, ali naknadno su ustvrdili nepravilnosti pri njegovoj uplati, pa je aukcija ponovljena. Konačni pobjednik nikada nije objavljen. Uz to, predsjednik Andrian Bogdan je ujedno i trener golmana, dok su u historiji tek jednom slavili u ukupno šest evropskih susreta prije ovog ogleda protiv Sarajeva, i to kada su izbacili Kazanj iz Lenkorana još 2010. godine. Osim što se pokojni Hase vjerojatno okreće u grobu, tugu regionalnog nogometa produbili su večeras i srpski predstavnici Vojvodina te Mladost iz Lučana. Obje ekipe ispale su već u prvom pretkolu; Voša s ukupnih 3:2 od slovačkog Ružomberoka, dok manje favorizirana Mladost nije mogla preko Intera iz Bakua, koji je danas slavio s 2:0. Točku na i stavila je Zvezda, remiziravši 3:3 s predstavnikom Malte, Florianom. Oni su ipak prošli dalje pošto su u Beogradu slavili d 3:0. Jadna majko.