Vesti
Politika
Pritužbe na čekanju31.07.2007. 12:00
Izvor: Večernje Novosti

Srbija je jedna od poslednjih evropskih zemalja koja je dobila instituciju ombudsmana, kakva postoji u 130 zemalja sveta, i on je u ponedeljak izrazio nadu u postojanje političke volje da se novoj instituciji brzo obezbede uslovi za rad.
- Tamo gde su prava građana uskraćena zbog samovolje, nemara, birokratske arogancije, opstrukcije, diskriminacije, korupcije i drugih nesavesnosti i nezakonitosti, zaštitnik neće oklevati da zatraži sankcije za odgovorne - kazao je Janković.
Mreža zaštitnika građana, od lokalnog do nacionalnog nivoa, u Srbiji se tek uspostavlja. U Srbiji postoji osam zaštitnika građana na lokalnom nivou, i jedan na pokrajinskom. Prema Jankovićevim rečima, institucija ombudsmana mora biti dostupna svim građanima podjednako, jednostavno i besplatno, a zaštita građana od nepravde, nezakonitosti i samovolje državne uprave odgovornost je svake demokratske države. Zaštitnik, zavisno od toga kako je nastala nepravda, može da preporuči izmene zakona, disciplinski postupak protiv zaposlenih, razrešenje funkcionera ili da podnese krivičnu prijavu.
Zaposleni
Saša Janković najavio je da će kancelarija nacionalnog ombudsmana u početku zapošljavati oko 40 ljudi, od kojih neke imenuje Skupština, a neki će biti birani konkursom. Procene slovenačkih kolega su, napomenuo je zaštitnik građana, da će u Srbiji godišnje biti 10 do12.000 pritužbi.Za njihovo rešavanje potrebno je oko 150 zaposlenih.
Ostale vestiArhiva
- 11/05 Ministarstvo za rad o optužbama na račun…
- 09/05 Preminuo potpredsednik SRS-a Milorad Mirčić
- 07/05 Vučić: Umesto razumevanja, Zapad Srbiji nudi…
- 05/05 Vučić se vraća na dužnost 7. maja, planirano…
- 02/05 Macut i Vučević razgovarali danas o političkoj…
- 30/04 Marta Kos odala poštu stradalima u padu nadstrešnice…
- 29/04 Vučić nakon sastanka sa Martom Kos: Dobar…
- 28/04 „Ja sam ih molio da razgovaramo još pre pet…
- 25/04 Blokada RTS: Studenti i građani 12. noć ispred…
- 24/04 Vučić se susreo sa novim ambasadorima
- 23/04 Brnabić: Sednica Odbora za kulturu i informisanje…
- 22/04 Premijer Macut se sastao sa rektorom Vladanom…
- 31/03 Deo parlamentarne opozicije neće učesvovati…
- 26/03 Vučić o razgovoru s Orbanom: Uskoro potpisujemo…
- 20/03 Kompanija koja proizvodi zvučni top LRAD…
- 18/03 U startu više od 500 prijava za stambene…
- 18/03 Tramp ocenio razgovor s Putinom kao „veoma…
- 17/03 Dačić: Srpska policija nikada u svojoj istoriji…
- 14/03 Vučić: Sa Trampom Mlađim o odnosima Srbije…
- 13/03 Skupština usvojila predloge sporazuma i ugovora…
- 12/03 Vučić ugostio predsednika Burundija: Uvek…
- 11/03 Skupština završila rad, nastavak rasprave…
- 10/03 Dejanović: Plate prosvetarima smanjivane…
- 09/03 Prošle sedmice u Srbiji održano najmanje…