Vesti
Politika
Ipak dogovor o sekretaru Skupštine18.05.2007. 12:00
Izvor: Danas

Konsultacije šefova poslaničkih grupa u Skupštini Srbije
Beograd - Poslanik Demokratske stranke Oliver Dulić izjavio je juče da je postignut dogovor da on kao kandidat za predsednika Skupštine Srbije predloži kandidata za sekretara parlamenta. Dulić je rekao da će danas, a najkasnije u ponedeljak, formalno predložiti kandidata za sekretara.Izbor sekretara Skupštine izgledao je kao prvi test postojanosti vladajuće koalicije. Na jučerašnjem sastanku šefova poslaničkih grupa DS i DSS su se dogovarale da li da na mestu sekretara parlamenta treba da ostane Marko Danilović koji je bio sekretar i u prošlom sazivu, a u ovom ga je imenovao Tomislav Nikolić dok je bio na čelu Skupštine.
Dulić je, pre nego što je postignut dogovor, izjavio da će, ukoliko na sednici u utorak 22. maja bude izabran za predsednika Skupštine, insistirati na pravu da predloži sopstvenog saradnika za kandidata za sekretara parlamenta.
- Postoji stav da je sekretar već izabran. I jeste, izabran je, ali na toj sednici za predsednika je izabran i Tomislav Nikolić koji je posle podneo ostavku - rekao je Dulić novinarima u Skupštini posle konsultacija šefova poslaničkih klubova s predsedavajućim parlamenta.
Dulić je rekao da je DS insistirao na dogovoru i da u razgovorima nije bilo nesporazuma i da nije u pitanju incident. Upitan šta će se dogoditi ukoliko DSS bude insistirala da na mestu sekretara ostane njen kandidat Marko Danilović, Dulić je ponovio da predsednik ima pravo da predloži svog kandidata. On nije odgovorio na pitanje koga će predložiti za sekretara parlamenta.
Potpredsednik parlamenta Radojko Obradović (DSS) rekao je novinarima da ne vidi razlog da se glasa za "nešto što je već izglasano", te da ne postoji zvaničan kontrapredlog za sekretara Skupštine. Šef poslaničkog kluba SPS Ivica Dačić izjavio je da je DS zatražila da se izabere novi sekretar Skupštine Srbije i da je to uslovila podnošenjem kandidature za novog predsednika parlamenta. Obradović je istakao da je na konsultacijama postignut dogovor da poslaničke grupe prema broju mandata budu zastupljene u odborima i delegacijama koje će predstavljati parlament u međunarodnim institucijama. Prema njegovim rečima ključni princip proporcionalne zastupljenosti poslaničkih grupa dogovoren je na konsultacijama šefova poslaničkih klubova s predsedavajućim parlamenta.
Obradović je naveo da je dogovoreno da Odbor za odbranu i bezbednost vodi predstavnik opozicije, ali "bilo bi dobro da zamenik bude iz vladajuće većine". Na današnjim konsultacijama trebalo bi da budu poznati svi kandidati za potpredsednike Skupštine. Za sada je poznato da je Esad Džudžević iz Liste za Sandžak kandidat manjinskih stranaka, a da je Miloljub Albijanić kandidat G17 Plus. SRS, koja kao najveća grupacija ima dva potpredsednika, još nije saopštila ko će biti njen drugi kandidat. LDP je svoje potpredsedničko mesto ustupila manjinskim strankama.
Ostale vestiArhiva
- 11/05 Ministarstvo za rad o optužbama na račun…
- 09/05 Preminuo potpredsednik SRS-a Milorad Mirčić
- 07/05 Vučić: Umesto razumevanja, Zapad Srbiji nudi…
- 05/05 Vučić se vraća na dužnost 7. maja, planirano…
- 02/05 Macut i Vučević razgovarali danas o političkoj…
- 30/04 Marta Kos odala poštu stradalima u padu nadstrešnice…
- 29/04 Vučić nakon sastanka sa Martom Kos: Dobar…
- 28/04 „Ja sam ih molio da razgovaramo još pre pet…
- 25/04 Blokada RTS: Studenti i građani 12. noć ispred…
- 24/04 Vučić se susreo sa novim ambasadorima
- 23/04 Brnabić: Sednica Odbora za kulturu i informisanje…
- 22/04 Premijer Macut se sastao sa rektorom Vladanom…
- 31/03 Deo parlamentarne opozicije neće učesvovati…
- 26/03 Vučić o razgovoru s Orbanom: Uskoro potpisujemo…
- 20/03 Kompanija koja proizvodi zvučni top LRAD…
- 18/03 U startu više od 500 prijava za stambene…
- 18/03 Tramp ocenio razgovor s Putinom kao „veoma…
- 17/03 Dačić: Srpska policija nikada u svojoj istoriji…
- 14/03 Vučić: Sa Trampom Mlađim o odnosima Srbije…
- 13/03 Skupština usvojila predloge sporazuma i ugovora…
- 12/03 Vučić ugostio predsednika Burundija: Uvek…
- 11/03 Skupština završila rad, nastavak rasprave…
- 10/03 Dejanović: Plate prosvetarima smanjivane…
- 09/03 Prošle sedmice u Srbiji održano najmanje…