Vesti
Politika
"Srbija teži tajvanizaciji Kosova"27.07.2007. 12:00
Izvor: B92

Politički analitičar Baton Hadžiju kaže da je izvesno da će status Kosova biti definisan kao "nezavisnost pod protektoratom".
Hadžiju je za novosadski Dnevnik rekao da je najnovija rezolucija Skupštine Srbije o Kosovu "očekivana" i predstavlja još jednu potvrdu da je Beograd zapravo ušao u proces "tajvanizacije" Kosova. "Da li će Srbija priznati nezavisno Kosovo ili ne, to je ipak najviše problem unutrašnjih političkih odnosa u samoj Srbiji", rekao je Hadžiju.Kosovski analitičar je ocenio da je dobro što će ključnu reč u definisanju statusa Kosova imati međunarodna zajednica.
"Previše je svog autoriteta međunarodna zajednica investirala u ove prostore da bismo se vratili nekakvim našim dosadašnjim modelima 'komunikacije', odnosno ratu i neprijateljstvima", kazao je Hadžiju.
On smatra da neće biti organizovanog nasilja na Kosovu, ali je rekao da nedefinisani status Kosova pogoduje ekstremistima, kojima najviše odgovara situacija u kojoj ima "oružja, kriminala i mutne vode".
Prema njegovim rečima, Srbi će u nezavisnom Kosovu imati "široku personalnu autonomiju".
"U stvari, ako Kosovo bude nezavisno, Srbi će živeti bolje nego da konačno rešenje statusa bude nekakva konfederacija Kosova i Srbije ili, još gore, status kvo. Niko Srbe neće sačuvati bolje od Albanaca. I to ne zato što se sada naprasno razvila nekakva komšijska ljubav, već iz jasnog interesa", naveo je Hadžiju.
On je pojasnio da će kosovski Albanci "decenijama i decenijama morati Srbe da drže kao malo vode na dlanu zbog toga što će biti pod budnim okom međunarodne zajednice".
Ostale vestiArhiva
- 11/05 Ministarstvo za rad o optužbama na račun…
- 09/05 Preminuo potpredsednik SRS-a Milorad Mirčić
- 07/05 Vučić: Umesto razumevanja, Zapad Srbiji nudi…
- 05/05 Vučić se vraća na dužnost 7. maja, planirano…
- 02/05 Macut i Vučević razgovarali danas o političkoj…
- 30/04 Marta Kos odala poštu stradalima u padu nadstrešnice…
- 29/04 Vučić nakon sastanka sa Martom Kos: Dobar…
- 28/04 „Ja sam ih molio da razgovaramo još pre pet…
- 25/04 Blokada RTS: Studenti i građani 12. noć ispred…
- 24/04 Vučić se susreo sa novim ambasadorima
- 23/04 Brnabić: Sednica Odbora za kulturu i informisanje…
- 22/04 Premijer Macut se sastao sa rektorom Vladanom…
- 31/03 Deo parlamentarne opozicije neće učesvovati…
- 26/03 Vučić o razgovoru s Orbanom: Uskoro potpisujemo…
- 20/03 Kompanija koja proizvodi zvučni top LRAD…
- 18/03 U startu više od 500 prijava za stambene…
- 18/03 Tramp ocenio razgovor s Putinom kao „veoma…
- 17/03 Dačić: Srpska policija nikada u svojoj istoriji…
- 14/03 Vučić: Sa Trampom Mlađim o odnosima Srbije…
- 13/03 Skupština usvojila predloge sporazuma i ugovora…
- 12/03 Vučić ugostio predsednika Burundija: Uvek…
- 11/03 Skupština završila rad, nastavak rasprave…
- 10/03 Dejanović: Plate prosvetarima smanjivane…
- 09/03 Prošle sedmice u Srbiji održano najmanje…