Vesti
Politika
Kako beskućnici slave Božić07.01.2007. 17:00
Izvor: B92
Beograd -- Božić, koji se tradicionalno slavi u krugu porodice, mnogi proslavljaju sami i bez krova nad glavom.
Prema nezvaničnim procenama, u Srbiji ima oko 10.000 beskućnika i ovaj broj se poslednjih godina povećava. Medju njima ima onih koje je zbog bolesti ili siromaštva odbacila porodica, ali ima i onih koji su sami izabrali da žive na ulici. Vlada Trbović već 11 godina Božić slavi na ulici; njegov improvozovani dom na uglu Cetinjske i Svetogorske ukrašen je Badnjakom a na ovaj dan jede i malo jaču hranu."Evo, na bozićnoj trpezi ima pečenje, sarme, to mi je donela jedna gospodja i njen suprug. Ima hleba i evo noćas sam dobio napolitanke, gibanicu, evo imam u rezervi kerozina kako ja zovem alkohol", kaže Trbović.
On priznaje da je propustio mnoge šanse u životu. Godinama odbija da prihvati pomoć i počne da živi u Centru za prihvat odraslih u beogradskom naselju Kumodraž. Da nije odbijao to, možda bi sada uživao s prijateljima u pravom božićnom ručku koji se u toj instituciji tradicionalno organizuje.
Želje ljudi koji žive u Centru tiču se najosnovnijih životnih stvari: "Šta želim? Pa zelim sve jer sirota sam i nemam ništa. Pa, želela bih da imam kuću ali to ne mogu zaraditi", kaže starija žena.
Vlada Trbojević ipak mašta o drugačijoj božićnoj atmosferi. Na pitanje kako bi izgledao idealan Božić za njega, kaže: "E onda bi bio Božic kako treba, slavski kolač, pa gori sveća, mogu ja i ovde da upalim sveću al' nije to to".
Ne zna se tačan broj beskućnika u Srbiji. Samo kroz Centar u Kumodražu od osnivanja je prošlo oko 10.000 ljudi. Kreveta ima samo za njih stotinak, a ostali žive u podrumima napuštenih zgrada, šahtovima ili, kao i Vlada, na pločniku, u samom centru Beograda.
Ostale vestiArhiva
- 11/08 “Odnosi Rusije i Srbije dobri, ali…”
- 03/08 Najbrojniji strani turisti u Srbiji u junu…
- 15/07 Vučić sa Patroneom razgovarao o rastućem…
- 12/07 Macut i Dačić u Svrljigu uručili osam rezervoara…
- 10/07 MUP demantovao da Dačić nije odgovorio na…
- 08/07 Vučić danas sa pomoćnikom generalnog sekretara…
- 06/07 Šutanovac i Rubio: Vreme je za strateške…
- 04/07 Đurić razgovarao sa Anke Konrad o unapređenju…
- 30/06 Vučić u Palati kraljeva - Primili ga kralj…
- 25/06 Vučić prima u oproštajnu posetu ambasadora…
- 23/06 SRCE: Vučić ponizio vojsku jer je bio neprikladno…
- 19/06 Vlada postavila Dragoslava Bokana za predsednika…
- 17/06 Zajedno možemo sve! Vučić se oglasio iz Abu…
- 13/06 Ministar Đurić sa Grlić Radmanom: Poseban…
- 10/06 Veliki dan, dodatna zaštita za decu - Ana…
- 04/06 "Pokazali smo da smo spremni da se menjamo"!…
- 01/06 Ivica Dačić u Kosjeriću: Građani se moraju…
- 27/05 Stefanović (SSP): Bivši ministar Ristić dobio…
- 23/05 Razgovori Vučića i Orbana ušli u sedmi sat,…
- 19/05 "Posebno mi je drago što je Turska potvrdila…
- 16/05 Mali: Potpisan ugovor o nabavci dve „krtice“…
- 14/05 "Još samo tri dana" Vučić pozvao građane…
- 13/05 Marta Kos: Vlast u Srbiji nije ispunila ništa…
- 11/05 Ministarstvo za rad o optužbama na račun…